S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Desať rokov malvéru na OS X: Aj pre Apple sa oplatí mať ochranu

Archív NXT
0

Od používateľov Macu to počúvame stále: „Antivírus nepotrebujeme, keďže je to bezpečná platforma." Je to pravda aj nie je. Apple skutočne ponúka platformu, na ktorú je zaznamenávaných menej kriminálnych útokov a situácia nie je taká dramatická ako v prípade Microsoft Windows. No určite sa nedá povedať, že Mac je proti kybernetickej kriminalite úplne imúnny.

Známy britský výskumník IT bezpečnosti Graham Cluley, ktorý bloguje aj pre spravodajský portál ESETu WeLiveSecurity.com, sa práve na našej stránke rozpísal o najzaujímavejšom malvéri na počítačoch Mac. Píše, že malvér pre produkty Apple dokonca predchádzal Macintoshe aj PC. Prvý príklad bol Elk Cloner, ktorý ešte v roku 1982 naprogramoval 15-ročný študent Rich Skrenta a ktorý infikoval zariadenia Apple II. No hrozby proti Apple II a počítačom Apple s operačným systémom Mac OS 9 a jeho predchádzajúcimi verziami priveľa vody nenamútili a v dnešnej dobe nie sú už relevantné. Relevantné sú však hrozby pre Apple OS X, ktorý práve tento rok oslavuje desiate výročie.

Podľa webovej stránky ESETu venujúcej sa škodlivému softvéru pre počítače Mac prvý malvér určený pre OS X bol Renepo z roku 2004. Ten obsahoval celý arzenál backdoorov a špionážneho softvéru. Kradol najrôznejšie informácie, crackoval heslá, vypínal aktualizácie či firewall. Nebezpečnosť tohto malvéru však bola výrazne limitovaná vektorom jeho šírenia: nedistribuoval sa cez internet, útočník ho musel na Mac sám nainštalovať.

Prípad Leapu z roku 2006 už bol trochu zložitejší, bol to prvý skutočný červ pre OS X, šíril sa napríklad pri četovaní. O rok neskôr prišiel Jahlav, ktorý na infikovaných počítačoch menil nastavenia DNS. MacSweep z roku 2008 sa zase tváril ako softvér, ktorý odhalí bezpečnostné hrozby pre Mac, potom žiadal obete o kúpu úplnej verzie. Boonana zase v roku 2010 operovala hneď na platformách Windows, Linux a Mac, šírila sa správami na sociálnych sieťach. MacDefender o rok neskôr bol vskutku úspešný - tento malvér sa tváril ako bezpečnostné softvér, používateľovu pozornosť získaval podvodnými technikami na optimalizáciu vyhľadávačov. A keď si niekto MacDefender kúpil, zločincovi poslal údaje o svojej kreditnej karte. Desaťtisíce poškodených vtedy zaplavovali technickú podporu Applu. V rokoch 2011 až 2012 to zase bol neslávny Flashback. Doteraz najväčší útok na platformu Mac zasiahol vyše 600-tisíc počítačov a kradol dáta, ako sú heslá či bankové informácie. Neskôr prišli, samozrejme, aj ďalšie hrozby.

Graham Cluley svoj príspevok uzatvára jasne: aj na Macu sa oplatí mať bezpečnostný softvér. Používateľom Macu, PC a rôznych mobilných zariadení aj tento mesiac želáme najmä bezpečné surfovanie.

Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať