CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Canon RF 28-70 mm/2 L USM: Zoomový objektív s kvalitami pevných skiel

0

Spoločnosť Canon v minulom roku uviedla svoju prvú full frame bezzrkadlovku EOS R a s ňou aj nový bajonet RF. Fotoaparát bol prijatý trochu rozpačito, boduje síce vo svojej kategórii cenou, tá je však vykúpená chýbajúcim stabilizátorom snímača a iba jedným slotom na karty SD. Canon to však s týmto systémom myslí vážne aj do budúcnosti, čo dokazuje okrem iného aj testovaná novinka, zoomový objektív Canon RF 28-70 mm/2 L USM.

Už z označenia je jasné, že pôjde o niečo špeciálne. Štandardom sú objektívy s rozsahom 24 – 70 mm so svetelnosťou F2,8. V prípade novinky je to 28 – 70 mm, ale pri svetelnosti F2,0 v celom rozsahu. To je parameter, ktorý pri objektívoch v tomto rozsahu nenájdete. Model patrí do prémiového radu L, teda do najvyššej kategórie. O tom svedčí červený pásik po obvode, ale aj kvalita spracovania. Telo je, samozrejme, celokovové a utesnené. Vysoká svetelnosť a konštrukcia pre full frame spôsobujú, že ide v podstate o najväčší a najťažší objektív s týmto rozsahom. Ak ste si teda mysleli, že objektívy pre full frame bezzrkadlovky budú kompaktné, rýchlo na to zabudnite. Objektív má hmotnosť 1,43 kg a filtrový závit až 95 mm. Tubus je takisto veľmi objemný, takže na prácu s ním si treba trocha zvykať. Optická sústava pozostáva z 19 prvkov v 13 skupinách (s jedným Ultra-Low Dispersion, štyrmi asférickými, dvoma Super UD členmi).

Predný a zadný člen sú vybavené fluoritovou vrstvou, ktorá odpudzuje tekutiny a nečistoty. Objektív používa novo vyvinuté antireflexné vrstvy Air Sphere Coating, ktoré pozostávajú z vrstvy s ultranízkym indexom odrazivosti a niekoľkých naparovaných vrstiev, ktoré spoločne zabezpečujú nízku odrazivosť a tvorbu artefaktov a efektov v protisvetle. Zaostrovanie má na starosti bezhlučný motorček USM. Deväťlamelová clona s kruhovým otvorom zabezpečuje vynikajúci hladký bokeh. Objektív nemá vstavaný stabilizátor, takže na tele okrem trojice prstencov nájdete iba prepínač automatického zaostrovania a na opačnej strane prepínač uzamknutia zoomu. Pri testovaní bol objektív nový, takže nemal tendenciu vysúvať tubus ani pri nosení na pleci, ale po určitom opotrebení sa možno zámok bude hodiť. Spomínané ovládacie prstence sú dovedna tri. Systém RF totiž počíta s prídavným prstencom, na ktorý si môžete priradiť funkciu podľa svojich potrieb, napríklad ISO, korekciu expozície alebo niečo iné. Žiaľ, umiestnenie tohto prstenca na koniec tubusu (posledný od bajonetu) je trochu nepraktické. Tu by človek tradične očakával zaostrovanie, v strede zoom a pri tele prídavné ovládanie. Takto je vzhľadom na rozmery a hmotnosť objektívu zoom umiestnený príliš blízko tela a zle sa ovláda, držanie je nevyvážené.  

Keď sa však dostanete k foteniu, všetko môžete pokojne hodiť za hlavu. Kvalita objektívu je priam famózna a ostrosťou sa dá porovnávať iba s pevnými sklami. Tá je vynikajúca od rohu k rohu takmer v celom rozsahu clonových čísel, ktorý môže byť od F2,0 až do F22. Malá chybička je viditeľná vinetácia v rohoch, ktorá sa prejavuje asi v rozsahu 28 – 50 mm a možno ju potlačiť priclonením na F3,5-4 alebo pri postprocese. Chromatická aberácia je výborne korigovaná a v celom rozsahu nepozorovateľná. Na škodu je užší dolný koniec rozsahu, 24 mm by bolo praktickejších, je to však daň za konštantnú svetelnosť F2,0. Svetelnosť je hlavný ťahák objektívu a umožňuje fotenie aj za horších svetelných podmienok. Na druhej strane chýbajúci stabilizátor je dosť veľký hendikep, najmä keď ho nemá ani EOS R. Pri fotení to veľmi nepocítite, ale na video je tak použiteľný iba zo statívu alebo stabilizátora. Zostáva iba dúfať, že Canon v blízkej budúcnosti príde s novým telom, plnohodnotne vybaveným aj na video, teda so stabilizáciou a ďalšou výbavou. Väčší problém však bude pre veľa potenciálnych používateľov cena. Je pravda, že zodpovedá kvalite, ale šplhá sa už skôr do sfér stredného formátu.

Verdikt

V súčasnosti v danom rozsahu bezkonkurenčný zoomový objektív pre full frame.

Špecifikácie

Bajonet: RF, ohnisková vzdialenosť: 28 – 70 mm, svetelnosť: F2 konštantná v celom rozsahu, uhol záberu: 75° – 34°, konštrukcia objektívu: 19 prvkov v 13 skupinách, antireflexné vrstvy: Air Sphere Coating + fluoritové vrstvy na prednom a zadnom člene, clona: 9-lamelová, kruhová, zaostrovanie: USM, hmotnosť 1430 g, filtrový závit: 95 mm, rozmery: priemer 103,8 mm × dĺžka 139,8 mm

Cena 3280 EUR

Plusy, mínusy:

+ Kvalita obrazu, vysoká svetelnosť, spracovanie, odolnosť
- Väčšie rozmery a hmotnosť

Tip redakcie: TOP PRODUKT

Celkovo: 100 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon Zoom objektív

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať