Drone n Base: Unikátna hra s dronmi Made in Slovakia
Na našom trhu nájdete bohatú ponuku dronov, ktoré legislatívne aj fakticky patria do kategórie hračiek a podobne ako každá hračka pomerne rýchlo prestanú byť zaujímavé. Tvorcom hry Drone n Base sa tento problém podarilo prekonať tým, že spojili reálne lietajúce drony s pútavými a variabilnými hernými scenármi vrátane rozšírenej reality.
Súčasťou balenia je dron, základňová stanica „base“, v ktorej sú vložené dve batérie, a v balení nájdete ešte kábel USB na napájanie a nabíjanie. Batérie sú rovnaké, takže sa dajú použiť do dronu aj do základňovej stanice. Pri pohľade zospodu zistíte, že základňová stanica má vlastne štyri sloty na batérie. Dva sú transportné, v nich sú batérie vložené v balení nového produktu a dve pozície slúžia na nabíjanie. Nabíjanie je indikované LED diódou nad príslušným slotom. Hra sa ovláda pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je v dispozícii v aplikačných obchodoch pre mobilné platformy Android a iOS. Ja som hru pri testovaní ovládal aplikáciou na tablete iPad Air2. Na jedno nabitie batérie vydrží dron lietať 6 – 8 minút podľa režimu hry, bonus „nitro“ na zvýšenie rýchlosti, samozrejme, potrebuje viac energie. Pri hraní odporúčam obidve batérie používať striedavo pre dron a základňovú stanicu napájať cez kábel USB.
Tandem dron – základňová stanica umožňuje zahrať si zaujímavé hry pre jedného hráča, a ak máte k dispozícii viac súprav, aj hry pre viacerých hráčov. Práve vďaka základňovej stanici je táto hra unikátna a veľmi variabilná. Ak dron preletí v dosahu infračerveného kužeľa vyžarovaného stanicou, prijme od nej príslušnú informáciu a cez bluetooth ju odošle do smartfónu hráča. Pri pretekoch viacerých dronov slúži stanica ako kontrolný bod, nad ktorým treba preletieť v každom kole, prípadne pridáva dronom, ktoré nad ňou prelietavajú, špeciálne bonusy. Napríklad ak používateľ preletí ponad stanicu, ktorej aktuálna funkcia je signalizovaná blikajúcimi LED diódami, môže na obmedzený čas získať režim „nitro“, teda schopnosť vyššej akcelerácie na 5 sekúnd, alebo naopak, stanica môže byť nastavená ako pasca, ktorá dron spomalí, servisná základňa, ktorá mu eliminuje poškodenie zásahmi, a podobne. Základňové stanice zároveň pri pretekoch vymedzujú krajné body dráhy. Môžu sa pripevniť v určitej výške na stenu alebo len tak položiť na podlahu či nábytok. Na ploche stanice je kruh, pod ktorým sú viacfarebné LED diódy indikujúce rôzne stavy.
Po prvom spustení treba pripojiť dron k aplikácii cez bluetooth. Dosah je 10 – 15 m podľa účinnosti antény v smartfóne. Po výmene batérie je párovanie dronu s aplikáciou veľmi rýchle. Tvorcovia hry pamätali aj na to, že ovládanie dronu vyžaduje určitý cvik, a preto treba absolvovať niekoľko zaujímavých výučbových lekcií a až potom sa môžete pustiť do hry. Pri prvých pokusoch sa vám bude zdať, že dron lieta pomerne rýchlo. Preto kým si jeho ovládanie dôkladne neosvojíte, odporúčam využiť čo najväčšiu miestnosť. Pohyb dronu sa ovláda nakláňaním smartfónu alebo tabletu, ovládanie je intuitívne a zároveň dosť citlivé a reakcia dronu na ovládanie je rýchla. Otáčanie a výška sa ovláda na dotykovej obrazovke. Po nastavení výšky sa ju dron snaží dodržiavať. K dispozícii sú aj rôzne triky, napríklad flip čiže otočenie na mieste okolo vertikálnej osi. Triky dostane hráč ako odmenu za splnené úlohy alebo za kredity nazbierané v misiách. Napríklad hráč musí pol minúty udržiavať výšku v stanovenom intervale a podobne. Ak máte viac súprav, môžu po prepojení aplikácií navzájom súperiť viacerí hráči. Zaujímavé sú aj funkcie zbraní. Jedna otočí súperov dron o 180 stupňov a druhá ním v priestore zatrasie. Hra sa končí po 20 zásahoch.
Dron je konštruovaný z pevných a pritom elastických materiálov, takže mu neprekáža ani narážanie do stien či nábytku. Aj vrtule sú napriek subtílnosti oveľa odolnejšie, než by ste čakali, navyše ich chráni pružná obruba. Ochrana je v tomto prípade obojstranná, poloblúky chránia nielen vrtule, ale aj vašu tvár, oči, vlasy, prípadne domáce zviera. Po detekcii nárazu sa vrtule okamžite zastavia, takže nenamotajú vlasy a podobne. Hmotnosť dronu je len 70 g, takže som bez väčších obáv vyskúšal v podstate to najhoršie, čo by sa mohlo stať – náraz maximálnou rýchlosťou priamo do tváre. Je to nepríjemné, ale nie bolestivé, takže keď pri hre staršie dieťa neúmyselne narazí dronom do mladšieho súrodenca, nič vážne sa nestane. Pri multiplayerových scenároch sa drony rozlišujú podľa farby polopriesvitných štítov na povrchu dronu, ktorá sa mení programovo pomocou RGB LED diód. Na výber je osem farebných odtieňov a to je aj maximálny počet hráčov.
Do senzorovej výbavy patrí trojosový akcelerometer, gyroskop a ultrazvukový senzor, ktorý umožňuje automatické udržiavanie výšky dronu nad povrchom, v praxi nad podlahou, stolom a podobne. Keďže hra s dronmi je určená výhradne do interiéru, kde sú rôzne povrchy vrátane čalúnení, poťahov, huňatých kobercov a podobne, má dron aj barometrický senzor, ktorý mu umožňuje udržiavať výšku aj nad povrchmi, ktoré neodrážajú dobre ultrazvukový signál. Tri infračervené senzory snímajú prípadný zásah od iného dronu alebo signály povelov zo základňovej stanice.
Veľmi zaujímavá je hra s rozšírenou realitou a takisto súboj, v ktorom bojujete proti reálnemu dronu. Túto hru si môžete zahrať aj vtedy, ak máte len jeden dron, ten je nepriateľský, lieta automaticky a vy sa ho snažíte pomocou tabletu zostreliť. Parametre „nepriateľského“ dronu, a teda aj náročnosť hry si môžete nastaviť. V ťažších úrovniach proti vám bojujú aj ďalšie virtuálne drony. Hráč má k dispozícii niekoľko typov zbraní a aj ochranný štít.
Príbeh
V tomto prípade nemám na mysli motív hry, ale príbeh projektu Drone n Base. Tvorcov hry sme navštívili už vlani v štádiu finalizácie návrhu a zadávania do výroby. Vtedy predviedli funkčné prototypy dronov a základní, vytlačené na 3D tlačiarni. Na konštrukciu dronov si vybrali náročnejší prístup, neskladali ich z nakúpených komponentov, ale kľúčové súčiastky konštrukcie si navrhovali sami. Dizajn dronov aj základňovej stanice bol vytvorený v spolupráci s firmou Verkemotion, navrhoval ho známy dizajnér Bystrík Míček. Prvá verzia projektu bola medializovaná už v októbri 2015 a firma počas kampane na Indiegogo vyzbierala viac než 24 000 dolárov.
Parametre:
• Konektivita bluetooth 4.0, IR; rozmery dronu: 172 × 170 × 42, 3 mm, hmotnosť s batériou 70 g; batéria 550 mAh
• Cena: 199 EUR (za dron a bázovú stanicu)
Celkovo: 90 %