S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Dopravná situácia v navigátoroch na Slovensku realitou

Archív NXT
0

Konečne je to tu! Slovensko má naozaj funkčný systém na monitorovanie dopravnej situácie a všetky informácie sú dostupné pre vodičov. Existuje systém RDS-TMC, ktorý doručuje informácie k vodičovi pomocou tzv. tichého rozhlasového vysielania. Rovnako je tu aj systém, ktorý využíva na dodávku informácií internet a do tvorby dopravných informácií sú zapojení sami vodiči. A je tu aj tretí systém, ktorý využíva satelitnú technológiu na monitorovanie aktuálnej dopravy.


Spustenie systému dopravných správ na Slovensku: Na tlačovej konferencii firmy Garmin sme sa zoznámili s prevádzkou systému hlásenia dopravnej situácie na Slovensku. Príslušný navigátor sme aj vyskúšali a prinášame naše osobné skúsenosti.

RDS-TMC v navigátoroch Garmin

Pripomeňme, že zhruba pred rokom sme informovali o tom, že česká spoločnosť CE-Traffic už prijíma a spracúva tieto informácie aj v našej krajine, ibaže sa nedostávali k vodičom na Slovensku. Skúšobná prevádzka bežala počas väčšej časti roka 2012 a firma už teraz má dostatok skúseností. Zatiaľ jediné navigátory, ktoré dokážu spracovať tieto informácie, majú značku Garmin, ale po čase sa dostane táto funkcia aj do iných navigačných prístrojov.

Pre majiteľov tejto navigácie je použitie jednoduché - pripoja si anténu (tá je spravidla súčasťou napájacieho adaptéra) na príjem kanála FM RDS a hotovo. Nič neladia, nezadávajú žiadne kódy, všetko pracuje hneď po zapojení. Rovnako nemusíte nijaké udalosti nahlasovať, len ich prijímate. Signál sa šíri po celom území Slovenskej republiky prostredníctvom vysielacej siete Fun rádia. Táto služba je už na západ od našej krajiny štandardom, my sme si ju v minulosti skúšali v ČR, ale aj v Rakúsku a je to vynikajúca pomoc, akési rozšírenie vodičovho obzoru. Môžete sa dodatočne rozhodnúť o alternatívnej trase. Pomôže vám dostať sa do cieľa rýchlejšie a bezpečnejšie, no prejdená vzdialenosť môže byť dlhšia.

TMC je systém vysielania nehlasových dopravných správ na krátkych vlnách FM priamo do navigačného zariadenia. Navigácia kódovanú informáciu prijme, spracuje, zobrazí dopravné obmedzenia, priepustnosť cesty, prípadne zdržanie a navrhne aj alternatívnu trasu obchádzky. Výhoda oproti klasickým hlasovým dopravným správam je v tom, že informáciu TMC vodič nemôže prepočuť, navigácia ju vyhodnotí a navrhne riešenie. Vodič tak má aktuálny prehľad o situácii na cestách. Dopravné informácie šírené prostredníctvom RDS-TMC vodiča zbytočne nevyrušujú, pretože sa mu zobrazujú len tie, ktoré sa týkajú jeho aktuálnej trasy alebo najbližšieho okolia. Z pohľadu prevádzkovateľa systému je pritom Slovensko ideálna krajina, pretože nie je veľká a informácií na spracovanie nie je tak veľa ako napr. v Poľsku.

Základom dopravných informačných služieb je neustále monitorovanie situácie na všetkých dôležitých cestách na celom území Slovenska, špeciálna pozornosť je venovaná Bratislave a krajským mestám. Informácie pochádzajú z flotily tzv. plávajúcich vozidiel, ktorých je údajne do 10 000. Informácie z nich sa vyhodnocujú a porovnávajú z typickými hodnotami na vybranej ceste. Ide o štatistické spracovanie informácií, preto aj vozidiel musí byť veľa, aby sa eliminoval problém konkrétneho vozidla. Ďalej sa čerpajú informácie z portálu Slovenskej správy ciest a ďalších verejných zdrojov. Okrem iného máte k dispozícii aj hlásenia o umiestnení pevných rýchlostných radarov, ale aj o mobilnej hliadke.

Mapa.png

Takto je hlásená zápcha pred Bratislavou

MobilnaKmera.png

Takto je nahlásený mobilný radar a zóna jeho pôsobenia

Dopravné vysielanie TMC môžu prijímať navigácie Garmin z modelového radu 2013. Prémiová služba TMC je bezplatná súčasť vybraných zariadení. Balenia týchto navigácií sú označené nálepkou + Slovakia Traffic. Používatelia starších navigátorov Garmin si môžu túto službu zakúpiť formou ročného predplatného, prípadne si môžu zakúpiť nový prijímač TMC s doživotným predplatným prémiového vysielania pre celú Európu vrátane Slovenska. Zaujímavé je, že na trase, kde je takpovediac voľno, navigátor hlási trochu nelogicky: „Pred vami nebola nahlásená žiadna premávka." To znie, akoby cesta pred vami bola naozaj bez akýchkoľvek vozidiel a chodcov.

My sme si, samozrejme, nové navigácie požičali a vyskúšali po celom Slovensku. Výsledok je taký, že naozaj získate dobrý prehľad o situácii na hlavných ťahoch, hlavne v Bratislave, predovšetkým v pracovných dňoch a počas dňa. Ak sa stane nehoda na ceste tretej triedy v sobotu večer, je minimálna šanca, že sa to vďaka tomuto systému dozviete. Po dlhšom testovaní však jednoznačne navigátor s hlásením dopravnej situácie odporúčame. Je to aj dôvod, prečo používať navigáciu na trasách, ktoré notoricky poznáte. V našom prípade je to diaľnica D1 v úseku Zeleneč - sídlo redakcie v bratislavskom Prievoze. A veru to je trasa, kde takúto navigáciu naozaj oceníte. Odporúčame využívať aj navrhované alternatívne trasy, ale zároveň sa riadiť aj svojou intuíciou. Na stránke tmc.garmin.sk sa dá prezrieť dopravná situácia napr. na počítači alebo na smartfóne s pripojením na internet, môžete si ju takto overiť aj pred cestou.

Oneskorenie.png

V takejto komprimovanej podobe sa potom údaje zobrazujú pre vodiča


Garmin nüvi 3597 LMT Lifetime

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Na testovanie sme mali dva prístroje. Garmin nüvi 3597 LMT Lifetime predstavuje aktuálnu špičku. Má úplne iný dizajn ako iné navigačné prístroje Garmin, veľmi sa nám páčil hlavne magnetický systém pripájania zariadenia k držiaku. Funguje to úplne presne a bez námahy, musíte len trochu zápasiť s magnetom, keď zariadenie pripájate na kábel USB napr. pri pripojení k počítaču. Takmer celú prednú časť tvorí päťpalcový displej s multidotykovým ovládaním a vysokým rozlíšením. Obsahuje mapy 45 štátov, má doživotnú aktualizáciu máp a doživotný príjem dopravných správ RDS-TMC. Na dôležitých križovatkách vidieť ich fotorealistické stvárnenie spolu s reálnymi smerovými tabuľami. Takisto sú tu veľmi pekne zobrazené budovy v 3D vyhotovení, napr. Bratislavský hrad je vyhotovený skutočne precízne.

GarminNuvi3597Spredu.jpg

Garmin Nüvi 3597 pri zobrazení dopravných správ

GarminNuvi3597ZoZadu.jpg

Garmin Nüvi 3597 vyzerá luxusne a vynikajúci je magnetický držiak na čelné sklo

A je tu aj Bluetooth, ktorým si prepojíte navigátor so smartfónom a máte ďalšie funkcie - napr. počasie v cieľovom mieste alebo po trase. Môžete takto aj ľahšie zaparkovať, ak parkovisko poskytuje on-line informácie. Rovnako môžete používať navigátor ako súpravu hands-free. Na to použijete aplikáciu Smartphone Link, ktorú sme si vyskúšali na Androide. Páčilo sa nám aj to, že po skončení cesty a vypnutí externého napájania navigátor zobrazí informácie o tom, aká bola prejdená vzdialenosť, koľko to stálo, aká je priemerná spotreba.

Fotorealistika.png

Pri veľkých križovatkách je k dispozícii fotorealistické zobrazenie

Pocasie.png

Takto sa bude v navigátore zobrazovať počasie, ak ho pomocou Bluetoothu pripojíte k smartfónu cez aplikáciu Smartphone Link

Cena: 319,90 EUR
Zapožičal: Garmin


Garmin nüvi 2597 LMT Lifetime

Toto je o niečo lacnejší navigátor, ktorý rovnako disponuje možnosťou príjmu signálu RDS-TMC. Má opäť uhlopriečku 5 palcov a doživotnú aktualizáciu máp, ako aj doživotný príjem dopravných správ. Tento model je vybavený komunikáciou Bluetooth, ale na navigáciu obsahuje všetko potrebné - mapu 45 európskych krajín, asistenta jazdných pruhov a pod. Okrem toho existuje ešte lacnejší model bez technológie Bluetooth a tieto navigácie sa vyrábajú vo vyhotovení so 4,3-palcovým displejom. Všetky modely sú pritom vybavené funkciou Slovakia Traffic.

GarminNuvi2597.jpg

Garmin Nüvi 2597 má striedmejší dizajn, je lacnejší a má takmer rovnaké funkcie ako 3597

Cena: 229,90 EUR
Zapožičal: Garmin

Navigácia Waze

V tomto prípade ide o aplikáciu, ktorá na svoju prevádzku nevyhnutne potrebuje internetové pripojenie. Takto sa do smartfónu s Androidom alebo iOS nainštaluje aplikácia, ktorá prijíma informácie o mapách. Ak chcete, môžete sa do aplikácie Waze prihlásiť pod svojím facebookovým kontom a môžete svojim známym alebo aj známym svojich známych oznamovať svoje aktuálne trasy. Informácie o dopravnej situácii poskytujú predovšetkým sami používatelia tejto aplikácie a závisia hlavne od ich ochoty podeliť sa s informáciami a od rýchlosti nahlásenia udalosti.

WazeNahlasit.jpg

Typická dopravná situácia pred Bratislavou v pondelok ráno a jej oznámenie prostredníctvom Waze

Ide teda o nasadenie aspektu sociálnych sietí a spoluprácu medzi používateľmi. Pri navigácii vidíte na interaktívnej mape okrem seba aj ostatných používateľov. Používatelia si navzájom oznamujú pozície policajných hliadok, radarov, ale aj informácie o výtlkoch, dočasných obchádzkach, haváriách či neprejazdných úsekoch. Takisto tu nájde aj ceny benzínu a nafty. Za nahlásenie udalosti získavate body a podľa ich počtu ste potom v systéme Waze aj hodnotení (začiatočník, dospelý atď.). Čím viac používateľov, tým je hlásenie takýchto udalostí rýchlejšie a presnejšie. Navigácia vás hlasovo upozorní, že sa pred vami nachádza zápcha, a môže aj navrhnúť inú trasu.

Pri teste nás však občas poslala nie najvhodnejšou trasou. Takisto nám prekážalo, že pri udávaní adresy nemožno zadať popisné číslo, čo je napr. v Petržalke dosť dôležité. Navigácia aj všetky informácie sú zadarmo, na jej prevádzku je nevyhnutný internet. Bez neho vôbec nemožno prevádzkovať túto navigáciu. Pri dátovom roamingu v zahraničí by sa vám teda takáto navigácia veľmi nevyplatila. Aplikáciu Waze zadarmo nájdete v obchode Google Play alebo Apple App Store.

WazeZapcha.jpg

Takto funguje nahlasovanie dopravnej zápchy, pričom máte aj možnosť zaslať fotografiu aktuálnej situácie

Verdikt PC REVUE

Do sveta navigácií vstupujú smartfóny a špecializované aplikácie zamerané aj na dopravnú situáciu. Pripomíname, že navigáciu Google sme predstavili už v májovom vydaní magazínu PC REVUE na strane 102. Nazdávame sa, že samostatný navigačný prístroj je stále oveľa lepší ako aplikácia v smartfóne. Veľká výhoda je, ak máte doživotnú aktualizáciu máp a po novom aj hlásenie dopravnej situácie. V prospech aplikácií však hovorí nulová cena za použitie a stále aktuálna mapa, pozor však na poplatky za internetové pripojenie.


Prečo použiť GPS navigátor aj na známej ceste? Časť 1: V relácii Teleráno na Makríza TV sme vyskúšali GPS navigátor s podporou hlásenia systému dopravných informácií na Slovensku. Testovali sme priamo v aute a prinášame zábery z neho.


Prečo použiť GPS navigátor aj na známej ceste? Časť 2: V druhej časti sme v relácii Teleráno viac popisovali technológiu, ktorá stojí za systémom monitorovania dopravy na Slovensku. Pozrite si záznam z nej.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať