S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

CAT S52 – odolný a pomerne tenký elegán

0

Po smartfóne tohoto typu siahnu zrejme stavební inžinieri, geológovia, mechanici, sochári prípadne aj ľudia pracujúci v interiéri, ktorí intenzívne holdujú kutilským, záhradkárskym, turistickým a športovým aktivitám. Dizajn a konštrukciu v prípade smartfónu CAT S52 dokážem zhrnúť do stručného konštatovania: elegantná biznisová klasika a outdoorová odolnosť.

Hliníkový rám v kombinácii s nešmykľavým materiálom zadnej steny pripomínajúcim na dotyk skôr gumu než plast a krycím sklom Gorilla Glass 6 znesie opakované pády na betón z výšky 1.5 metra, odolá ponoreniu do vody do 1,5 m hĺbky na 30 minút podľa štandardu odolnosti IP68.

Tlačidlá na pravej strane

Slot na dve SIM karty a micro SD kartu otvoríte bez použitia nástroja

Taktiež odolá vibráciám podľa vojenského štandardu MIL STD 810G a aj ďalším zákernostiam outdoorového a industriálneho prostredia, ako je napríklad prach, či dokonca slaná hmla. Pochvalu si zaslúži dizajn zadnej steny s jemným ryhovaním. Slot na dve SIM karty a pamäťovú micro SD kartu otvoríte nechtom bez použitia nástrojov. Slot na karty, samozrejme starostlivo zatvorený, konektor micro USB, aj konektor slúchadiel v hornej stene sú vodotesné sami o sebe bez toho aby ich bolo potrebné utesňovať krytmi.

Výrobcovia si nechajú za odolnú konštrukciu dobre zaplatiť, takže CAT S52 cenou atakuje hranicu vyššej strednej triedy. Doménou prístroja je odolnosť, takže nikto nebude očakávať extrémny výpočtový ani grafický výkon. Použitý procesor  Mediatek Helio P35 by sa dal charakterizovať skôr ako úsporný, než výkonný. Bežné aplikácie, vrátane prehrávania videa však fungujú dobre a plynulo. Batéria vydrží dva dni bežného používania.

Aj zadný fotoaparát s jedným objektívom a rozlíšením 12 MPx je v súlade s účelom, teda hlavne na dokumentárne účely. Pri dobrom osvetlení dosiahnete pomerne kvalitné zábery a vstavaný LED blesk dobre poslúži na zábery vo vnútri rôznych montážnych celkov, napríklad rozvodných skríň a často ho budete používať aj vo funkcii baterky. Fotoaparát si dobre poradí aj z prechodom svetlo-tieň, či protisvetlom. Problémom nie sú ani snímky v horších svetelných podmienkach, aj keď v takom prípade treba rátať s vyšším obrazovým šumom. 

Už niekoľkokrát som využil príležitosť, že som mal požičaný na testovanie odolný smartfón a počas testovania som robil údržbu záhradného jazierka. Tentokrát bolo požičanie CAT S52 dobre načasované na zazimovanie, ktorého súčasťou je aj čistenie filtrov a kontrola elektrických rozvodov, vrátane výmeny niektorých spínacích relé a stýkačov za ekvivalenty s možnosťou Wifi pripojenia. Pri úkonoch v rozvodnej skrinke telefón výborne poslúžil ako baterka aj fotoaparát na zdokumentovanie zmeny zapojenia, to všetko s mokrými a špinavými rukami. Navyše hrozilo nezanedbateľné riziko, že telefón spadne do jazierka. Nespadol, takže aby mu to nebolo ľúto, tak som ho tam niekoľkokrát hodil a vylovil. Overil som aj odolnosť voči pádu, avšak pri pohľade na hliníkový rám bolo jasné, že pád na betón sa na ňom zrejme podpíše poškriabaním, čo som požičanému produktu nechcel uštedriť. Preto som test modifikoval tak, že na betón som položil 1 mm hrubú gumu a aby som vykompenzoval jej tlmiace účinky, smartrfón som nechal spadnúť nie z výšky 1.5 m, ale z dvoch metrov. Tri pády po sebe smartfón vydržal bez újmy. Viac som neskúšal. Potom som smartfón prilepil na okraj podložky masážneho stroja VibroGym, kde si užil pol hodiny vibrácií s frekvenciou meniacou sa v rozsahu 10 - 25 Hz a amplitúdou 10 mm. Vibráciami však testy neskončili. Výrobca sa pochválil odolnosťou voči soľnej hmle. Žiadny problém. Takmer na každej plavárni je kabína, kde môžete absolvovať pobyt v slanom aerosole, takže som CAT S52 doprial aj túto welness aktivitu.  Pri výbere testov odolnosti som sa dôsledne riadil pravidlom, aby to bola situácia z bežného života. No a poznáte niekoho z mladých, kto by sa počas 15 minútového pobytu v kabíne so soľným aerosolom dokázal odlúčiť od smartfónu? Z praxe poznám, čo dokáže urobiť soľ v kombinácii s vlhkosťou s kontaktmi konektorov, takže som potom s telefónom v ruke ešte 10 minút plával. Bola to však viac menej výmena soli za chlór, tak pre istotu ešte nasledoval 10 minútový kúpeľ v čistej vode. Po dvoch týždňoch od ukončenia testov môžem konštatovať, že všetky nástrahy náročného testovania CAT S52 bez ujmy prežil. 

Technické údaje:
Procesor: Osemjadrový Mediatek MT6765 Helio P35 (4x2.3 GHz Cortex-A53 + 4x1.8 GHz Cortex-A53); Grafika: PowerVR GE8320; Pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB rozšíriteľný micro SD  kartou; Displej IPS  5.65" HD (720 x 1440) 18:9,  285 ppi;  Fotoaparát: zadný f/1.8, 12 MPx; predný: 8 MPx; Sieť: LTE; Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), Bluetooth v 5.0 LE, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass); Batéria: 3 100 mAh; Operačný systém: Android 9.0 (Pie); Rozmery: 158.1 x 76.6 x 9.7 mm; Hmotnosť: 210 g; Benchmark AnTuTu: 102 897

Cena: 499 € 

+ Odolnosť, dizajn, takmer natívny Android
- Nižší výkon a menšie rozlíšenie displeja 

Hodnotenie: 86
Dizajn 8
Výkon: 6 
Funkcionalita: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
CAT S52 odolný smartfón

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať