CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Dell PowerEdge T40 / Cenovo dostupný server pre malú firmu

0

Server konštrukčného formátu MiniTower s jedným procesorom Intel Xeon E a tromi pozíciami na 3,5-palcové disky je určený ako entry-level server pre SMB/SoHo. Môžete ho nasadiť ako súborový a/alebo mailový server, server na hostovanie internetových a intranetových aplikácií, na správu tlačových úloh a podobne. Takéto zariadenie môžete s výhodou použiť aj v prípade, ak nechcete alebo nemôžete mať údaje a aplikácie mimo pracoviska, alebo na špecifické scenáre, pre ktoré by bol prenájom kapacít od poskytovateľa cloudovej služby nákladovo nevýhodný. Server sa dodáva bez operačného systému, ten si používateľ inštaluje vo vlastnej réžii. Pri nasadení ako jednoúčelový server tak môžete využiť nielen komerčný, ale aj open source serverový operačný systém. Na ilustráciu, operačný systém Windows Server 2019 Standard Edition je drahší než sám server. Výrobca pamätal aj na čo najjednoduchšiu inštaláciu operačného systému, preto je server vybavený optickou DVD mechanikou. Na pripojenie zobrazovacích zariadení sú dostupné dva konektory typu DisplayPort. K dispozícii som mal len monitor s možnosťou pripojenia cez HDMI, a tak som použil redukciu z HDMI na DisplayPort. Na pripojenie periférií je tu bohatá konektorová výbava – 4× USB 2.0, 6× USB 3.2 a aj jeden moderný konektor USB-C.

Konštruktéri originálne a veľmi prakticky vyriešili nielen umiestnenie zdroja, ale aj otváranie skrine, na ktoré nepotrebujete žiadne nástroje. Na zadnej stene je plastová páka zaistená skrutkou. Po jej potiahnutí budete môcť odo­brať bočnú stenu. Na opačnej strane odobratej zadnej steny je obrázková schéma podrobne opisujúca sloty a porty na základnej doske. Na inštaláciu prípadných rozširujúcich kariet máte k dispozícii jeden slot PCIe Gen3 x16, dva sloty x4 a takisto klasický slot PCI. Pozornejší pohľad na základnú dosku odhalí aj jeden slot M.2 na inštalovanie polovodičového disku SSD. 

Vnútri je ďalšia nálepka obsahujúca obrazový návod, ako uvoľniť dve posuvné západky na zadnej stene a odklopiť teleso zdroja, ktoré je na masívnych kĺboch. Takto jednoducho získate prístup k základnej doske. Chladenie okrem ventilátora, ktorý je súčasťou napájacieho zdroja, zabezpečuje aj ďalší ventilátor v hornej časti, ktorý nasáva ohriaty vzduch zvnútra skrine a vyfukuje ho nahor.   

Na hardvérové upgrady sú dostupné štyri pamäťové sloty UDIMM, pričom štandardne je osadený jeden 8 GB/2666 MHz pamäťový modul DDR4. Maximálna podporovaná pamäťová kapacita je 64 GB, ak sú osadené 4 moduly s kapacitou 16 GB. Na rozšírenie úložnej kapacity sú tu dva voľné sloty na 3,5-palcové disky. Zdroj je schopný dodať 300 W, čo by na tri disky a aj prípadné pridané karty malo bohato stačiť. Inak povedané, server Dell PowerEdge T40 je pripravený pokryť rastúce potreby vašej firmy. Disky nemôžete pridávať ani odoberať za chodu, ale len pri vypnutom serveri. To pri entry-level serveri neprekáža. Pri pridávaní diskov však narazíte na drobný problém. Sloty sú totiž konštruované tak, že na disk sa upevní plastový nosič s pružnými západkami a tento nosič s diskom sa potom zasunie a zacvakne do kovového slotu. Uhádli ste – výrobca nepribalil tieto plastové nosiče, takže ich musíte objednať samostatne.  

V redakcii máme zaužívané pravidlo, že hardvér zapožičaný na testovanie odovzdávame v rovnakom stave, ako sme ho dostali, čo je pri serveri bez operačného systému trochu výzva. Máme k dispozícii inštalačné médiá niekoľkých variantov Linuxu a v rámci Visual Studio Subscription aj licenciu na už spomínaný Windows Server 2019, takže nainštalovať operačný systém by nebol problém, problém by bol po ukončení testovania ho úplne z disku odstrániť. Preto som originálny 1 TB disk nahradil vlastným diskom, ktorý používam na testovanie NAS serverov. Už pri výmene disku som ocenil, že server sa dodáva s kvalitným a spoľahlivým diskom Seagate Barracuda, určeným pre servery s nepretržitou prevádzkou.  

Server som použil na jeden z typických scenárov – na testovanie novej alebo upravenej serverovej aplikácie ešte predtým, než bude nasadená do reálneho operačného prostredia. Testoval som  webovú službu využívajúcu databázu, ktorá bude poskytovať údaje pre mobilnú aplikáciu. Nainštaloval som Ubuntu Linux 20.04, Apache Server a databázový server MySQL. Ani pri záťažových testoch simulujúcich masívny viacpoužívateľský prístup a súčasnom spúšťaní skriptov SQL na analýzu miliónov záznamov v cvičnej databáze nemal procesor žiadny problém. Server je pomerne tichý, takže ho môžete mať nielen v serverovni alebo podobnej vyhradenej miestnosti, ale aj v kancelárii.

Pri serveroch, od ktorých sa očakáva nepretržitá prevádzka, je samozrejmosť nielen výkonný a spoľahlivý hardvér, ale aj predĺžená záruka a servis na mieste s reakciou nasledujúci pracovný deň (NBD On-Site).

PLUSY, MÍNUSY:

+ Spoľahlivý hardvér, bohatá konektorová výbava
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Procesor: Intel Xeon E-2224G (3,50 – 4,70 GHz); 8 GB (1× 8 GB) 2666nMHz DDR4 UDIMM ECC; disk: 1× 1 TB SATA (7,2k rpm) 3,5"; konekti­vita: Intel Dual Band Wi-Fi 6 AX201 2×2 802.11ax 160 MHz, bluetooth 5.1; bez operačného systému; porty: 1× eternetový, 4× USB 2.0, 5× USB 3.2 gen. 1 (Type-A), 1× USB 3.2 gen. 1 (Type-C), 2× PS/2 port, 2× DisplayPort, 1× sériový port; rozmery 176,6 × 335 × 359,5 mm; hmotnosť 8,4 kg

• Cena: 600 EUR (500 EUR bez DPH)

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať