S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Biotechnológie umožnia bezpečnú a cenovo dostupnú metódu na zlepšenie úrodnosti pôdy

Technológie
1

V auguste Gatesova nadácia a Úrad pre zahraničie, spoločenstvo a rozvoj Spojeného kráľovstva udelili grant vo výške 2,83 milióna dolárov britskej biotechnologickej spoločnosti Legume Technology. Pomocou týchto finančných prostriedkov chce firma ponúknuť farmárom v Afrike bezpečnú a cenovo dostupnú metódu na zlepšenie úrodnosti pôdy a zdravia plodín.

V priebehu rokov sa celková úrodnosť pôdy v Afrike zhoršila, a to najmä v dôsledku nadmerného používania chemických hnojív, ktoré zvýšili acidifikáciu. Na boj proti tomuto problému Legume Technology vyvíja bakteriálne a hubové mikrobiálne biohnojivá, ktoré dokážu zachytiť dusík zo vzduchu a udržať ho v pôde, aby ho plodiny vyčerpali. V podstate tak vytvára prirodzené alternatívy k chemickým hnojivám.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Súčasťou novej iniciatívy spoločnosti je aj revízia obalov, chce vyrábať menšie balenia biohnojív pre drobných farmárov. V posledných rokoch je pre farmárov čoraz ťažšie udržať výnosy plodín. Je to najmä preto, že naša planéta sa prehrieva v dôsledku znečistenia ovzdušia zo spaľovania špinavých zdrojov energie. 

Prehrievanie spôsobilo zmenu klimatických podmienok a nepredvídateľné extrémne výkyvy počasia. V dôsledku toho sa niektoré regióny stali nehostinnými pre plodiny, ktoré sa tam tradične pestujú. Preto sa stali dôležitejšími nové technológie, ktoré poľnohospodárom uľahčujú pestovanie plodín bez toho, aby sa spoliehali na chemické hnojivá. Ukázalo sa, že hnojivá majú niekoľko vedľajších účinkov, ktoré časom zhoršujú zdravie ekosystémov.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Perfiš reakcia na: Biotechnológie umožnia bezpečnú a cenovo dostupnú metódu na zlepšenie úrodnosti pôdy

1.10.2024 13:10
Až na takú bombastickú drobnosť. Uvedené hubové mikrobiálne biohnojivá sa používajú už niekoľko storočí až tisícročí. Jednoducho človek zaseje na pole niečo, čo si na koreňoch pestuje takú mikroflóru, a naviaže dusík z atmosféry. Obvykle sa na to používali strukoviny alebo ďatelina.

Rád prispejem na taký výskum, a verím že si výsledok generika jednoducho patentujú aby zabránili používanie takéhoto prastarého generika bežnými ľuďmi. Najmä ak zakáže jeho používanie v poľnohospodárstve ak poľnohospodári nezaplatia výkupné. Takto sa používajú patenty v necivilizovaných krajinách, ako napríklad v USA.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať