Dlhodobý test životnosti batérie Sony Xperia XZ2
Tento test prebiehal v našej redakcii od 1. mája 2018, čiže sedem a pol mesiaca. Pre zaujímavosť recenzia Xperie XZ2 bola na našom webe publikovaná po dvoch týždňoch intenzívneho testovania 14.5. 2018. Testovanie však pokračovalo ďalej. Sony ako jednu z konkurenčných výhod prezentuje niekoľko technológií, ktorých cieľom je čo najviac predĺžiť životnosť batérie.
Rozhodol som sa otestovať, či tieto technológie aj reálne fungujú. Po viac než siedmych mesiacoch používania som porovnal kapacitu s úplne novým smartfónom rovnakého typu. Súčasťou testu bol aj kontakt s jedným z najväčších nepriateľov kapacity batérie – chladom. Obidva smartfóny poli počas testu aj takmer hodinu v mrazničke pri teplote -23 stupňov.
Priebeh testu je zdokumentovaný na videu:
Batéria sa na 90% nabije približne za 80 minút. Prečo takýto neobvyklý údaj? Sony sa snaží čo najviac predĺžiť životnosť batérie, a pritom ju udržiavať maximálne nabitú. Väčšina z nás pripojí smartfón k nabíjačke večer a odpojí ráno. Bežné smartfóny sa nabijú úplne a potom sa nabíjanie preruší, no nabíjačka je stále pripojená. Keď sa batérie trochu vybije, napríklad na 95% nabíjanie sa znovu aktivuje. Takéto cykly, ktoré životnosti batérie rozhodne neprispievajú sa v priebehu noci vykonajú aj viackrát.
Naproti tomu Sony večer po pripojení nabíjačky nabije smartfón na 90 %. Umelá inteligencia v smartfóne monitoruje vaše zvyklosti a odhadne kedy ráno smartfón odpájate. V dostatočnom predstihu pred odhadnutým časom aktivuje nabíjanie, aby bol ráno smartfón nabitý na 100 % Ak by ste aj museli v priebehu noci niekam neplánovane odísť, nič sa nedeje, máte smartfón dostatočne nabitý na 90 %.
Na úplne novom telefóne som kvôli spoľahlivému odlíšeniu nového a používanéjo telefónu nechal ochrannú fóliu s nápisom XPERIA
Stanoviť metodiku pre test poklesu kapacity batérie pri dlhodobom používaní je tvrdý oriešok. Rozhodol som sa, že budem telefón používať v rôznych režimoch a napokon porovnám kapacitu batérie s úplne novým telefónom. Viac ako tri mesiace som XZ2 používal ako hlavný telefón s dvoma SIM kartami tak, že som ho nabíjal v noci.
Potom bol niekoľko týždňov používaný na testovanie nevej verzie operačného systému Android Pie, pretože Xperia XZ2 bola jeden z mála telefónov, na ktorý sa beta verzia Android 9.0 Pie dala nainštalovať. Vtedy som Xperiu tiež nosil so sebou, mal v nej jednu SIM kartu a nabijal každú druhú noc. Približne dva týždne som Xperiu používal na ladenie vyvíjanej aplikácie, vtedy bol smartfón takmer stále pripojený cez USB kábel k vývojárskemu počítaču.
Po vyše siedmych mesiacoch som porovnal kapacitu batérie s novým kusom toho istého typu. Aby boli podmienky čo najobjektívnejšie, nový smartfón som najskôr nabil, vybil na 10% kapacity a znovu nabil na 100 %. Východisková situácia testu teda bola, že obidva smartfóny boli nabité na 100 %. Obidva smartfóny boli pripojené k WiFi a zatiaľ v nich nie sú SIM karty.
Prehrávanie Videa v rozlíšení Full HD
Po hodine prehrávania Full HD mali obidva smartfóny kapacitu batérie 92 %
Nasledovalo 10 minútové nakrúcanie 4K videa, po skončení NOVÝ 83% - POUŽÍVANÝ 82%
nakrúcanie 4K videa
Počas 13 hodinovej nočnej pauzy keď boli telefóny pripojené k WiFi bez SIM karty klesla v obidvoch kapacita batérie o 1 %, takže priebežné skóre NOVÝ 82% - POUŽÍVANÝ 81%
Kapacity batérií po nočnej pauze
Test pokračoval 30 minútovým nakrúcaním Full HD videa po skončení NOVÝ 63% - POUŽÍVANÝ 62%
Polhodinové nakrúcanie videa v rozlíšené 1080p
Toto Full HD video som prehral, po skončení NOVÝ 58% - POUŽÍVANÝ 57%
Teraz boli do obidvoch smartfónov vložené SIM karty. Obidve boli nové a deň predtým boli aktivované u operátora, ktorý ich poskytol. Po viac ako polhodinovom volaní boli kapacity NOVÝ 56% - POUŽÍVANÝ 56%
15 minútový telefonický hovor
Známym žrútom energie z batérie je GPS navigácia. Nasledovala hodinová fiktívna jazda podľa navigácie v aplikácii Mapy Google. Bol zadaný cieľ, spustená navigácia, no obidva smartfóny boli pri okne v dosahu GPS signálu. Po ukončení jazdy NOVÝ 40% - POUŽÍVANÝ 39%
Ako už bolo avizované, súčasťou testu bol aj kontakt s jedným z najväčších nepriateľov kapacity batérie – chladom. Obidva smartfóny poli počas testu takmer hodinu v mrazničke pri teplote -23 stupňov. Pobyt v mraze začal, keď boli obidva smartfóny na kapacite 39 %. Kovová mraznička pôsobí ako Faradayova klietka, v obidvoch telefónoch boli SIM karty, takže sa zrejme periodicky pokúšali nadviazať spojenie s BTS. Samozrejme neúspešne.
Obidva smartfóny boli ochladené v mrazničke
Po vybratí z mrazničky mali obidva smartfóny teplotu -14 stupňov. Veľkým prekvapením bol indikátor zostávajúcej kapacity. Nový smartfón ukazoval 17 % a smartfón používaný 7 mesiacov 30 %. Uvidím ako sa bude situácia vyvíjať ďalej.
Obidva smartfóny mali približne rovnaký časový podiel aktivít
Po polhodinovom prehrávaní 4K videa sa odhadovaná kapacita nezmenila.
Nový smartfón mal 16 %, používaný 30 %. Test pokračoval GPS navigáciou až do vyčerpania kapacity. Odhadovaná kapacita používaného smartfónu začala klesať, kapacita nového smartfónu zostala na 16 %
A dostávame sa do finále. Stav keď nový telefón Sony Xperia XZ2 mal 2 % odhadovanej kapacity a sedem mesiacov intenzívne používaný telefón rovnakého typu 1% naznačuje, že kapacita batérie sa po siedmych mesiacoch prakticky nezmenila a v úvode článku popisované technológie na predĺženie životnosti batérie sú skutočne veľmi účinné.
Zobrazit Galériu