Chôdza v krátkych dávkach spotrebuje viac energie ako nepretržitá chôdza
Tím patofyziológov z Milánskej univerzity zistil, že pri krátkom výstupe po schodoch alebo krátkej chôdzi spotrebujú ľudia o 20 % až 60 % viac energie, ako keby tú istú činnosť na rovnakú vzdialenosť vykonávali nepretržite. Vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Proceedings of the Royal Society B skupina požiadala dobrovoľníkov, aby chodili na bežiacom páse alebo stúpali po schodoch a zároveň monitorovali spotrebu kyslíka.
Výskumný tím poznamenal, že dostupné údaje o energetických výdajoch zvyčajne odrážajú činnosti vykonávané v metabolicky ustálenom stave, ktorý vznikne až po určitom čase vykonávania takejto činnosti. Zaujímalo ich, či môžu existovať rozdiely vo výdajoch, ak sa ľudia venujú cvičeniu typu štart – stop viackrát. Aby to zistili, vybrali 10 dobrovoľníkov. Tí chodili na bežiacom páse alebo stúpali po krátkom schodisku rôzne dlho – od 10 sekúnd do štyroch minút. Počas toho mali na sebe masku na meranie spotreby kyslíka, čo je spôsob merania spotreby energie.
Výskumníci zistili, že dobrovoľníci spotrebovali viac energie, ak začali a prestali s cvičením viackrát, v porovnaní so stabilnou, dlhšie trvajúcou aktivitou. Vysvetľujú, že dôvodom je to, že telo spotrebuje viac energie na to, aby sa pripravilo na nejakú aktivitu a dostalo sa do dobrého tempa. Prirovnávajú to k autu, ktoré spotrebuje viac benzínu, keď sa z voľnobehu snaží zvýšiť rýchlosť.
Ďalšie testovanie ukázalo, že cvičenie vo viacerých krátkych dávkach namiesto jedného dlhšieho viedlo k zvýšeniu spotreby energie o 20 % až 60 %. Tím navrhuje, aby ľudia, ktorí chcú zo svojho cvičenia vyťažiť viac, vykonávali radšej viac krátkych dávok aktivity namiesto toho, aby pokračovali dlhý čas v stabilnom tempe.
Zdroj: phys.org.
Zdroj Foto: depositphotos.com.