Duel grafík ASUS ROG Strix Gaming: Radeon RX 5500 XT 8 GB vs. GeForce GTX 1660 Super 6 GB
Od našich posledných testov grafických kariet sa ľady pohli aj v nižšej triede. AMD do retailu vydalo 7 nm Radeony RX 5500 XT s maličkým jadrom Navi 14. Výpočtových jednotiek (CU) má 22. To znamená, že obsahuje 1408 shaderov, 32 rasterizačných jednotiek a 88 texturačných. K 128-bitovej zbernici je pripojených 4 alebo za príplatok 8 GB vysokorýchlostných pamätí typu GDDR6 s efektívnymi 14 GHz. Takto nejako vyzerá stvárnenie moderného entry levelu AMD, ktorý konečne oslobodzuje od kúpy dopredávajúcich sa grafických kariet s čipmi Polaris 20 (RX 570 a RX 580) a 30 (RX 590). Tie sú z dnešného pohľadu oproti konkurenčných GeForce už dosť neefektívne.
NVIDIA v tomto cenovom segmente sa už nejaký čas pohybuje s modernými grafikami postavenými na 12 nm GPU Turing. Najčerstvejšia GeForce 1660 Super prichádza ako klin medzi GTX 1660 (s pomalými GDDR5) a GTX 1660 Ti (s dvoma blokmi SM k dobru, ale pritom so stále pomalšími 12 GHz GDDR6) s priaznivejším pomerom ceny k výkonu. Karta GeForce GTX 1660 Super je oproti 8 GB Radeonu RX 5500 XT približne o 20 eur drahšia. Na trochu nižšie ceny pri porovnateľnom výkone si nás ale AMD naučilo, a tak bude zaujímavé sledovať, ako to bude vo vzájomnom meraní síl vyzerať tentoraz. Treba dodať, že z dôvodu, že má AMD v tejto triede málo modelov. Radeon RX 5500 XT s polovičnou pamäťou je už zase cenová alternatíva GeForce GTX 1650 Super. To bude duel, o ktorý vás výhľadovo neochudobníme. Teraz to však bude o 8-gigabajtovej RX 5500 XT a GTX 1660 Super.
Bok obidvoch grafických kariet zdobí osvetlené logo ROG s možnosťami nastavenia efektov či ľubovoľnej farby zo spektra RGB
Ako testujeme
Na čo najpresnejšie porovnanie sme vybrali modely od rovnakého výrobcu (ASUS) a z rovnakého radu (Strix). Chladiče však identické nemajú, keďže jadrá majú rozdielne požiadavky.
Grafický výkon testujeme v deviatich hrách. Detaily sú vždy nastavené na najvyšší profil, ale všetky nastavenia, ktoré sa nedajú navoliť na obidvoch kartách, sú povypínané. Každá hra je pritom testovaná v troch rozlíšeniach – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px). Ak je dostupný vstavaný benchmark, na meranie výkonu používame ten, inak priemernú a minimálnu snímkovú frekvenciu zaznamenávame na vlastných náročných scénach, v ktorých nechýbajú žiadne z herných efektov. Do tabuľky je vždy zapísaná priemerná hodnota z troch opakovaných meraní.
Okrem herného výkonu nájdete v tabuľkovom porovnaní aj zahrievanie, spotrebu a hlučnosť. Všetky tieto hodnoty meriame počas benchmarku v Shadow of the Tomb Raider (SOTTR) na vertikálnom bench-table. Na meranie zahrievania a spotreby mimo záťaže (v nečinných Windows 10: build 1909) už používame veterný tunel so systémovým chladením. To z dôvodu, že drvivá väčšina kariet (vrátane týchto) pri takomto nízkom zaťažení funguje pasívne (bez točiacich sa ventilátorov) a v takýchto situáciách efektivita chladičov grafických kariet výrazne závisí od prietoku vzduchu v skrinke.
Spotreba vychádza z priemeru sto vzoriek a hlučnosť je meraná v odhlučnenej miestnosti a na čo najlepšie rozlíšenie z krátkej štvrťmetrovej vzdialenosti. Tabuľkové hodnoty prináležia BIOSu „performance“, voliteľne je možné prepnúť i na „quiet“.
ASUS ROG Strix RX 5500 XT O8G Gaming
ASUS ROG Strix RX 5500 XT O8G Gaming
Modelový rad Strix reprezentuje najprepracovanejšie a najvybavenejšie grafiky ASUSu. Inak to nie je ani teraz, no s ohľadom na nižšiu cenovú triedu je vyhotovenie trochu zjednodušené. Namiesto troch ventilátorov sú už „iba“ dva. Deväťdesiatmilimetrový priemer rotorov však zostal zachovaný a stále ide o dlhšiu (280 mm), ťažšiu (982 g) a hrubšiu (54 mm), prakticky trojslotovú kartu. S hĺbkou 127 mm takisto presahuje štandardné PCB.
Nech to vyzerá na grafiku s TDP 130 W akokoľvek predimenzovane, má to svoje opodstatnenie. Jednak pre čip s malou plochou iba 158 mm2, z ktorej je odvod tepla komplikovanejší, a jednak má ísť úsporný chod evidentne ruka v ruke s nízkou hlučnosťou. Už v režime vysokého výkonu s 35,8 dBA je prevádzka pomerne nehlučná. Po prepnutí hardvérového prepínača na „quiet“ je Strix RX 5500 XT už na hranici počuteľnosti a nekazia to ani tichučké cievky. Najlepšie na tom je, že v dobre ochladzovaných skrinkách ani v tomto režime neprichádzate o výkon. Frekvencia grafického jadra stále osciluje okolo 1840 MHz a hot spot GPU končí na ešte príjemných 79 °C.
Po komplikáciách s chladením VRM a VRAM na RX 5700/XT už ASUS nezakopol a prítlak na kritické súčiastky je dostatočný. Zlepšený je i coldplate na pamätiach pripojený konečne k hlavnému rebrovaniu. Teploty nepresahujú 75 °C.
O tom, že sa ASUS obzvlášť usiloval o tichú kartu, svedčí pasívny režim v nečinnosti aj v režime performance, v ktorom výrobca zvyčajne ventilátory nevypína a necháva ich bežať na nízkych otáčkach s tým, že pasívny režim funguje po prepnutí „tichého“ režimu. Vedľa hardvérového prepínača medzi BIOSmi je i tlačidlo na vypínanie a zapínanie osvetlenia. A pekná pridaná hodnota oproti konkurenčným modelom je vzadu aj konektor na pripojenie bežného 4-pinového ventilátora. Perfektný je i kovový backplate. Skrátka lepšiu, ale ani drahšiu RX 5500 XT nenájdete.
Hardvérový prepínač na prepínanie medzi BIOSmi s rôznymi prioritami. Bude lepší maximálny výkon alebo minimálna hlučnosť?
S výkonom je to však už horšie. To platí pre toto GPU ale všeobecne, ASUS je v tom nevinne. Za iba symbolicky drahšou GTX 1660 Super totiž táto grafika zaostáva naprieč rozlíšeniami o 16 – 19 %, teda poriadne. Najviac pritom stráca v QHD a najmenej v odporúčanom rozlíšení FHD. No aj tých 16,3 % je výrazná priepasť, ktorú čiastočne ospravedlňuje spotreba nižšia o 20 W. Efektivita karty je tak skvelá, výkonnostne je na úrovni Radeonu RX 590 z predošlej generácie pri dvojtretinovej spotrebe. Výkonnostne však RX 5500 XT na GTX 1660 Super nestíha v žiadnej hre a vždy je viac či menej pozadu, a to aj v Borderlands 3 (- 7,8 %), čo je titul lepšie optimalizovaný pre Radeony. Iba v rozlíšení 4K RX 5500 XT profituje z väčšej videopamäte, čo sa však pri tej nehrateľnej plynulosti (18 fps) veľmi nepočíta. Na druhej strane rozdiel v Shadow of the Tomb Raider (- 5,8 %) nie je nijako dramatický, ale vo väčšine hier je to okolo 15 % a nájdu sa i také, kde je to aj 27 (Control) až 30 % (Metro Exodus).
Radeon RX 5500 XT nie je zlá karta a už vôbec nie vo vyhotovení ASUS ROG Strix, no 40-eurový príplatok za kapacitne dvojnásobnú pamäť z nej voľbu na hranie z pohľadu pomeru ceny k výkonu nerobí. A hoci to pri takejto skvelo vyhotovenej karte píšem nerád, musím konštatovať, že podstatne výhodnejšie je ušetriť 4 GB variantom RX 5500 XT alebo dať prednosť GTX 1660 Super. Výnimkou môže byť pracovné použitie a programy s efektívnym urýchľovaním cez OpenCL alebo také, čo si lepšie rozumejú kodérom AMD VCE (než s NVIDIA NvEnc).
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, účinné chladenie, mimoriadne tichý chod (vrátane tichých cievok)
- Slabší pomer cena/výkon, širšie vyhotovenie a eventuálna kolízia s užšími skrinkami
ASUS ROG Strix GTX 1660 Super O6G Gaming
Táto karta je o poznanie menšia i napriek vyššej spotrebe. Kratšia je o 4 cm a nižšia o 1,5 cm. S jednej osi ale o chlp prečnieva, so 129 mm je hlbšia a v prípade, že vlastníte užšiu skrinku, uistite sa, že máte na takúto kartu dostatok miesta.
Proporčné porovnanie obidvoch kariet – Strix GTX 1660 Super O6G Gaming (v popredí) je kratšia aj nižšia
Plocha jadra GTX 1660 Super je oproti RX 5500 XT takmer dvojnásobná (284 mm²) a chladič z neho lepšie absorbuje teplo, takže i preto je karta o 250 g ľahšia, pričom zahrievanie GPU nepresahuje ani v tichom režime nízkych 62 °C. Nastavenie BIOSov je tu podľa iného kľúča než pri RX 5500 XT. Rozdiel v hlučnosti (vyše 5 dBA) je podstatne výraznejší a performance znamená v booste + 30 MHz (1980 MHz). Aj 1950 MHz je však za hranicou toho, čo deklaruje ASUS pre režim OC (1875 MHz). Táto uvádzaná hodnota je zrejme minimálna a počíta s nepriaznivými scenármi s limitom TDP narážajúcim o strop a aj s horším chladením – či už vplyvom skrinky s horším chladením, alebo vyššej teploty v miestnosti. Toto všetko formuje konečnú frekvenciu. My sa, samozrejme, vždy navodzujeme optimálne okolité podmienky. Pasívny režim v nečinnosti už funguje iba v tichom režime, ale tak či onak tých 970 otáčok na performance sotva rozoznáte od odstavených ventilátorov. Aj chod ložísk a motorčeka je prakticky bezhlučný a nevyznačuje sa žiadnymi parazitnými zvukmi. To platí pre obe karty, teda aj pre RX 5500 XT O8G Gaming. A takisto sú aj tu cievky tiché (31,8 dBA) a neprepískajú.
To, že je GTX 1660 Super oproti RX 5500 XT s 8 GB výkonnostne o triedu vyššie, už viete a nemá to zmysel znovu rozmazávať. Zaujímavejšie je, že táto nová GeForce podáva v rozlíšení full HD o viac než 20 % vyšší herný výkon než pred rokom GTX 1660. Na o sto eur drahší Radeon RX 5700 už ale GTX 1660 Super tých zhruba 20 % chýba. Medzi týmito grafikami však stojí ešte model RX 5600 XT, ktorý už zahorujeme v testlabe. Už teraz je však zrejmé, že výsledky GTX 1660 Super sú naozaj priaznivé, a to dokonca i pre rozlíšenie 2560 × 1440 px. V kombinácii s bežným 60 Hz ho v mnohých hrách uživí aj táto grafika. Vo Forza Horizon 4, Far Cry 5 a Battlefield V ani minimálne fps neklesajú pod 60 a v drvivej väčšine hier je snímková frekvencia rendera bezpečne nad 30 za sekundu. Ak ste však fanúšikom Assassin's Creed Odyssey, Control či Metra Exodus, budete musieť niektoré vizuálne nastavenia oželieť a na komfortnejšie hranie ich trochu tlmiť. Stále však platí, že ide o cenovo najvýhodnejšiu GeForce pre príležitostných alebo i náruživých hráčov menej náročných hier (alebo náročnejších pri znížených grafických detailoch) na vysokorýchlostných monitoroch.
ASUS ROG Strix GTX 1660 Super O6G Gaming
V cieľovom rozlíšení 1920 × 1080 px funguje drvivá väčšina hier veľmi hladko a to vrátane populárnych titulov battle royal a MMO. Nezabúdajte však, že GTX 1660 Super je zo súčasných GeForce tretia najpomalšia a nemá nadčasové ambície. Do FHD je tak akurát momentálne, o rok už výkon dostačovať nebude a náročnejším, ktorí sa nezaobídu so znižovaním kvality ani s priemrnými 45 – 50 fps, čo je i prípad Total War: Warhammer II, už nemusí ani teraz. Vo vyhotovení ASUS ROG Strix Gaming je karta drahšia než mnohé iné GTX 1660 Super, ale i lepšie vybavená: dva BIOSy, tichý chod či vyššie frekvencie. A v neposlednom rade i dva porty HDMI 2.0b a dva porty DisplayPort 1.4. Lacnejšie GTX 1660 Super mávajú podľa vzoru referenčných kariet často z každého iba po jednom a ako akási kompenzácia sa osádza na ne dožívajúce DVI.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vysoká efektivita, resp. vysoký výkon na watt, výhodný pomer cena/výkon, účinné chladenie, tichý chod (vrátane tichých cievok), nadštandardne krátka
- Širšie vyhotovenie a eventuálna kolízia s užšími skrinkami