S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Čo je to AI PC a čo pre vás môže urobiť

Technológie
0

Počítač s umelou inteligenciou je počítač, ktorý dokáže rýchlejšie spracovať úlohy s umelou inteligenciou. Rôzne spoločnosti majú vlastné interpretácie toho, čo všetko by mal obsahovať počítač s umelou inteligenciou (AI PC). Microsoft definuje AI PC ako počítač, ktorý má prístup k funkciám AI, ako je napríklad Windows Copilot, ktorý v súčasnosti funguje v cloude. Výrobcovia čipov, ako napríklad AMD, Intel a Qualcomm, sa domnievajú, že AI by sa mala spracúvať lokálne na mikroprocesoroch PC.

 

AI v najjednoduchšej forme sa dá spustiť prostredníctvom cloudu. Zahŕňa AI chatboty, AI umenie, AI video a AI hudbu. V tomto formáte je AI len ďalšou webovou stránkou, s ktorou môžete komunikovať. Existujú však praktické dôvody, prečo spúšťať AI lokálne na počítači. Podniky môžu chcieť chrániť dôverné informácie tým, že AI spustia za firemnými firewallmi. Používatelia sa tiež môžu usilovať o súkromie a vyhnúť sa nahrávaniu svojich interakcií s AI chatbotmi. 

Predpokladá sa takisto, že lokálne spracovanie AI je rýchlejšie, hoci cloudová AI už bola optimalizovaná na rýchlosť a odozvu. OpenAI, Google a Microsoft venovali veľa času a úsilia tomu, aby ich cloudová AI bola rýchla a pohotová. A napokon je tu argument, že lokálne AI môže byť „vyškolená“, aby poznala vás a vaše špecifické preferencie a konanie. Väčšina počítačov už dokáže spustiť AI prostredníctvom cloudu, ale lokálne spustenie AI ponúka ďalšie výhody.

Počítače majú ako hlavné spracovateľské jednotky CPU, GPU (alebo grafické karty) a teraz aj NPU (Neural Processing Unit). CPU a GPU dokážu spracovať lokálne úlohy AI, pričom špecializované GPU výrazne zvyšujú výkon. Ak vlastníte herný počítač s dedikovanou GPU, už máte počítač schopný pracovať s AI. O rýchlosti CPU uvažujeme v gigahertzoch (jedna miliarda hertzov) za sekundu.

NPU sú definované v TOPS (trillions of operations per second), pričom vykonávajú bilióny operácií za sekundu. NPU sú navrhnuté tak, aby poskytovali efektívny výkon AI a zároveň minimalizovali spotrebu energie. V súčasnosti sa využívajú na úlohy, ako sú napríklad Windows Studio Effects, ktoré zlepšujú videohovory na platformách ako Microsoft Teams.

Zavedenie NPU v nadchádzajúcich procesoroch, ako je napríklad Meteor Lake/Core Ultra (34 TOPS) od spoločnosti Intel, AMD Ryzen 8040 Series (39 TOPS) a Snapdragon X Elite (45 TOPS) od spoločnosti Qualcomm, ďalej zvyšuje možnosti AI.

Pokiaľ ide o hardvérové požiadavky, „oficiálny počítač s umelou inteligenciou“ môže obsahovať schopnosť spustiť Copilot a špecializovaný NPU. Očakáva sa, že Microsoft uvedie na trh spotrebiteľské verzie svojich zariadení Surface Pro 10 a Surface Laptop 5 s čipmi Snapdragon X Elite, čím potenciálne predstaví svoj koncept AI PC.

Hoci v súčasnosti neexistuje oficiálna definícia počítača s umelou inteligenciou, budúci vývoj môže zaviesť oficiálne označovanie a certifikáciu. Rozhodnutie o kúpe AI PC závisí od faktorov, ako je dostupnosť AI funkcií a aplikácií. Microsoft pravdepodobne časom zavedie do systému Windows nové funkcie AI. K popularite AI PC by mohla prispieť aj potenciálna integrácia AI do herných alebo videokonferenčných platforiem.

Zdroj: pcworld.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať