S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Duel: RTX 2070 proti Vega 64

0

Zmysluplné priame porovnanie konkurujúcich si grafických kariet sa končí vo vyššej strednej triede nVidie, kde je GeForce RTX 2070. Alternatívou sú Radeony Vega 64, ktoré v čase písania článku stále stoja na vrchole ponuky herných grafík AMD.

Jadro tejto najvýkonnejšej Vegy je postavené na 64 blokoch Compute Units so 4096 shadermi, 256 texturačnými a 64 rasterizačnými jednotkami. Vedľa GPU sú potom štyri pamäte HBM2. To znamená, že šírka zbernice je 2048 bitov, čo i pri nižšej rýchlosti VRAM (945 MHz) presahuje priepustnosť 1750 MHz GDDR6 pripojených na 256-bitovú zbernicu. A to už zachádzame do výbavy testovanej RTX 2070 s jadrom TU106 (mimochodom, to používajú v osekanejšej podobe aj čerstvé RTX 2060).

Aby to bolo čo najzaujímavejšie, na test sme objednali najlacnejšie varianty kariet s účinným, nereferenčným chladením. V prípade RTX 2070 je to MSI Armor a Vega 64 spĺňa stanovené kritériá vo vyhotovení Sapphire Nitro+. Obe karty majú 8 GB videopamäte.

Výber hier, na ktorých sú karty testované, prešiel takisto sitom. V rôznych žánroch sú obsadené najpopulárnejšie tituly uplynulého roka. Testy prebiehajú vždy pri najvyššom grafickom profile, aký sa dá nastaviť, a to v rozlíšeniach FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px). Okrem priemernej snímkovej frekvencie (fps) je zaznamenávaná i tá minimálna, ktorá výrazne určuje celkový zážitok z hry. Z prevádzkových vlastností meriame priemernú spotrebu, hlučnosť a zahrievanie. To v hre Shadow of the Tomb Raider (SOTTR), ktorá beží na obidvoch kartách prakticky rovnako.  


Hlučnosť meriame v tichu noci zhruba zo štvrť metra, keď je jediným zdrojom zvuku grafická karta

Kto z koho?

Výkon v moderných hrách je mimoriadne vyrovnaný. A hoci trochu dominuje Vega 64, rozdiely nie sú markantné. So zvyšujúcim sa rozlíšením sa v 4K už úplne stierajú. Každopádne záleží i na konkrétnych hrách. Pri výbere starších, kde väčšina podporuje DirectX 11 (my máme prevahu hier fungujúcich pod Dx12), by sa situácia obrátila v prospech RTX 2070.

Vega 64 a hlavne v testovanom vyhotovení Sapphire Nitro+ zachraňuje rapídny pokles ceny o dvesto eur. Podobne výhodná bola od Sapphiru po zlacnení svojho času i Fury R9. Pri tejto cenovej politike tak ponúka karta s čipom AMD atraktívnejší pomer cena/výkon než akákoľvek RTX 2070. To však za cenu niekoľkých kompromisov. Ten najkrutejší je výrazne horšia efektivita Vega 64, spotrebu má vyššiu zhruba až o 120 W. To je na druhej strane výborná vizitka RTX 2070. Karta GeForce môže byť tak i s priemerným chladičom tichá pri súčasne nízkym zahrievaním. O teploty sa však nemusíte obávať ani v prípade nenažratého Radeonu.


Sapphire Radeon RX Vega 64 Nitro+

Sapphire je, samozrejme, v obraze a použil mimoriadne masívny chladič, s ktorým je karta jednou z najobjemnejších a najťažších vôbec, má hmotnosť 1490 g. Útechou je, že si aspoň stále drží a nepresahuje 2,5-slotový dizajn. Táto konštrukcia je natoľko masívna, že po upravení krivky PWM môžu fungovať ventilátory i na nízkych otáčkach a GPU bude mať stále pohodové teploty. No výraznejšie pískanie cievok (a to je druhý vážnejší problém tejto karty) aerodynamický hluk ventilátorov prebije, takže otáčky nemá význam znižovať pod továrenské nastavenia. Pred kúpou si dobre premerajte, či máte v skrinke 310 mm na grafiku. To je údaj prináležiaci Sapphire. Ale ani MSI Armor s 297 mm nepatrí k najkratším.


MSI GeForce RTX 2070 Armor 8G

 

Jedna i druhá karta sú vhodné na hranie v rozlíšení QHD alebo vo FHD v prípade, že vlastníte vysokofrekvenčný monitor s adaptívnym obnovovaním. Ak je jasnou prioritou pomer cena/výkon, je o trochu zaujímavejšia Sapphire Nitro+ Vega 64. Pokiaľ však hľadáte komplexne vyváženú kartu, určite má zmysel si priplatiť. I s ohľadom na to, že vám stačí slabší/lacnejší zdroj. A z dlhodobého hľadiska nie je zanedbateľná ani návratnosť na poplatkoch za energie vďaka podstatne úspornejšiemu chodu MSI RTX 2070 Armor 8G.

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme CENEGE (cenega.cz).


Záber zozadu na backplaty kariet: MSI Armor RTX 2070 8G (vľavo) a Sapphire Nitro+ Vega 64 (vpravo) ​

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
grafika karta pocitac test kvalita pamat vykon NVIDIA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať