Čo reálne prináša Windows 8.1?
Neuplynul ešte ani rok od komerčnej dostupnosti Windows 8 aMicrosoft 26. júna na konferencii Build 2013 v San Franciscu aparalelne aj na konferencii TechEd vMadride predstavil inovovanú verziu operačného systému Windows 8.1. Na TechEde sme mali ako jedni zprvých možnosť nový operačný systém nainštalovať aza asistencie expertov podrobne otestovať. Finálna verzia, ktorá sa očakáva na jeseň, bude pre majiteľov Windows 8 kdispozícii formou bezplatnej aktualizácie.
Inštalácia
Aby si záujemcovia mohli vyskúšať nové črty Windows 8.1 opísané vtomto článku, najskôr uvedieme odkaz na stiahnutie inštalačných súborov: http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/download-preview. Aktuálna verzia Preview je zatiaľ určená primárne pre IT profesionálov anadšencov. Upozornenie: Windows 8.1 Preview nemožno odinštalovať, ato ani vprípade upgradu z Windows 8, preto sa odporúča všetko si zazálohovať a vytvoriť si médium USB Recovery, zktorého môžete vprípade potreby obnoviť pôvodný operačný systém.
Priamy upgrade cez Windows Obchod, pri ktorom sa zachovajú všetky aplikácie, nastavenia adokumenty, je kdispozícii zatiaľ len pre anglickú verziu Windows 8. Ak máte slovenskú verziu, môžete vyskúšať nainštalovať jazykový balíček pre angličtinu azmeniť lokalizáciu na EN-US. Postup inštalácie Windows 8.1 je jednoduchý. Najskôr sa do Windows 8 nainštaluje aktualizácia Windows Update Standalone Installer, ktorá umožní update operačného systému zWindows Obchodu podobným spôsobom, ako sa inštalujú aplikácie Modern UI. Potom sa začnú sťahovať inštalačné súbory, ktoré majú 2,44 GB. Sťahovanie sa realizuje na pozadí amôžete počas neho na počítači aj naďalej pracovať. Inštalácia trvá približne 20 minút, pričom počítač sa niekoľkokrát reštartuje.
Pre počítače so staršími operačnými systémami aaj pre aktualizáciu Windows 8 Enterprise treba inštalovať Windows 8.1 zinštalačného média vyrobeného zo súboru ISO. Po spustení inštalácie dostanete vzávislosti od operačného systému, zktorého aktualizujete, ponuku možností, čo sa dá zachovať. Vnašom prípade pri upgrade zWindows 8 Enterprise sme mohli zachovať iba dokumenty asúbory, inak povedané, prišli sme ovšetky nainštalované aplikácie. Všetky aplikácie vzložkách Program Files aProgram Files x86 boli presunuté do adresára Windows.old, ateda nepoužiteľné. Všetky ostatné adresáre sa zachovali,zachované afunkčné zostali aj aplikácie, ktoré boli nainštalované do iných adresárov než Program Files.
Novinky vdizajne a ovládaní
Windows 8.1 sme testovali na notebooku ASUS VivoBook S550 s operačným systémom Windows 8 Pro smultidotykovým displejom. Každú novú funkciu sme vyskúšali aj cez klasické ovládanie klávesnicou amyšou. Prvú novinku odhalíte už pri inštalácii aplikácií. Vo Windows 8.1 sa po nainštalovaní aplikácie jej dlaždica pridá len do zoznamu aplikácií. Na domovskú obrazovku si ju vprípade záujmu musíte pripnúť sami. Zjednodušilo sa prepínanie medzi domovskou obrazovkou sdynamickými dlaždicami aobrazovkou so zoznamom aplikácií. Na dotykovom displeji vám stačí jednoduché gesto – zvislý pohyb prsta smerom nahor. Na zariadeniach sklasickým displejom stačí kliknutie na malú šípku vkrúžku vľavom dolnom okraji obrazovky.
Domovskú obrazovku spestrili nové veľkosti dynamických dlaždíc. Všimnite si malú šípku vľavo dole, ktorá umožňuje prepnutie zdomovskej obrazovky na zoznam aplikácií na zariadeniach bez dotykového displeja.
Nové veľkosti dlaždíc na domovskej obrazovke
Na domovskej obrazovke pribudli dve nové veľkosti dynamických dlaždíc. Veľká štvorcová, ktorá má rozmer dlhšej strany pôvodnej obdĺžnikovej dlaždice, teda 310 × 310 pixelov, a malá štvorcová dlaždica, ktorá má štvrtinovú plochu pôvodnej štvorcovej dlaždice (70 × 70 pixelov). Veľká štvorcová dlaždica je ideálna na aplikácie, pri ktorých treba na dlaždici zobraziť veľa obsahu. Aplikácia tak má kdispozícii relatívne veľkú plochu na zobrazovanie informácií aj vstave, keď nie je spustená. Na veľkých displejoch, na ktorých sa aplikuje mierka relatívneho zväčšenia 180 %, bude mať táto dlaždica rozmer až 558 × 558 pixelov. Typické príklady sú predpoveď počasia na viac dní, zoznam správ elektronickej pošty, aktuálny stav akcií na burze a podobne. Naopak, malé štvorcové dlaždice sú vhodné na aplikácie, ktoré na dlaždiciach nič dynamicky nezobrazujú a dlaždice so statickým motívom sa využívajú len na spustenie aplikácií. Malé štvorcové dlaždice sú ideálne pri klasických desktopových aplikáciách, ako sú napríklad aplikácie balíka Office. Novinkou vo Windows 8.1 je možnosť používať dynamické dlaždice aj pre IE webové aplikácie. Domovská obrazovka je optimalizovaná aj pre tablety s malou uhlopriečkou displeja, pri ktorých sa predpokladá časté používanie v režime „na výšku“.
Personalizácia domovskej obrazovky umožňuje napríklad nastaviť animované pozadie, pričom animácia je synchronizovaná s posunom dlaždíc doprava alebo doľava. Ak máte na pozadí motív kvetiny, tá sa pri posune dlaždíc otáča, akoby ste koleso roztáčali posunom pravítka po jeho obvode. Podobne fungujú pozadia s ozubenými kolieskami zapadajúcimi do seba. Ťažko sa to opisuje, odporúčame vyskúšať.
Sprehľadnila sa aj obrazovka so zoznamom aplikácií. Aplikácie v zozname možno utriediť podľa rôznych kritérií, napríklad podľa názvu, kategórie, dátumu inštalovania, prípadne sa dajú na vrchole zoznamu zobraziť najviac používané aplikácie. Pri utriedení podľa názvu sú zoskupené ikony komplexných balíkov pozostávajúcich zviacerých spustiteľných aplikácií. Typický príklad sú aplikácie balíka Office.
Obrazovka so zoznamom aplikácií podporuje utriedenie azoskupovanie aplikácií patriacich do komplexného balíka
Viac paralelne spustených aplikácií Modern UI
Windows 8 umožňoval paralelný beh maximálne dvoch aplikácií Modern UI, pričom jedna znich bežala vpripnutom móde, teda v páse širokom 320 pixelov pri ľavom alebo pravom okraji obrazovky. Windows 8.1 umožňuje rozdeliť obrazovku medzi aplikácie vľubovoľnom pomere, pričom počet súčasne zobrazených aplikácií závisí od rozlíšenia monitora. Vrozlíšení HD sa dajú vedľa seba spustiť dve aplikácie, vo full HD tri aplikácie. Používatelia veľkých monitorov budú môcť napríklad vytvárať dokument vdesktopovom Worde azároveň mať prehľad opošte anovinkách zo sociálnych sietí.
Ďalšiu spustenú aplikáciu môžete umiestniť medzi už spustené
Vyhľadávanie
Významná novinka vo Windows 8.1 je oveľa tesnejšia integrácia s vyhľadávačom Bing. Na základe pripomienok používateľov bolo optimalizované aj vyhľadávanie. Vo Windows 8 sa po napísaní prvého písmena vyhľadávaného výrazu zobrazila obrazovka so zoznamom aplikácií aponuka ikon sa spresňovala po zadaní každého ďalšieho písmena. Windows 8.1 po napísaní prvého písmena zobrazí panel vyhľadávania vpravej časti obrazovky ana ňom relevantné výsledky nielen zo zoznamu aplikácií, ale aj zdokumentov, súborov acloudových lokalít.
Aktivovanie vyhľadávania zdomovskej obrazovky po napísaní prvého písmena vyhľadávaného názvu
V mnohých scenároch sa výrazne skrátil čas vyhľadávania. Pokiaľ nespresníte, kam má vyhľadávanie smerovať, vyhľadáva sa naprieč celým dostupným kontextom, počnúc aplikáciami cez dokumenty a súbory uložené lokálne alebo vo vašichcloudových diskoch až po relevantný obsah na webe. Okrem prehľadného spoločného zobrazenia výsledkov vyhľadávania zo všetkých zdrojov sú tieto výsledky priamo napojené na služby. Ak napríklad hľadáte konkrétnu špecialitu ázijskej kuchyne, zobrazia sa vám reštaurácie vo vašom okolí, ktoré ju ponúkajú, a následne si môžete rezervovať stôl v reštaurácii, prípadne objednať jedlo domov. Podobne je to s vyhľadaním koncertu obľúbenej kapely či odporúčaním turisticky atraktívnych miest v navštívenej lokalite.
Príklad komplexného vyhľadávania
Na porovnanie výsledky slovenského vyhľadávača Bing – výsledky nie sú tak prehľadne graficky zobrazené, no všetok kontext vlokálnom PC vrátane fotografií bol nájdený
Gestá na dotykovej klávesnici
Pri písaní stačí napísať jedno alebo niekoľko začiatočných písmen slova a operačný systém ponúkne navrhované výrazy. Ponúkané slová sa logicky zobrazujú na pozícii, kam budú prípadne vložené. Ak vám navrhované slovo vyhovovalo, vo Windows 8 bolo treba presunúť prst z dotykovej klávesnice v dolnej časti obrazovky nahor do textu a ťuknúť naň. Windows 8.1 prináša významné zlepšenie. Pohybom prsta po klávese medzerníka si vyberáte z navrhovaných alternatív slov bez toho, aby ste museli presúvať prst z klávesnice do oblasti písaného textu. Poznámka: Navrhovanie slov vo verzii Preview funguje zatiaľ len pre angličtinu.
Zlepšenia sa dočkalo aj písanie číslic. Dotyková klávesnica na úsporu miesta nemá horný rad klávesov s číslami. Na napísanie číslice sa už netreba prepínať na číselnú klávesnicu. Stačí na príslušnom znaku vhornom rade urobiť gesto posunu nahor bez oddialenia prsta anapríklad namiesto písmena r sa napíše zodpovedajúca číslica 4. Pre nás má tento chýbajúci rad klávesov ďalší negatívny dôsledok – na klávesoch s číslami bežnej klávesnice sú zároveň aj znaky slovenskej a českej diakritiky. Našťastie vnastavení možno nechať zobraziť aj klávesnicu so štyrmi radmi klávesov, ktoré však budú mať menšie rozmery. Podľa našich testov sa na nich dá pohodlne písať.
Dlhším pridržaním klávesu sa okolo neho zobrazia alternatívy, pričom alternatívny znak napíšete tak, že naň presuniete prst bez toho, aby ste ho oddialili od dotykového displeja. Na túto metódu sú používatelia zvyknutí ziných platforiem.
Inovácie dotykovej klávesnice – zobrazená je ponuka alternatívnych znakov počas pridržania klávesu ?
Ďalšie dizajnové apoužívateľské novinky
Windows 8.1 poskytuje oveľa sofistikovanejšie možnosti zobrazovania na dvoch monitoroch. Ak presuniete okno aplikácie zmalej obrazovky tabletu na monitor svyšším rozlíšením, veľkosť okna sa automaticky prispôsobí zobrazovacím možnostiam monitora. Pravdepodobne najvýznamnejšie zlepšenie pre používateľov zariadení s Windows RT (na báze procesorov ARM) je pridanie aplikácie Outlook, ktorá hlavne pre podnikových používateľov poskytuje oveľa viac funkcií než integrovaná aplikácia Mail.
Redizajnovaný bol aj Windows Obchod, aby sa zákazníci čo najrýchlejšie dostali k aplikácii, ktorú hľadajú. Zoznamy aplikácií majú nový vzhľad so zlepšenou navigáciou a podrobnejším obsahom. Microsoft podobne ako konkurenčné aplikačné obchody zaviedol darčekové poukážky do Windows Obchodu na nákup aplikácií a hier. Poukážka zvýši váš účet Microsoft o danú hodnotu a umožní nakupovanie. Obrazovka uzamknutia umožňuje postupné zobrazovanie fotografií z vybranej kolekcie. Táto funkcionalita ponúka možnosť fungovania tabletu, prípadne veľkoplošného počítača typu all-in-one ako „cloudového“ fotorámčeka. Priamo z tejto obrazovky môžete prijať prichádzajúci audio- alebo videohovor cez Skype bez nutnosti odomykania zariadenia.
Heslovite vymenujeme ďalšie drobné, ale užitočné zlepšenia: nové možnosti editovania zosnímaných obrázkov, vyhľadávanie a prehrávanie hudby v aplikácii Xbox Music, ktorá je integrálnou súčasťou Windows 8.1, či podpora 3D tlače.
Tesnejšia integrácia so SkyDrive
Čoraz viac ľudí používa viac zariadení, typicky notebook (prípadne pracovnú stanicu na pracovisku alebo multimediálny počítač v obývačke), tablet a smartfón. Ideálne je, ak sú „všetky kone z jednej stajne“, teda všetky zariadenia na rovnakej platforme. V tomto prípade Windows a Windows Phone. Cloudová služba SkyDrive je integrujúci prvok na synchronizáciu nastavení, obsahu a aplikácií na všetkých zariadeniach. Vzhľadom na platformovú nezávislosť cloudových služieb nie je problém integrovať do personálneho či firemného ekosystému aj zariadenia iných platforiem, napr. Mac, iOS, či Android. Zlepšená bola nielen Modern UI aplikácia SkyDrive, ktorá je vo verzii 8.1 integrálnou súčasťou operačného systému, ale aj synchronizácia dokumentov klasických desktopových aplikácií.
Verdikt PC REVUE
Zlepšenia používateľského rozhrania a ovládania smerovali nielen ku konzistentnejšiemu zážitku bez ohľadu na veľkosť displeja a výkon procesora, ale aj k dosiahnutiu vyššej efektivity práce na tabletoch, čo ocenia hlavne podnikoví používatelia. Vzhľadom na to, že update na Windows 8.1 bude bezplatný apodľa nášho testovania ide ovýrazné zlepšenie, predpokladáme, že ho bude aplikovať väčšina používateľov Windows 8. Priamo na novú verziu prejdeveľa používateľov starého, ale stále používaného Windows XP, prípadne Windows 7.