ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Základné dosky pre Haswell

Archív NXT
0

Procesory Haswell sú konečne na svete skoro v plnom počte a pre konštruktérov počítačov ich prítomnosť znamená nutnosť pozrieť sa po nových doskách. Procesory totiž vyžadujú novú päticu LGA 1150 a spolu s nimi sa na svet dostali aj nové čipové súpravy Intel s číselným označením nad 80. My sa v prehľadovom teste dosiek pozrieme hlavne na modely so súpravou Intel Z87, teda modely strednej a vyššej triedy.

Nové procesory samy osebe nie sú až taká úžasná novinka ako pred nimi Sandy Bride či Ivy Bridge, ako sme už spomínali v našom teste. Ide skôr o malý krok vpred z hľadiska výkonu a veľký z hľadiska spotreby v mobilných zariadeniach. Na trhu stolových počítačov až toľko zmien neprinášajú - výkonu veľmi nepribudlo, spotreba oveľa neklesla, pretaktovanie je rovnako obmedzené na modely K, a ako sme zistili pri testovaní viacerých modelov tento mesiac, aj procesory Haswell sa rovnako ako Ivy Bridge po zdvihnutí napätia prehrievajú. Na stolových počítačoch sa navyše v osaditeľnej verzii neobjavia procesory s novou grafikou Iris, tá bude len v CPU priamo integrovaných v doskách.

Z87_diagram.jpg

Diagram zapojenia čipovej súpravy Z87

S generáciou Haswell však prichádza pre výrobcov veľká zmena - procesory integrujú logiku na riadenie napätia. Lenže to neznamená, že na doske už nebude treba komplikovane riešiť napájanie, pretože doska kŕmi šťavou mnoho ďalších čipov a zberníc a veľa z nich je pomerne hladných po energii. Aj logika napájania procesora stále potrebuje byť rýchlo prispôsobivá, aby dosahovala čo najvyššiu efektivitu, a zároveň robustná, aby ponúkla dostatočný príkon pri pretaktovaní.

Intel Z87

Nová čipová súprava je v mnohých parametroch podobná predošlej generácii, zásadne sa však zmenil výrobný proces - novinka by sa mala vyrábať 32 nm procesom, čo je vcelku významný pokrok po dlhšom zotrvávaní na 65 nm výrobe. Na druhej strane nedávne čipové súpravy Intelu neboli nikdy zásadným odberateľom energie ani producentom tepla, takže použitie staršieho výrobného procesu v ich prípade až tak neprekážalo. Táto zmena však bude významná pre mobilné zariadenia, kde sa každý ušetrený watt viditeľne prejaví na výdrži batérie. TDP kleslo zo 6,7 W (pri Intel Z77) na 4,1 W.

cipset.jpg

Platform Controller Hub Intel Z87

Zmeny oproti predošlej generácii sa obmedzujú na zvýšenie podpory konektivity, takže nová súprava už dokáže obslúžiť 6 portov SATA s plnou rýchlosťou 6 Gb/s. A rovnako šesticu portov USB 3.0, ktoré dopĺňa až 14 možných portov USB 2.0, zlepšilo sa aj dynamické riadenie spotreby. Konektivita PCI Express je závislá primárne od procesora, ktorý ponúka výrobcom dosiek 16 liniek typu PCIe 3.0. Tie môžu na doske pracovať aj v zapojení 8× + 8× v prípade dvoch grafických kariet alebo 8× + 4× + 4×, pokiaľ doska využíva rozhranie Thunderbolt, ktoré vyžaduje vyššiu dátovú priepustnosť. Čipová súprava k tomu pridáva 8 kanálov PCIe 2.0, využiteľných na pripájanie periférnych zariadení. Z podporovaných zberníc jedna aj ubudla - klasické PCI už bude na doskách dostupné len cez radič tretej strany, na väčšine dosiek ho teda neočakávajte. Keď zhrnieme všetky zmeny, vychádza nám, že výroba dosky momentálne stojí výrobcu o niečo menej, musí totiž integrovať menší počet dodatočných radičov a nepotrebuje dosiahnuť takú vysokú mieru kontroly nad reguláciou napätia pre CPU. K slovu teda prídu mnohé netradičné zlepšenia a kvalitnejšie radiče, ktoré sa zrazu zmestia do nižších cenových hladín.

Pri testovaní dosiek a porovnávaní parametrov sme si všimli aj dve zaujímavosti. Prvá z nich je absencia rozhrania FireWire, ktoré sme nenašli ani na najvyšších modeloch, takže výrobcovia dosiek už zrejme nadobro uznali jeho nízky význam a sústredia sa skôr na USB 3.0. Druhá je konfigurácia videovýstupov - na každej doske sme videli inú kombináciu výstupov, existuje teda veľký výber a nemal by byť problém nájsť kombináciu aj na pripojenie maximálneho podporovaného počtu troch monitorov.

ASUS Z87 Plus

Model s prívlastkom Plus predstavuje v ponuke firmy ASUS akýsi základ s vyššou výbavou, od nižších modelov sa odlišuje len minimálne, má rovnaké chladenie a zhruba aj výbavu, využíva však o niečo modernejšie radiče, napríklad veľmi dobrý sieťový radič Intel I217V s gigabitovou rýchlosťou. Ponúka takisto klasické sloty PCI, takže ak využívate nejaký druh staršej zásuvnej karty, napríklad televízny tuner, bude sa vám tento prvok hodiť. Plus poskytuje aj najlepšiu kombináciu videovýstupov, k D-Sub alias VGA a klasickej digitálnej dvojici HDMI a DVI pribudol aj stále užitočnejší mini DisplayPort.

z87-plus2d.jpg

Pokiaľ radi ladíte systém prv, než ho nainštalujete do skrinky, poskytne vám Z87 Plus zjednodušenie práce v podobe niekoľkých tlačidiel. Okrem Power tu nájdete DirectKey, ktorý pošle dosku pri najbližšom reštarte do UEFI BIOS-u, MemOK, ktorý nastaví konzervatívne časovanie pamätí, ak ste to prehnali s ich pretaktovaním, a zaujímavé tlačidlo BIOS Flash Back (medzi výstupmi na zadnom paneli), ktoré automaticky nahrá nový BIOS z kľúča USB a dokonca na to nepotrebuje ani nainštalovaný procesor, ani RAM. Okrem toho je na doske spínač TPU, ktorým nastavíte, či chcete, aby automatické pretaktovanie dosky využívalo len zmenu násobiča alebo rovno aj zmenu základnej frekvencie. Automatika v tomto prípade dokáže pretaktovať všetky systémy dosky od operačných pamätí po procesor a pridať slušnú dávku výkonu navyše.

z87-plus3D.jpg

Systém UEFI vymenil ASUS za úplne nový, o niečo prehľadnejší pre začiatočníka a ľahšie použiteľný v pokročilom režime pre nadšenca. Už tradične platí, že ponúka mnoho možností, ako meniť parametre systému, je ich priam toľko, že niektoré ani nebudete poznať a radšej ich necháte na pokoji. Ak radšej nechávate správu jednotlivých nastavení na doske a profiloch prednastavených jej výrobcom, existuje tu niekoľko profilov vytvorených na šetrenie energie či pretaktovanie. Nastavenie si potom môžete jemne doladiť priamo vo Windows v novom programe AISuite III, kde špeciálne pochválime časť Fan Xpert, umožňujúcu veľmi podrobne nastaviť správanie ventilátorov. Poteší aj možnosť presne sledovať digitálne meranú spotrebu jednotlivých častí systému, ako aj jednotlivé napätia, otáčky a teploty. Pretaktovať v AISuite môžete manuálne alebo automaticky.

Ako alternatíva k tomuto modelu existuje Z87 PRO, drahší o 25 eur, ktorý ponúka lepšiu zvukovú kartu Realtek ALC1150, modul WiFi + Bluetooth a masívnejšie chladenie. Ale popravde, pokiaľ sa k domácej sieti pripájate cez kábel LAN a Bluetooth nevyužívate, v pokoji môžete siahnuť po modeli Z87 Plus, ktorý ponúka všetko, čo môže bežný používateľ potrebovať, a aj mnoho navyše pre nadšenca.

Zapožičal: ASUS
Cena: 150 EUR


GIGABYTE Z87X-UD3H

(Z87X-UD3H-Rev1-0.jpg
Z87X-UD3H-Rev1-0-B.jpg)

Novinka GIGABYTE zo série Ultra Durable sa môže pochváliť elektronickou výbavou s prísľubom maximálnej životnosti. Ide napríklad o japonské kondenzátory Chemi-Con Black, testované vo vysokej teplote 105 °C na výdrž 10-tisíc hodín, k tomu masívny chladič a kvalitné digitálne riadenie napätia. To všetko ponúka UD3H navyše oproti ľudovejšiemu modelu D3H, ktorý zaostáva aj kvalitou použitých čipov a neprítomnosťou niektorých prvkov, napríklad tlačidiel na doske. UD3H má kvalitnejšiu integrovanú zvukovú kartu, ktorá je vybavená aj špeciálnym zosilňovačom pre slúchadlový výstup (Texas Instruments DRV632) so schopnosťou napájať aj slúchadlá s impedanciou 600 ohmov. Zaujala nás takisto prítomnosť konektora ATX4P vedľa portov SATA, ktorý slúži ako dodatočné napájanie pre sloty PCIe. Vďaka tomuto riešeniu by mohla mať doska lepšie vyváženú distribúciu energie. Nechýba ani tradičná dvojica BIOS-ov, tlačidlá na ich prepínanie a na power/reset a veľmi užitočný dvojčíselný diagnostický displej.

Z87X-UD3H-Rev1-0.jpg

Malú slabinu vidíme v riešení konektivity USB 3.0 - doska síce ponúka úžasných 10 konektorov, no klasicky sú riešené len 4 a ďalšie sú na zostávajúce dva pripojené cez USB huby. Pri plnom obsadení portov na jednom hube by to mohlo spôsobiť vzájomné znižovanie prenosových rýchlostí, aj keď väčšina používateľov si to nikdy nevšimne. Chválime však, že každý port USB má vlastnú poistku, takže prípadné prepätia môžu poškodiť len jeden port.

Z87X-UD3H-Rev1-0-B.jpg

GIGABYTE s novou generáciou dosiek vyhral preteky o najkrajší UEFI BIOS novým rozhraním, ktoré sa na kompatibilnom monitore zobrazuje vo full HD rozlíšení. Obrazovka Home je nastaviteľná a dokáže zobraziť šesť rôznych okienok s vašimi najobľúbenejšími nastaveniami. Na obrazovku sa v tomto UEFI vždy vtesná množstvo informácií a volieb, no keby ste sa radšej pozerali na tradičný vzhľad BIOS-u, stačí stlačiť F2. Podstatnou premenou k lepšiemu prešiel aj program Easytune, kde na jednom mieste môžete sledovať teploty, jednoducho prispôsobovať otáčky chladenia, pár kliknutiami nastaviť šetrný profil alebo rôzne stupne pretaktovaných profilov. Ak máte chuť, môžete si otvoriť expertné nastavenia a prispôsobiť si aj napätia. Výrobca k doske dodáva aj program cFosSpeed Internet Accelerator, ktorým si môžete zvoliť preferenciu istého druhu sieťových paketov a zlepšiť tak latencie pri hraní či nastaviť preferenciu prenosových rýchlostí v jednotlivých programoch. Z87X-UD3H je výborne vybavená doska pre každého, kto chce o niečo vyšší stupeň výbavy a ochrany, než je základ strednej triedy.

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 160 EUR

GIGABYTE G1.Sniper M5

TIP Redakcie: inovácie v oblasti audia

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Jediná doska Micro ATX v tomto teste je napriek svojmu formátu prekvapivo bohato vybavená. GIGABYTE sa pri jej navrhovaní zameral na dve potenciálne skupiny zákazníkov, pričom prioritnou sú hráči a vedľajšou audiofili s veľmi citlivými ušami. Prvú skupinku poteší predovšetkým sieťová karta Qualcomm Atheros Killer E2201, špeciálne vyvinutá tak, aby poskytovala detekciu a preferenciu pre sieťové pakety, ktoré prináležia hernému využitiu, pričom rozpoznávanie sa deje na hardvérovej úrovni, takže na rozdiel od softvérového riešenia cFosSpeed ani nezaťažuje procesor. Sieťovka Killer umožňuje takisto nastaviť preferenciu dátových tokov pre jednotlivé aplikácie tak, aby v ľubovoľných situáciách mali zabezpečenú voliteľnú dátovú šírku.

G1.Sniper-M5-Rev1-0.jpg

Naopak, hudobní fajnšmekri sa potešia implementácii zvukovej karty Creative Sound Core 3D, čo je najnovší čip od tejto spoločnosti. Dopĺňa ju možnosť vymeniť operačný zosilňovač (takzvaný OpAmp), GIGABYTE pribalil aj špeciálny nástroj na vymieňanie a jeden odlišný zosilňovač. V základe je na doske model Burr-Brown OPA2134 s neutrálnym podaním zvuku v celom frekvenčnom rozsahu, populárny v mnohých stolových zosilňovačoch. Môžete ho vymeniť za pribalený Texas Instruments LM4562NA, vhodný na počúvanie popovej hudby či menších orchestrov. GIGABYTE predáva aj balíček ďalších troch operačných zosilňovačov, vhodných na iné hudobné žánre. Na zachovanie čo najvyššej kvality sú zvukové čipy a obvody kryté štítom proti elektromagnetickému žiareniu a konektory majú extra silnú vrstvu pozlátenia. Na zvukových obvodoch sú použité high-end audiokondenzátory Nichicon MUSE zo sérií ES a MW.

G1_SNIPER_M5.jpg

Inak napriek malým rozmerom ide o bohato vybavenú dosku s možnosťou využiť SLI a CrossFire a inštalovať štyri moduly RAM. Má aj štyri napájacie konektory pre ventilátory a trojicu digitálnych videovýstupov. V podstate tak oproti doske ATX nemá takmer žiadne obmedzenia. Pretaktovanie ponúka podobne ako ostatné modely značky GIGABYTE a opäť platí, že bude viac obmedzovaná možnosťami procesorov než vlastným BIOS-om či napájacími obvodmi. BIOS vyzerá skoro ako staré BIOS-y pred štandardom UEFI, má však farebnú tému dosky a podporu myší a hlavne bohaté možnosti na prispôsobenie všetkých mysliteľných nastavení. Ak teda skladáte výkonný počítač v malej skrinke, ktorý má byť určený na hranie alebo na prácu s hudbou, vhodnejšiu dosku asi nenájdete. Navyše má vzhľadom na výbavu aj veľmi rozumnú cenu.

Zapožičal: GIGABYTE
Cena: 180 EUR

MSI Z87 GD65 Gaming

TIP Redakcie: do hráčskeho PC

(msi-z87_gd65_gaming-product_pictures-2d.png
msi-z87_gd65_gaming-product_pictures-3d1.png)

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Hráčska séria od MSI zažila premiéru len nedávno a už tu máme druhú generáciu s novšou čipovou súpravou, zlepšenú zo všetkých stránok. Nové dosky MSI napríklad stavili na novšiu verziu sieťovej karty Killer E2205, čím jasne naznačili zameranie na hráčov a iných náruživých používateľov internetového pripojenia. Dodržujú však zároveň aj moderný trend zvyšovania kvality audia, takže na doskách nájdete čip Realtek ALC1150, skrytý pod štítom proti elektromagnetickému žiareniu, navyše opäť doplnený o špeciálny zosilňovač, použiteľný aj so slúchadlami s impedanciou 600 ohmov. Čip má výborné parametre, odstup signálu do šumu dosahuje 112 dB pri výstupe a 104 dB na vstupe. Celý tento balíček je obohatený o softvérovú nadstavbu Sound Blaster Cinema Suite od spoločnosti Creative, takže parametre zvuku si môžete prispôsobiť naozaj do detailu.

msi-z87_gd65_gaming-product_pictures-2d.jpg

Na doske sa nám popri dizajne chladenia páčilo aj rozhranie UEFI, kde si okrem klasickej textovej informácie môžete nechať zobraziť základnú dosku a vizuálne skontrolovať jednotlivé prepojenia a ich parametre. Začiatočníkom by to mohlo pomôcť v oboznámení sa s tým, ako sú jednotlivé časti dosky prepojené a aké majú funkcie. Softvérovú výbavu doplňuje MSI Control Center - aplikácia, ktorá prešla miernou evolúciou a čoraz lepšie umožňuje mať pod kontrolou všetky potrebné nastavenia priamo z operačného systému. MSI v rámci tejto aplikácie pridáva aj neobmedzenú funkcionalitu programu RAMDisk, ktorý inak stojí vyše 30 dolárov a umožňuje ľubovoľnú časť pamäte RAM nastaviť v systéme ako virtuálny disk. Takto nastavený disk má oveľa vyššiu prenosovú rýchlosť než najmodernejšie SSD a aj nižšiu latenciu komunikácie, takže sa môže veľmi hodiť na špecifické účely.

msi-z87_gd65_gaming-product_pictures-3d1.jpg

Veľmi vydarené je aj vyhotovenie dosky. Efektné a účinné chladenie sme už spomínali, ďalej sa môže pochváliť dvoma prepínateľnými BIOS-mi, dvojpísmenovým debugovacím panelom, tlačidlom na vstup do BIOS-u a tlačidlami power/reset a OC Genie. Automatická funkcionalita naposledy menovaného poskytuje jednoduchú a rýchlu cestu k pretaktovaniu bez rizika, dosahuje však len veľmi konzervatívne frekvencie. Doska má aj konektor mSATA, ktorý po obsadení odpojí jeden z portov SATA. Podobné mSATA sa zvyknú využívať na malých diskoch SSD kombinovaných s veľkým HDD na využitie technológie Intel Smart Response, ktorá z SSD a HDD dokáže vytvoriť jeden hybridný disk. Samozrejme, nemôžu chýbať extra odolné elektronické súčiastky. Vzhľadom na cenu ponúka táto doska vynikajúcu výbavu a slušný pretaktovací potenciál, na svoje si prídu aj hráči, ktorí chcú v hrách naozaj kvalitný zvuk a zábezpeku minimálnych lagov spôsobených na strane ich počítača.

Zapožičal: MSI
Cena: 180 EUR


ASUS Sabertooth Z87

TIP Redakcie: Extrémne odolná doska

(sabertooth2D.jpg
sabertooth3D.jpg)

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Pokiaľ radi investujete do hardvéru, ktorý naozaj dlho vydrží, a máte dobrý pocit, keď sa nemusíte strachovať o teploty či odolnosť, má pre vás ASUS jeden bezkonkurenčný model. Sabertooth je séria dosiek, ktoré sú vybavené „brnením" s vrstvou pod aj nad doskou. Ako vidíte na obrázku, skoro všetky časti dosky sú prikryté, prístup je len tam, kam treba niečo zasúvať. Toto riešenie dáva doske do vienka obrovskú odolnosť proti ohýbaniu a tlakom, takže sa nemusíte obávať inštalácie masívnych a ťažkých chladičov a grafických kariet. Zaujímavo je vyriešené chladenie dosky: napäťové regulátory v okolí pätice sú kompletne prikryté tunelom, ktorý vedie vzduch z voliteľného aktívneho chladiča od zadného panela cez tunel do priestoru dosky. Na týchto tuneloch nájdete páčky, ktorými si môžete otvoriť rebrovanie tunela a využiť tak dodatočný tok vzduchu od chladiča na procesore, prípadne rebrovanie uzavriete, ak máte vodné chladenie, a plne využijete chladenie ventilátorom na začiatku tunela. Pred ventilátorom je prachový filter, navyše odkryté sloty a porty môžete utesniť a získať tak dosku plne izolovanú proti prachu. V doske sú okrem toho aj dierky, ktoré majú zlepšiť cirkuláciu vzduchu na jej spodnej strane.

sabertooth2D.jpg

Doska je silne zameraná na chladenie systému, ponúka až 8 napájacích konektorov na ventilátory a takmer do dokonalosti dotiahnuté rozhranie na sledovanie teplôt a nastavenie správania ventilátorov. Na ešte podrobnejšie meranie teplôt môžete využiť trojicu termálnych sond, prilepiť ich možno na ľubovoľnú súčiastku v počítači. Odolnosť a výdrž dosky by mali zabezpečiť najodolnejšie súčiastky, kovové kondenzátory a ochrana pred elektrostatickými výbojmi medzi vstupnými portmi a radičmi.

sabertooth3D.jpg

UEFI a ovládací softvér pre Windows sú na výbornej úrovni, dovolia vám siahnuť až na okraj schopností jednotlivých komponentov. BIOS dokonca pred ukladaním ponúkne zoznam realizovaných zmien. Ako sme spomínali, najmä monitorovacia časť je na vysokej úrovni, azda najvyššej zo všetkých výrobcov. Procesor Intel Core i7-4770K sa nechal automatikou pretaktovať o 700 MHz a napriek pretaktovaniu naďalej využíval SpeedStep, v nečinnosti tak znížil napätie aj frekvencie. Inak povedané, štandardný výsledok. Akékoľvek vyššie pretaktovanie už je limitované viac procesorom ako doskou, po krátkom manuálnom nastavovaní iste dosiahnete aj vyššie frekvencie. Vzhľadom na odolnosť dosky a ochranu pred všemožnými vplyvmi ju odporúčame pre každého, kto nosí svoje PC zostavy na LAN párty či pretaktovacie akcie. ASUS na dosku poskytuje päťročnú záruku.

Zapožičal: ASUS
Cena: 210 EUR

MSI Z87 MPOWER

(msi-z87_mpower-product_pictures-2d.png
msi-z87_mpower-product_pictures-3d1.png)

Model MPOWER sa v mnohom podobá na model MSI skôr predstavený v tomto článku. Dokonca až tak, že na ušetrenie miesta môžeme zhrnúť, že všetko napísané o GD65 Gaming platí aj pre MPOWER. Doslova - od zvukovej výbavy až po konektor mSATA či slová o RAMDisku. Nájde sa však aj niekoľko zásadných odlišností, ktoré vysvetľujú cenový rozdiel. Prvá z nich je chladenie, na tejto doske je o niečo masívnejšie, s rúrkami heatpipe, aj tlačidiel nájdete viac - pribudli tu dve tlačidlá s označením + a -, ktorými môžete priamo meniť aktuálnu hodnotu FSB o 0,1 MHz (podľa násobiča teda meníte frekvenciu CPU o viac než 3 MHz). Automatické pretaktovanie cez OC Genie navyše ponúka dva prepínateľné režimy, modrý a červený, pričom druhý menovaný dosahuje vyššie frekvencie aj napätia, zhruba ako ASUS Sabertooth.

msi-z87_mpower-product_pictures-2d.jpg

Zásadná zmena je aj bezdrôtová konektivita. Doska MPOWER je vybavená zasúvacím modulom, ktorý poskytuje spojenie cez štandardy Bluetooth 4, Wi-Fi typu b/g/n, dokonca aj Intel WiDi, môžete teda bezdrôtovo pripájať monitory s podporou tohto nového rozhrania. Celá doska je viac prispôsobená na pretaktovanie, napríklad aj tým, že plošný spoj pozostáva z viac vrstiev a má zvýšenú odolnosť proti vlhkosti, je takisto odolnejší proti elektrostatickým výbojom. Dosky po výrobe dokonca prechádzajú testami na výdrž. Milovníkov extrémneho pretaktovania, ak doteraz neboli presvedčení, poteší správa o 16-fázovom digitálne riadenom napájaní a dvoch 8-pinových konektoroch EPS, takže doska dokáže dodať procesoru extrémne množstvo energie aj počas prípadného pretaktovania pod tekutým dusíkom.

msi-z87_mpower-product_pictures-3d1.jpg

MPOWER je súčet parametrov GD65 a už vymenovaných, čo predstavuje pomerne bohatý zoznam. Za takúto širokú výbavu je cena relatívne výhodná, špeciálne pre nadšencov extrémneho pretaktovania.

Zapožičal: MSI
Cena: 220 EUR

Test dosiek - nahlad 01-2.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať