ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Canon 90D - vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

1

Nová zrkadlovka Canon EOS 90 D sa môže pýšiť prívlastkom vlajkový model, samozrejme, v kategórii zrkadloviek so snímačom APS-C. Podľa číselného označenia je nástupcom populárneho modelu EOS 80D, no zdá sa, že nahradí aj doterajší vlajkový model Canonu v tejto kategórii 7D Mark II, obľúbený u fotografov, ktorí často fotili na „dlhé sklá“, pretože crop faktor formátu APS-C predĺžil ohniskovú vzdialenosť 1,6-násobne. Záber z 300 mm teleobjektívu tak mal rovnaké priblíženie ako päťstovka na plnom formáte. Teda pre toho, kto pre priblíženie oželie výhody full frame, je Canon 90D jasná voľba. 

Na testovanie tohto prístroja som sa obzvlášť tešil, pretože kým som pred rokom neprešiel na bezzrkadlovku Canon EOS R, dva roky som v každodennej praxi používal model EOS 80D. Ten som kúpil hneď, ako prišiel na trh, pretože v tom čase to bola jedna z mála zrkadloviek, ktorou sa dali uspokojivo nakrúcať reportážne videá v režime automatického zaostrovania. Navyše snímač veľkosti APS-C je neporovnateľne väčší než snímače v komerčných kamerách, takže pri manuálnom zaostrovaní sa s ním bez problémov dá dosiahnuť kreatívny zámer založený na hĺbke ostrosti. 

Na testovanie som mal telo a objektív Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM, ktorý je pre tento model podobne ako pre 80D de facto setový objektív. Umožňuje veľmi rýchle preostrovanie a môžete k nemu pripojiť adaptér PZ-E1 umožňujúci plynulé zoomovanie. Po prechode na bezzrkadlovku s objektívmi systému RF som si nechal len objektív Canon EF 50mm F1.8 STM a takisto starý ruský objektív Helios 44m-2, ktorý používam pre zvláštny swirling bokeh a montujem ho cez adaptér zo 42 mm závitu na EF bajonet. 

Hlavnými lákadlami nového modelu sú jednak snímač s rozlíšením 32,5 Mpx, ale predovšetkým podpora nakrúcania videa v 4K rozlíšení 30 fps. Canon EOS 90D dokonca na rozdiel od všetkých doteraz vyrobených zrkadloviek aj bezzrkadloviek Canonu nakrúca 4K video na celú plochu snímača, takže nemusíte riešiť crop faktor. 

Dizajn a konštrukcia

V tejto cenovej a kvalitatívnej triede by ešte pred niekoľkými rokmi každý očakával telo fotoaparátu z ľahkej zliatiny, no moderné kompozitné plasty, konkrétne polykarbonát vystužený sklenými vláknami, majú zhruba rovnakú mechanickú odolnosť. Zatiaľ čo 80D bol z plastu, nový model má niektoré konštrukčné diely z hliníkovej zliatiny. Telo prístroja je utesnené proti prachu a vlhkosti. 

Už prvý pohľad na ovládacie prvky prezradí, že nová deväťdesiatka zdedila od 7D Mark II praktický joystick, perfektný hlavne na výber ostriacich bodov, ktorý bol dosiaľ výsadou zrkadloviek určených pre profesionálov a veľmi náročných amatérov. Od 80D zas nový model prevzal veľmi praktický výklopný a otočný displej. Pre joystick sa muselo trochu zmeniť rozloženie ovládacích prvkov, ale keď si spomínam na prechod z 80D na bezzrkadlovku EOS R, zvykol som si na úplne inú filozofiu ovládania za pol dňa. V porovnaní s 80D je nová zrkadlovka trochu ľahšia a aj dizajnom a povrchovou úpravou sa snaží deklarovať, že je to vlajkový model. Samozrejmosť sú konektory na pripojenie mikrofónu a slúchadiel. Keďže často nakrúcam produktové a edukačné videá, kde je veľa záberov na detaily, je pre mňa dôležitý aj konektor HDMI na pripojenie monitora. Monitor, na ktorom komponujem záber vrátane zaostrovania, mám umiestnený mimo záberu v mojom zornom poli. 

Snímač, uzávierka, obrazový procesor

Snímač s rozlíšením 32,5 Mpx na báze technológie CMOS umožňuje zosnímať záber, ktorý má 6960 × 4640 obrazových bodov. Natívny rozsah ISO je 100 – 25 600 s možnosťou rozšírenia na ISO 51 200.

Záber pri ISO 6400, clona f/4, čas 1/20s

Záber pri ISO 2500, clona f/3.5, čas 1/60s scéna osvetlená svetlami rôznej farebnej teploty 

Zimný záber v protisvetle

Riadenie expozície a spracovanie obrazu má na starosti procesor DIGIC 8. Fotoaparát má štrbinovú, elektronicky riadenú uzávierku s najkratším expozičným časom 1/8000 s, elektronická uzávierka zvládne dokonca aj 1/16 000 s. Kadencia záberov pri optimálne nastavených parametroch je 10 snímok za sekundu, takže napriek tomu, že to nie je prístroj typicky smerovaný na športových fotografov, vďaka rýchlemu a presnému ostriacemu systému si ako fotograf neurobíte hanbu ani pri fotení športových podujatí. Rozlíšenie 32,5 megapixela je dostatočné aj na krajinársku fotografiu.

Pokrok v elektronike je zrejmý aj podľa podstatného nárastu záberov na jedno nabitie, z 900 – 1000 pri EOS 80D vzrástol počet záberov na 1200 – 1300, takže celodenné fotenie v pohode zvládnete na jednu batériu. 

Systém zaostrovania

Hľadáčik nového modelu dokáže zobraziť 100 % záberu. Veľmi rýchle a nehlučné zaostrovanie, ktoré funguje aj pri málo osvetlených nočných scénach, ocenia predovšetkým priaznivci nakrúcania videa. Môžem potvrdiť, že zaostrovanie skutočne funguje aj pri -3 EV, napríklad za mesačnej noci pri jasnej oblohe. Systém automatického zaostrovania disponuje 45 krížovými ostriacimi bodmi. Stredný bod pri svetelnosti f/2,8 a vyššej funguje ako dvojitý krížový, takže ani zaostrovanie na objekty s nízkym kontrastom či v horších svetelných podmienkach nie je problém. Navyše 27 bodov dokáže fungovať aj pri svetelnosti f/8, takže možno použiť teleobjektívy, zoomové objektívy s nižšou svetelnosťou na dlhom konci, a to aj v kombinácii s vloženým prvkom, napríklad telekonvertorom alebo makrokrúžkom. Ostatné body majú limitnú svetelnosť f/5,6. 

Ak chcete mať istotu, že budete mať správne zaostrené, môžete využiť focus bracketing čiže možnosť zosnímania série záberov s postupným posúvaním roviny zaostrenia. Pri fotení spoločenských podujatí oceníte zaostrovanie využívajúce rozpoznávanie očí. Pri fotografovaní v režime live view pri zdvihnutom zrkadle sa uplatní ostriaci systém Dual Pixel CMOS AF. Každý pixel je zároveň detektorom fázového posunu, takže zaostrovanie v režime živého náhľadu funguje takmer rovnako rýchlo a presne ako pri komponovaní cez hľadáčik. 

Praktické skúsenosti

Fotoaparát spolu s objektívom Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5,6 IS USM som testoval na niekoľkých tlačových konferenciách a podujatiach pre novinárov, kde boli predstavované rôzne novinky, takže som robil aj produktové videá. Nehlučný ostriaci systém Nano USM dokáže presne a spoľahlivo sledovať aj pomerne rýchlo sa pohybujúce objekty. Neprekáža mu ani často bizarné osvetlenie, ktorým sa usporiadatelia snažia upútať pozornosť na prezentovaný či vystavovaný produkt. Na konferenciách sa mi osvedčilo vopred nastaviť parametre pre dva používateľské režimy, typicky pre situáciu, keď je rečník pred projekčnou plochou a keď je mimo nej, a potom už len prepínať. Na perfektné zaostrovanie pri nakrúcaní videa som bol zvyknutý z 80D a bezzrkadlovky EOS R, takže som sa naň pri reportážnych záberoch spoľahol a všetky zábery boli skutočne dobré. Technicky dobré, pretože automatika nie vždy odhadne váš kreatívny zámer. Pri nakrúcaní záberov, kde nie som obmedzený časom prebiehajúceho deja, som zaostroval manuálne. Vyskúšal som aj adaptér PZ-E1, ktorý sa mechanicky aj elektricky spojí s objektívom. Zoom sa ovláda pomocou dvojice kolískových tlačidiel alebo na diaľku cez Wi-Fi prostredníctvom mobilnej aplikácie. Motorček adaptéra na základe povelov pomocou ozubeného prevodu plynule otáča prstencom na ovládanie zoomu. Pri zoomovaní síce platí, že menej je väčšinou viac, ale niekedy, hlavne pri nakrúcaní rozhovoru jednou kamerou, sa možnosť plynulého pomalého zoomovania hodí. 

Zábery pri ISO 6 400 a12 800 v hornom riadku a pri ISO 25 600 a hodnote Hi (51 200) v dolnom riadku

Resumé 

Nový model je určený pre pokročilých amatérov a nadšencov fotografie a videa. Formát APS-C, ktorý predĺži ohniskovú vzdialenosť objektívu 1,6-krát, ocenia aj milovníci záberov z prírody a možno aj fotografi, u ktorých reportážna fotografia občas skĺzne do žánru paparazzi. 

Technické parametre: 

Snímač: APS-C CMOS 32,5 Mpx, rozmery 22,3 × 14,9 mm (3:2), 6960 × 4640 px, obrazový procesor: DIGIC 8zaostrovanie: TTL-CT-SIR so senzorom CMOS, 45 f/5,6 bodov AF krížového typu, 27 f/8 bodov, z toho 9 krížového typu, stredový bod je f/2,8 a f/5,6 dvojitého krížového typu; ISO: 100 – 25 600, možnosť rozšírenia na 51 200; uzávierka: elektronicky riadená 30 - 1/8000 s, v prírastkoch 1/2 alebo 1/3, + Bdisplej 3-palcový dotykový, 1040 milióna obrazových bodovrozmery (telo): 139 × 105 × 79 mm,  hmotnosť: 701 g

Cena: 1299 EUR (telo) 

+ 4K video, rýchle, tiché a presné zaostrovanie, vynikajúca kvalita fotografií, osvedčený dizajn a ergonomické rozmiestnenie ovládacích prvkov 

  • Potešil by bol druhý slot na pamäťovú kartu

Hodnotenie: 91

  • Dizajn a ergonómia: 92
  • Foto: 90
  • Video: 92
  • Výbava: 90
  • Ovládanie: 90
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Canon 90D zrkadlovka APS-C

1 komentár

video reakcia na: Canon 90D - vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

20.2.2020 17:02
chyba hodnotenie videa, preostrovanie, autofocus, sum atd. fotky su vzdy lepsie ako ked sa ma robit video a zrazu sa zisti, ze na video je "nepouzitelny", resp. konkurencia je u niekde inde
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať