S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Microsoft a ESET spojili sily s cieľom urýchliť vývoj generatívnych nástrojov AI na Slovensku

Tlačové správy
0

Pod vedením inštruktorov Microsoftu z Nemecka, Afriky, Švajčiarska, Francúzska, Českej republiky a Slovenska pracovalo v Bratislave 65 softvérových vývojárov spoločnosti ESET na témach generatívnej umelej inteligencie s cieľom urýchliť vývoj a implementáciu inteligentných asistentov do produktov a interných systémov spoločnosti ESET.

WESTECH_122024

Účastníci hackathonu pracovali celkovo na dvanástich výzvach a stanovili si tri hlavné ciele:  zlepšiť zákaznícku podporu spoločnosti ESET na celom svete, rýchlejšiu identifikáciu kybernetických hrozieb menej skúsenými zákazníkmi  a optimalizáciu interných procesov spoločnosti ESET.

Už pár týždňov po hackathone vývojári hlásia prvé konkrétne realizácie. „Ako prvého sme spustili AI asistenta v Anglicku a krátko nato vo všetkých anglicky hovoriacich krajinách. Dnes sme blízko k nasadeniu lokalizácie AI asistenta pre nemecky, francúzsky, španielsky a turecky hovoriacich zákazníkov. Odteraz poskytujeme zákazníkom odpovede na ich otázky týkajúce sa používania našich produktov okamžite, bez toho, aby museli čakať niekoľko hodín, kým na nich príde rad. Prvé výsledky ukazujú, že asistent AI efektívne vybaví 20 % dopytov na podporu, a to autonómne. Ušetrený ľudský čas využijeme na úlohy s vyššou pridanou hodnotou pre lepšiu systematickú podporu zákazníkov,“ teší sa z nasadenia AI asistenta Martin Čambal, senior manažér spoločnosti ESET.

V kategórii zlepšovania zákazníckej podpory zaujal aj prístup hackathonového tímu, ktorý analyzoval desiatky tisíc telefonických rozhovorov z linky zákazníckeho servisu s cieľom zlepšiť kvalitu poskytovanej spätnej väzby.

ESET ako priekopník v oblasti kybernetickej bezpečnosti vyniká aj v používaní umelej inteligencie na detekciu kybernetických hrozieb. Na Slovensku napríklad spoločnosť zaznamenala dramatický nárast v prípade detekcie s názvom PowerShell/TrojanDownloader.Agent trojan. Kým v predchádzajúcich šiestich mesiacoch bol na 11. mieste s 1 % detekciou, teraz predstavuje tretiu najpočetnejšiu hrozbu na Slovensku s viac ako 7 % všetkých detekcií. Ide o malvér, ktorý využíva skripty PowerShell na sťahovanie a inštaláciu ďalšieho škodlivého softvéru do počítača.

Systém detekcie hrozieb generuje v prípade útokov veľké množstvo údajov, čo si vyžaduje skúseného bezpečnostného analytika. Preto tím odborníkov vyvinul asistenta s umelou inteligenciou, ktorý sumarizuje komplexné údaje, čím výrazne skracuje čas potrebný na identifikáciu problému.

„Naším dlhodobým cieľom je, aby naše produkty mohli používať aj menej skúsení používatelia. Aby rýchlo pochopili, o čo ide, a nemuseli tráviť dlhý čas analyzovaním zložitých výsledkov prvotnej analýzy,“ hovorí Kamil Pšenák, produktový manažér spoločnosti ESET.

Pracovná skupina zameraná na optimalizáciu procesov priniesla riešenia na urýchlenie a zlepšenie úrovne lokalizácie a dokumentácie produktov ESET.

„Lokalizačné tímy sú medzi prvými, ktorí masívne nasadzujú veľké jazykové modely a všeobecnú umelú inteligenciu. V spoločnosti ESET sme vďaka skúsenostiam so staršími generáciami AI dosahovali veľmi dobrú úspešnosť v automatizácii prekladov do viacerých jazykov, ale aj tak sa nám podarilo zvýšiť úroveň automatizácie v špecifických oblastiach o 19 - 22 %,“ vysvetľuje Martin Šalamon zo spoločnosti ESET.

Umelá inteligencia by mala tiež šetriť čas prostredníctvom internej platformy pre zamestnancov, ktorá umožňuje tímom vytvoriť si vlastného asistenta s umelou inteligenciou, ktorý rozumie ich odborným znalostiam a môže im pomôcť riešiť bežné pracovné problémy a zvýšiť tak produktivitu ich práce.

„Riešenia vyvinuté vývojármi počas hackathonu zásadne zmenia a uľahčia prácu celých oddelení spoločnosti ESET, čo je najväčšia pridaná hodnota generatívnej umelej inteligencie postavenej na platforme Microsoft,“ povedal Peter Miklošovič, výkonný riaditeľ Microsoft SK.

„Generatívna umelá inteligencia je novou a vzrušujúcou oblasťou, ktorá sa dnes formuje, ale na trhu v súčasnosti nie je dostatok odborníkov, ktorí by sa ňou zaoberali. Hackathon v spolupráci so spoločnosťou Microsoft nám pomohol zlepšiť naše zručnosti s touto technológiou v rámci firmy a otvára nám dvere k ďalším inovatívnym riešeniam v budúcnosti,“ uzatvára Martin Čambal, spoluorganizátor podujatia zo spoločnosti ESET.

O spoločnosti Microsoft:

Spoločnosť Microsoft (Nasdaq "MSFT" @microsoft) vytvára platformy a nástroje využívajúce umelú inteligenciu s cieľom poskytovať inovatívne riešenia, ktoré spĺňajú vyvíjajúce sa potreby našich zákazníkov. Technologická spoločnosť sa zaviazala sprístupniť umelú inteligenciu čo najviac ľuďom a firmám a robiť to zodpovedne, s poslaním umožniť každému človeku a každej organizácii na planéte dosiahnuť viac.

Ďalšie informácie a novinky o spoločnosti Microsoft na Slovensku a vo svete nájdete v Microsoft News Center.

Tento dokument slúži len na informačné účely. Spoločnosť Microsoft sa zrieka akejkoľvek zodpovednosti vyplývajúcej z používania tohto dokumentu na iné účely. Spoločnosť Microsoft nebude nikdy zodpovedná za žiadne špeciálne, priame, nepriame ani následné škody vyplývajúce z plnenia zmluvy, nedbanlivosti alebo iných záležitostí vyplývajúcich z používania alebo interpretácie tohto dokumentu alebo v súvislosti s nimi. Microsoft je registrovaná ochranná známka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách. Názvy spoločností a produktov uvedených v tomto dokumente môžu byť ochrannými známkami ich príslušných vlastníkov.

 

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať