ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Dell Precision 5470 / Pracovná stanica s výkonnou grafikou v tele ultrabooku

0

Dell Precision 5470 je nový model z produktovej rodiny mobilných pracovných staníc Precision. Vďaka veľmi tenkým rámikom okolo displeja má tento model napriek displeju s uhlopriečkou 14" kompaktné rozmery, typické pre 13-palcové ultrabooky. Pracovníci, ktorí veľa cestujú, ocenia aj hmotnosť necelých 1,5 kg a odolnosť podľa vojenského štandardu MIL-STD 810H.

Telo z horčíkovej zliatiny s matnou pieskovanou povrchovou úpravou navodzuje pocit luxusu a spoľahlivosti. Priaznivý dojem z materiálov a konštrukcie ešte viac umocňuje opierka dlaní z kompozitných uhlíkových vlákien. Podsvietené klávesy majú presný chod a príjemný zdvih 1,3 mm. V určitom bode počas stláčania pružný odpor klávesu náhle povolí, takže na klávesnici dokážete písať rýchlo a presne. Tlačidlo na zapnutie má integrovanú čítačku odtlačkov, takže na zapnutie a zároveň autentifikáciu vám stačí jediný úkon. Touchpad je príjemný na dotyk a funguje presne a spoľahlivo a dá sa ľahko zatlačiť približne do 4/5 výšky.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Model, ktorý som mal k dispozícii, bol vybavený matným displejom IPS s rozlíšením FHD+ (1920 × 1200 pixelov), ktorý oproti štandardu 1080 pixelov poskytuje aplikáciám viac priestoru na výšku. Jas podsvietenia je 500 nitov a displej má vynikajúcu dynamiku jasu. V strede obrazovky som nameral jas 540 nitov a pri okrajoch 518 nitov. Antireflexná úprava povrchu zobrazovacieho panela účinne eliminuje odlesky. Výrobca deklaruje 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Obnovovacia frekvencia displeja je 60 Hz. Napriek veľmi tenkému hornému rámu sa nad displej podarilo integrovať nielen kvalitnú webovú kameru s rozlíšením 720p, ale aj infra kameru, takže môžete využívať aj autentifikáciu na báze tvárovej biometrie s využitím technológie Windows Hello.

Štrnásťjadrový procesor Intel Core i7-12800H dvanástej generácie Adler Lake má 6 jadier Performance, ktoré sa využívajú na výpočtovo náročné úlohy, a 8 Efficiency čiže energeticky úsporných jadier na bežné úlohy. Pri bežnej záťaži je procesor taktovaný na 2,4 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je až do 4,8 GHz pre jadrá P a 3,7 GHz pre jadrá E. Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, ale parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W s možnosťou krátkodobého zvýšenia na 45 – 115 W svedčí o vysokom inštalovanom výkone, ktorý sa dlhodobejšie dá využiť, samozrejme, iba vtedy, ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť. Odvod tepla je vďaka dvom ventilátorom a hliníkovému telu na taký malý ultrabook veľmi dobrý. Výduchy chladiaceho ventilátora sú v zadnej časti v kĺbe displeja a nasávacie otvory v spodnej časti. Maximálna taktovacia frekvencia sa využije iba pri krátkodobej intenzívnej záťaži. Počas intenzívnej záťaže pri renderovaní videa v programe DaVinci Resolve som v najteplejšom mieste na paneli s klávesnicou nameral 44 °C. Integrovanej grafike Intel Iris XE sekunduje výkonný dedikovaný grafický čip NVIDIA RTX A1000 so 4 GB rýchlej pamäte, ktorý v pohode zvládne aj náročnejšie grafické a inžinierske aplikácie vrátane už spomínaného editovania a renderovania videa. V benchmarkovom teste PC Mark 10 som nameral priemerné skóre 6920 bodov. V teste 3D Mark Time Spy bolo priemerné skóre 4582 bodov, čo je vzhľadom na rozmery ultrabooku veľmi dobrý výsledok.

Štyri reproduktory, dva v prednej časti nasmerované dopredu nadol a dva po stranách klávesnice, s celkovým výkonom 2 × 2 W poskytujú veľmi dobrý zvuk, plne postačujúci na pozeranie videí. Fyzikálne limity pri reprodukcii basov vzhľadom na malé rozmery reproduktorov a objem ozvučníc, pochopiteľne, platia, takže na kvalitnú reprodukciu hudby odporúčam slúchadlá alebo externé reproduktory.

Konektorová výbava zahŕňa štyri porty USB-C s rozhraním Thunderbolt 4 s funkciou DisplayPort a Power Delivery a 3,5-milimetrový kombinovaný konektor na slúchadlá a mikrofón. V balení nájdete redukciu z USB-C na HDMI a USB-A 3.2. Je to veľmi praktický doplnok, napríklad ak chcete pripojiť projektor alebo monitor, ktorý nepodporuje pripojenie USB-C. Cez USB-C sa notebook aj napája. V balení je zdroj s príkonom 130 W, aby utiahol výkonný procesor aj grafický čip. Pri bežnej záťaži, konkrétne práci v balíku Office a zhruba tretinovom jase, vydrží batéria približne 9 hodín. Multimediálnych tvorcov poteší slot na kartu microSD. Pri testovaní s kartou UHS-II som dosiahol prenosovú rýchlosť 220 MB/s. Samozrejmosť je podpora Wi-Fi 6E a bluetooth 5.2. Ultrabook sa dá ľahko otvoriť, ale pamäť RAM je prispájkovaná na základnej doske a pri kapacite 32 GB ani nie je dôvod ju rozširovať, takže pri úvahách o upgrade pripadá do úvahy len disk SSD. 

Pre firemných používateľov je priam nevyhnutná služba Next Business Day On-Site Service, teda servis u zákazníka do druhého pracovného dňa, pričom záruka je až 36 mesiacov. Aj to je jeden z dôvodov obľúbenosti notebookov Dell vo firemnom prostredí, kde je štandardná doba vybavenia reklamácie neakceptovateľná.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Tenké a ľahké horčíkové telo, výdrž batérie, displej s pomerom strán 16:10
- Na pripojenie cez USB-A alebo HDMI potrebujete pribalenú redukciu

PARAMETRE:

• Procesor: Intel Core i7-12800H, 14-jadrový (6 × Performance + 8 × Efficient), taktovacia frekvencia 2,4 GHz – 4,8 GHz; 32 GB LPDDR5 5200 MHz; disk 1 TB NVMe SSD Gen 4 PCIe, grafika integ­rovaná Intel Iris Xe + NVIDIA RTX A1000, 4 GB VRAM, displej: 14", rozlíšenie FHD+, 1920 × 1200 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: 4 × USB-C s podporou Thunderbolt 4, 3,5 mm jack; slot na kartu microSD; batéria 72 Wh; rozmery 310,6 × 210,4 × 8,3 – 11,09 mm, hmotnosť 1,48 kg

• Cena: 3600 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať