CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

BlackBerry Priv

0

» Displej zaoblený po bokoch v kombinácii s konštrukciou typu Slider, teda vysúvateľným displejom, ktorý odkryje klávesnicu, a predovšetkým prvý BlackBerry s Androidom. Nečudo, že tento model vzbudil v redakcii záujem.

Pri posudzovaní konštrukcie sme sa zamerali predovšetkým na mechanizmus vysúvania dis­pleja, ktorý je zhotovený precízne, takže má hladký chod bez akejkoľvek vôle a presnú fixáciu v obidvoch funkčných polohách, teda so zakrytou aj odkrytou klávesnicou. Vysúvanie je ergonomické, stačí palcom nahmatať spodný okraj displeja a posunúť nahor. Žiaľ, konštrukčné riešenie zadnej steny pochváliť  nemôžeme, v strede sa prehýba takmer o milimeter a trochu pri tom počuť vŕzganie a pukanie. Prehýbanie vidno aj na bočných stenách. Samo osebe to neprekáža, materiál zadnej steny sa zdá pružný. Horšie je, že ak pri obvyklom držaní telefónu zatlačíte na displej, ozve sa lupnutie, ktoré, keďže hmat je klamlivý, subjektívne pôsobí, akoby sa podal a lupol ­displej, a nie zadná stena.  Na druhej strane povrchovú úpravu zadnej steny, ktorá vyzerá ako z karbónu, musíme pochváliť, a čo sa týka odolnosti proti šmyku, majitelia telefónov so sklenými zadnými stenami môžu len závidieť.

Vysunutý displej odhalí klávesnicu so štyrmi radmi klávesov a usporiadaním QWERTY. ­Migranti z klasických BlackBerry budú intuitívne hľadať trackpad, teda vypuklé tlačidlo v strede pod displejom. Jeho povrch umožňoval dotykové ovládanie kurzora, prípadne iných navigačných prvkov posunom prsta v horizontálnom a vertikálnom smere. Nenájdu ho, ale zistia, že celá klávesnica, presnejšie povedané, povrch všetkých jej tlačidiel, funguje ako veľký ­touchpad, pomocou ktorého možno rolovať obrazovky s ikonami, rôzne zoznamy alebo pracovať s textom.  Touchpad síce neumožňuje ovládať pohyb kurzora, po chvíli však objavíte rôzne užitočné gestá, umožňujúce vybrať si z ponúkaných slov, prípadne dynamickým gestom vľavo vymazať posledné slovo. Vypuklý povrch klávesov umožní dobrú hmatovú orientáciu napriek tomu, že klávesy sú pomerne malé, majú nízky zdvih a pomerne tuhý chod.

Displej

Kvalita displeja AMOLED je porovnateľná s konkurenciou, ktorá využíva tento typ technológie. ­Displej je krytý odolným sklom triedy Gorilla Glass 4 so zaoblenými bočnými hranami a má optimálne zvolenú šírku, takže okraje nie sú skreslené. Zaoblená plocha je čiastočne funkčná, vpravo na displeji vidíte v hornej tretine záložku širokú asi milimeter. Jej posunutím zobrazíte panel Productivity Tab, na ktorý môžete umiestniť ikony často používaných funkcií a notifikácie vybraných aplikácií. Počas nabíjania sa na hrane displeja zobrazí zelený ukazovateľ priebehu s textovou informáciou o stave nabitia a zostávajúcom čase nabíjania do plnej kapacity. Ak si nastavíte funkciu ambientný displej, notifikácie a iné dôležité informácie sa budú čiernobielo ­zobrazovať, aj keď je telefón v režime spánku.

Hardvérová výbava

Výsledok AnTuTu benchmarku naznačuje výkon v dolnej tretine intervalu typického pre najnovšie vlajkové lode. Pod kapotou je šesťjadrový Snapdragon 808 so štyrmi úspornými jadrami taktovanými na frekvencii 1, 4 GHz a dve výkonné jadrá s taktom 1,8 GHz. Takáto kombinácia je teoreticky optimálna z hľadiska výdrže na batériu, a keď treba vyšší výkon, do hry (niekedy doslova) sa zapoja dve výkonnejšie jadrá. Grafický procesor Adreno 418 s taktom 600 MHz je lepší priemer. Čo sa týka operačného systému a nadstavby BlackBerry Hub, výrobca nezaprie ­pozíciu androidového nováčika. V hrách a náročnejších aplikáciách sa občas prejaví zaváhanie a napriek 3 GB RAM ani multitasking nie je vždy bezproblémový. Veríme, že aktualizácie tieto problémy vyriešia. Zahrievanie pomerne veľkej plochy zadnej steny (občas aj na 44,6 °C) naznačuje, že aj pomer výkon verzus spotreba treba doladiť. Ani displej s vyšším rozlíšením sa pri odbere prúdu zrejme nedá zahanbiť, takže napriek pomerne veľkej kapacite batérie nerátajte s výdržou nad 24 hodín. Nabíjanie trvá štandardne 140 minút,    ­nabíjačkou QuickCharge, ktorú sme k dispozícii nemali, nabijete Priv podľa tvrdenia výrobcu za 55 minút. Operačný systém vzhľadom na očakávaný upgrade na Android 6.0 ­nebudeme recenzovať. V zozname jazykov používateľského rozhrania slovenčinu nenájdete, takže našinec si zrejme nastaví české alebo anglické rozhranie a slovenskú klávesnicu, ktorá je podporovaná. ­Nadstavba BlackBerry Hub v porovnaní s intuitívnosťou na prístrojoch s BlackBerry OS potrebuje ešte doladiť, najmä čo sa týka filozofie ovládania a gest, na ktoré boli používatelia klasických BlackBerry zvyknutí. Napojenie hubu na Facebook či Twitter rozhodne nie je intuitívne.

» Indikátor priebehu nabíjania na zaoblenej časti displeja

Fotoaparát

Logo Schneider-Kreuznach na masívnej kovovej, asi milimetrovej obrube objektívu so svetelnosťou F/2,2 naznačuje kvalitu jeho optickej sústavy pozostávajúcej zo šiestich členov. Nielen svetelnosť a 18 megapixelov, ale aj rýchle fázové zaostrovanie a predovšetkým optická stabilizácia obrazu sú zárukou veľmi dobrých fotografií aj v horších svetelných podmienkach, hoci v pološere treba automatickému zaostrovaniu občas pomôcť. Po ťuknutí na príslušnú oblasť displeja sa zaostrenie vždy uspokojivo skorigovalo.  ­Prekreslením detailov aj v kontrastných scénach a kvalitou 4K videa sa Priv minimálne vyrovná minuloročným vlajkovým lodiam.  

PARAMETRE:

Procesor: šesťjadrový Qualcomm Snapdragon 808 (6× Cortex-A57 + A53, 1800 MHz, 20 nm)
Pamäť: 3 GB, úložný priestor 32 GB, rozšíriteľný kartou micro SD
Displej: 5,4" AMOLED, 1440 × 2560 px (544 ppi)
Fotoaparát: zadný 18 Mpx (4896 × 3672), predný 2 Mpx
Sieť: LTE Cat.9 (450/50 Mb/s)
Konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, bluetooth 4.1, GPS, NFC
Batéria: 3410 mAh, nevymeniteľná
Operačný systém: Android 5.1 (Lollipop)
Rozmery a hmotnosť: 147 × 77 × 9,4 mm, 192 g
Benchmark: AnTuTu: 58 902, 3D mark (test Sling Shot): 521
Cena: 719 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Hardvérová klávesnica, kvalitný 2K displej, primeraný výkon

- Prehýbanie zadnej steny, slabá výdrž na batériu

HODNOTENIE:

Dizajn: 80%
Výkon: 80%
Funkcionalita: 70%
Cena/hodnota: 70%
Celkovo: 70%

VERDIKT:

Telefóny BlackBerry boli a sú využívané predovšetkým vo firemnom prostredí. Na podnikové scenáre nasadenia je koncipovaná nielen cena, ale aj možnosti zabezpečenia a hlavne BlackBerry Hub. Napriek drobným problémom vyplývajúcim z faktu, že ide o androidovú premiéru tejto značky, je to pomerne vydarený telefón a najmä písanie na hardvérovej klávesnici je veľmi návykové.   

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať