CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Čo prinesie iOS 8?

Archív NXT
0

Apple začiatkom júna predstavil novú, už ôsmu verziu mobilného operačného systému iOS. Tá sa vo finálnej verzii dostane na trh o pár mesiacov, a to spoločne s ďalšou generáciou iPhonu. Operačný systém iOS 8 sme vyskúšali v praxi a prinášame sumár toho, čo ponúkne.

iOS 8 sa momentálne nachádza v štádiu beta, preto trpí chybami a nedostatkami, ktoré nebudeme kritizovať. Zároveň nebudeme ani hodnotiť jeho kvalitu. Skôr sa zameriame na novinky a na to, ako zlepšujú používateľský zážitok. iPhone totiž v redakcii používame dennodenne už niekoľko rokov.

V znamení zdravia

Hlavnou devízou iOS 7 bola kompletná zmena dizajnu. O rok skôr to boli mapy od Applu a iOS 5 priniesol službu iCloud. V prípade iOS 8 sa ťažko hľadá nejaká výrazná črta, ktorá môže definovať celý operačný systém. iOS 8 totiž prináša množstvo drobností, s ktorými sme sa mohli stretnúť v aplikáciách tretích strán alebo pri používaní konkurenčných operačných systémov. Keby sme však mali definovať vlastnosť, ktorá nás oslovila najviac, je to funkcia Health. Dnes je z praktického hľadiska nepoužiteľná, ale po uvedení finálnej verzie a najmä v blízkej budúcnosti môže ísť o výbornú funkciu.

Zdravie.jpg

Aplikácia Health bude sledovať údaje o vašom zdraví

Health je totiž aplikácia, ktorá združuje údaje o vašom zdraví. Na to používa kompatibilné monitory aktivity (napr. Fitbit) a ďalšie inteligentné nositeľné zariadenia. Tie momentálne zažívajú boom, aj keď skôr iba z pohľadu výrobcov a oznamovania nových produktov. Aplikácia Health je naozaj prepracovaná, čo sa údajov týka. Na rozdiel od dnešných aplikácií, ktoré dopĺňajú monitory aktivity, nezbiera iba dáta o počte krokov, spálených kalóriách a spánku. Health chce byť komplexnou digitálnou zdravotnou kartou a obsahuje viac ako 65 položiek.

Okrem už spomenutých sú to napríklad informácie o stave jednotlivých vitamínov a látok vo vašom tele, údaje o tepe, počet odpadnutí atď. Každú položku môžete vyplniť manuálne alebo synchronizovať dáta z iných prístrojov. Sme však zvedaví, či sa na trh dostanú zariadenia, ktoré dokážu všetky alebo väčšinu týchto vlastností zmerať a následne dáta poslať do iPhonu. Predpokladáme však, že aplikáciou Health si Apple pripravuje pôdu na uvedenie svojich inteligentných hodiniek. Tie majú byť z veľkej miery zamerané na sledovanie zdravotného stavu používateľa. Apple chce prepojiť aplikáciu aj s rôznymi medicínskymi spoločnosťami. Používateľ bude môcť vďaka tomu zdieľať všetky alebo vybrané dáta s odborníkmi, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze alebo liečbe. Predpokladáme, že v USA môže táto vízia Applu aj reálne fungovať. Na Slovensku bude situácia pravdepodobne iná.

Inšpirácia u susedov

Odhliadnuc od aplikácie Health, ktorá je momentálne viac koncept ako fungujúci produkt (opäť pripomeňme, že iOS 8 je v beta verzii), neprináša osmička výraznejšie novinky. Z veľkej časti doháňa konkurenciu. A to tvrdí redaktor, ktorý je v PC REVUE najortodoxnejším zástancom systému iOS :-).

Siri.jpg

Siri má zabudovanú službu Shazam. Hoci ovláda 22 nových jazykov, ide skôr o rôzne akcenty. Slovenčina stále chýba. Asistentku môžete aktivovať aj povelom „Hey Siri", ak je zariadenie pripojené k nabíjačke.

Apple sa pri zlepšovaní svojho systému inšpiroval viacerými funkciami, ktoré ponúka konkurencia alebo aplikácie tretích strán. Vďaka tomu sa v iOS 8 konečne objavujú widgety. Dostupné sú iba cez rozhranie notifikačného centra, ktoré sa tiež dočkalo menších úprav. Apple odstránil tretiu záložku, ktorú sme počas posledného roka nikdy nevyužili. Dodajme, že z widgetov budú používatelia profitovať až po vydaní verejnej verzie iOS 8, keď budú mať túto funkciu zabudovanú aj aplikácie. Widgety sú príjemné spestrenie, a keďže sú interaktívne, šetria čas. Napríklad pri kúpe cez eBay nebudete musieť spúšťať aplikáciu, aby ste skontrolovali aktuálnu aukciu. Podstatné údaje sa zobrazia vo widgete. Čas ušetria aj zlepšené interaktívne notifikácie, na ktoré možno konečne reagovať priamo po zobrazení, resp. cez notifikačné centrum alebo z uzamknutej obrazovky. Opäť odpadá nutnosť opustiť aplikáciu a prejsť do druhej aplikácie, ktorá notifikáciu poslala.

Pouzivanie.jpg

Používanie batérie ponúka podrobnejší opis toho, čo najviac konzumuje batériu

Z používateľského hľadiska je výrazná novinka aj funkcia QuickType a podpora softvérových klávesníc tretích strán. Android zvláda obe tieto funkcie už nejaký čas. QuickType obohacuje klávesnicu Applu o návrhy slov, ktoré systém odhadne, že ich chcete písať. Funkčnosť je teda podobná ako v prípade aplikácie SwiftKey, ktorá podporuje aj slovenčinu. Náš jazyk by ste však v ponuke funkcie QuickType hľadali zbytočne. Klávesnice tretích strán sme nemali možnosť otestovať, objavia sa až pri verejnom uvedení systému.

Diktovanie.jpg

Diktovanie je naozaj výborná funkcia - nadiktujete aj celý článok

Slovenčina je však v novej verzii iOS podporovaná v rámci hlasového diktovania. Hoci ide o drobné zlepšenie, páči sa nám, pretože texty možno diktovať kdekoľvek. Pri písaní SMS správy, e-mailu, statusu na Facebook, textového dokumentu atď. Systém dokonca rozoznáva aj slová typu bodka, čiarka, pomlčka. Ide o výborný spôsob, ako si uľahčiť písanie. V budúcnosti túto funkciu otestujeme tak, že sa pokúsime nadiktovať celý článok.

Verdikt PC REVUE

Spomeňme ďalšie novinky. Služba iCloud sa premenovala na iCloud Drive, zabudovaná aplikácia Fotky ponúka prepracovanejšie možnosti úprav a v rámci správ môžete odosielať zvukové nahrávky alebo priamo v aplikácii vytvárať videosprávy. Apple pridal aj funkciu Rodinné zdieľanie, ktorá umožní zdieľať nákupy naprieč viacerými zariadeniami s iOS s inými používateľskými kontami. Podmienkou je spoločná platobná karta. Deti budú musieť dostať povolenie, ak chcú nakupovať.

Fotky.jpg

Úprava svetelnosti a farieb na fotke je prepracovaná a na ovládanie veľmi intuitívna

Zaujímavé je prepojenie so systémom OS X. Pomocou Macu môžete prijímať telefonické hovory, ak je iPhone v určitej vzdialenosti od Macu. Takisto sa dá aktivovať zdieľanie mobilného internetu bez nastavovania a zadávania hesla. V tomto smere iOS 8 exceluje, ale v rámci ostatných noviniek neprináša nič revolučné. Hoci sa inšpiruje od konkurencie, nové funkcie budú prínosom pre používateľa.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať