S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Dell XPS 13 9345 / Úsporný notebook s futuristickým dizajnom

1

Popri netradičnom dizajne je hlavným lákadlom pre potenciálnych záujemcov výkonný a zároveň veľmi úsporný procesor Snap­dragon X Elite a brilantný displej OLED s full HD+ rozlíšením. Testoval som farebný variant platinum, čo v tomto prípade znamená bielo-strieborný. Vďaka veľmi tenkým rámikom okolo displeja má testovaný notebook napriek veľkému displeju s uhlopriečkou 16,3" relatívne kompaktné rozmery. Kovové telo zaručuje nielen pevnosť, ale účinne pomáha ­odvodu tepla. Dotykový displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 3.

S_1124 T Gaming Advertisement

Futuristický dizajn v praxi znamená, že po roztvorení notebooku, skôr než ho zapnete, vás prekvapí, že Dell XPS 13 9345 zdanlivo nemá touchpad ani horný rad funkčných klávesov. Po zapnutí pochopíte pointu. Funkčné klávesy, na ktorých sú alternované funkcie na nastavovanie jasu, hlasitosti zvuku či prehrávanie multimédií, sú dotykové s podsvietenými symbolmi. A ak urobíte gesto tam, kde očakávate touchpad, bude to fungovať. Notebook touchpad má, len jeho plocha nie je nijako odlíšená od opierky dlaní, takže nemáte ani zrakovú, ani hmatovú informáciu, kde sa začína a kde končí. K čistote dizajnu prispievajú aj zapustené klávesy, ktorých horná hrana splýva do roviny s plochou okolo klávesnice a medzi klávesmi nie sú medzery. Zvyknúť si na takúto klávesnicu mi nerobilo žiadny problém. Podsvietené klávesy majú presný chod a príjemný zdvih asi 1,3 mm. V určitom bode počas stláčania pružný odpor klávesu náhle povolí, takže na klávesnici dokážete písať rýchlo a presne. Zatlačenie touchpadu nemá mechanickú, ale príjemnú haptickú reakciu. Škoda, že takúto hmatovú spätnú väzbu nemajú dotykové plochy nad klávesnicou.

Na horný dotykový prúžok s podsvietenými symbolmi som si zvykol okamžite, trochu odvážne od dizajnérov bolo, že dotykovou plochou je nahradený aj kláves ESC, ale aj na toto som si pomerne rýchlo zvykol. Neoznačené tlačidlo na zapnutie/uspatie v pravom hornom rohu je fyzické a má integrovanú čítačku odtlačkov prstov. Testovaný notebook mal displej OLED s rozlíšením full HD+ (1920 × 1200 pixelov), variabilnou obnovovacou frekvenciou 30 až 120 Hz a jemne matným antireflexným povrchom. Jas v bežnom režime mierne prevyšuje 450 nitov.

Srdcom notebooku je čipová súprava ­Snapdragon X Elite, vybudovaná na princípe architektúry Oryon, určenej primárne pre výkonné superpočítače. Jadrá, ktoré ak­tuál­ne nie sú potrebné, sa jednoducho vypnú. Jednotka NPU Qualcomm Hexagon dosahuje výkon 45 TOPS (Tera Operations per Second). Umožňuje beh lokálnych modelov AI, takže netreba všetko spracovávať v cloudových službách typu ChatGPT. Využívajú ho AI nástroje vo Windows a rýchlo budú pribúdať aplikácie tretích strán schopné profitovať z možností NPU. Zaujímavé je sledovať zaťaženie jednotlivých jadier v Správcovi úloh. Procesor Snapdragon X Elite má 12 jadier zoskupených do štyroch segmentov, ktoré sa aktivujú podľa záťaže. Microsoft vyžaduje, aby počítače Copilot+ mali NPU s výkonom minimálne 40 TOPS, 16 GB pamäte a 256 GB úložného priestoru. Dell XPS 13 9345 tieto požiadavky spĺňa. Zaujímalo ma, ako si Windows na procesore Snapdragon poradí s aplikáciami pre architektúru x86. Niekedy trvá spustenie aplikácie dlhšie, ale nikdy sa nestalo, že by aplikácia padla alebo bežala nestabilne.

Reálny trvalo poskytovaný výkon, samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, ku ktorej významne prispieva celokovové telo. Dôraz na dizajnovú čistotu sa prejavil aj v absencii nasávacích otvorov v spodnej časti, takže nehrozí ich upchatie, ak notebook položíte na niečo mäkké. Procesor má aj jednotku NPU (Neural Processing Unit), určenú na hardvérovú akceleráciu výpočtov súvisiacich s AI, strojovým učením a neurónovými sieťami.

Webová kamera s rozlíšením 1080p poskytuje dobrý obraz aj v horších svetelných podmienkach. Podporuje technológiu Windows Hello, takže si môžete vybrať buď autentifikáciu tvárovou biometriou, alebo snímačom odtlačkov prstov integrovaným v tlačidle napájania.

Reprodukcia je stereofónna, pričom každý kanál má jeden výškový a jeden stredobasový akustický menič. Kvalita zvuku je vzhľadom na veľkosť notebooku vysoko nadpriemerná. Určite stačí na komorné pozeranie videí či počúvanie hudby.

Konektorová výbava zahŕňa dva porty USB-C, dva s podporou Thunderbolt 4 s funkciou Power Delivery. Na napájanie a nabíjanie môžete využiť ktorýkoľvek z portov Thunderbolt. Pribalený kompaktný napájací adaptér má príkon 60 W.

V balení je praktický adaptér z USB-C na HDMI a USB-A. Wi-Fi modul Killer podporuje štandard Wi-Fi 7. Modul automaticky zisťuje, klasifikuje a stanovuje priority na streamovanie videa, komunikáciu a prenos údajov pri hrách. Príjemne ma prekvapila výdrž batérie na 18 hodín bežnej práce. Pri väčšej výpočtovej a grafickej záťaži sa výdrž, samozrejme, adekvátne skráti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Čistý elegantný dizajn, výkon, dlhá výdrž batérie
- Na klávesnicu a touchpad si budete chvíľu zvykať

PARAMETRE:

Procesor: 12-jadrový Snapdragon X Elite X1E-80-100 3,4 GHz, boost 4 GHz, pamäť: 16 GB DDR5, 512 GB SSD PCIe NMVe, grafika Qualcomm Adreno, displej 13,4" OLED, rozlíšenie FHD+ (1920 × 1200 px), 120 Hz, 500 nit; konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2× USB4 typ C DisplayPort, Power Deli­very; batéria 55 Wh; rozmery 295 × 199 × 15,3 mm, hmotnosť 1,30 kg

Cena: 2172 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

futuristicky design? reakcia na: Dell XPS 13 9345 / Úsporný notebook s futuristickým dizajnom

12.11.2024 08:11
Veru ľahko urobíte futuristický design - stačí okopírovať Mac Book :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať