CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Duel kompaktných chladičov vežovitej konštrukcie

Archív NXT
0

Najväčšiu pozornosť pútajú súboje medzi najvýkonnejšími chladičmi, ktorých cenovka je nezriedka astronomicky vzdialená od skromného rozpočtu na nový počítač. O chladiče strednej kategórie je pritom najväčší záujem, ale poskytovaný výkon a prevádzkové parametre často nezodpovedajú očakávaniam zákazníkov.

V redakcii sme preverili dvojicu chladičov vežovitej konštrukcie, ktoré vynikajú nielen vysokou kvalitou spracovania, ale najmä svojimi kompaktnými rozmermi. Fyziku malej chladiacej plochy, žiaľ, nemožno oklamať, a preto sme sa zamerali aj na výkonnostné testy, ktoré demonštrovali praktické možnosti použitia týchto chladičov.


Lepa LPALV12-BK

Procesorový chladič Lepa LPALV12-BK zaujme na prvý pohľad svojím robustným pasívom s kompaktnými rozmermi, na ktorom je usadený 120 mm ventilátor s obdivuhodným tvarovaním. Zatiaľ čo stator so svojimi jemnými oblúkmi verne kopíruje rotor, 7 lopatiek upevnených na ložisku BOL prekvapí zaujímavým vlnovitým tvarom.

LPALV12_front.jpg

Chladič Lepa LPALV12-BK možno považovať aj za dizajnérsky prvok, za ktorý sa nemusia hanbiť ani drahé počítačové zostavy

V porovnaní s bežnými ventilátormi pomáha upravený tvar lopatiek zmenšovať vznikajúce aerodynamické turbulencie, a teda aj hlučnosť. Na zadnej strane statora sa nachádza malý prepínač obmedzujúci maximálne pracovné otáčky v rozsahu 1500 - 1800 - 2200 ot/min. Tieto otáčky sa dosahujú len pri maximálnej záťaži a v nečinnosti môžu podľa nastavení regulácie PWM poklesnúť až na 800 ot./min. V balení sa dodáva len jediný ventilátor, ale vežovitá konštrukcia pasívnej časti chladiča umožňuje pripojenie ďalšieho ventilátora do sendvičového zapojenia.

Príjemne nás prekvapila kvalita zhotovenia pasívu, ktorý je dostatočne robustný a pevný, tak ako to býva zvykom pri výrazne drahších chladičoch. Hliníkové rebrá pasívu majú v prípade modelu BK čiernu matnú povrchovú úpravu, ktorá v kombinácii s čiernym ventilátorom pôsobí vynikajúcim estetickým dojmom. Okrem efektných prvkov obsahuje pasív aj rôzne efektívne zlepšenia, medzi ktoré patria napríklad vopred pripravené antivibračné gumené podložky a rôzne výlisky usmerňujúce prúdenie vzduchu.

Pasív je pretínaný štvoricou 6 mm širokých trubičiek heatpipe, ktoré vychádzajú z oboch strán základne. V základni je použitá technológia DHT (priameho dotyku heatpipe s procesorom), ale medzery medzi jednotlivými trubičkami sú natoľko široké, že chladič trpí slabým prestupom tepla medzi procesorom a pasívom. Tento nedostatok sa nám potvrdil aj v meraniach, kde chladič nestíhal odvádzať nahromadené teplo zo svojej základne. Montáž chladiča pomocou univerzálnej spony je pomerne bezproblémová, no prvýkrát sa nezaobídete bez priloženého manuálu.

LPALV12_passive.jpg

Tmavá povrchová úprava, vysoká pevnosť a vynikajúca kvalita zhotovenia pasívu sa v tejto cenovej kategórii len tak často nevidí

Enermax ETS-N30-HE

Nemenej zaujímavý súper je aj chladič Enermax, ktorý je ešte viac kompaktnejší a určený predovšetkým do miniatúrnych skriniek ITX. K dispozícii je dvojica modelov ETS-N30-HE a ETS-N30-TAA, ktoré sa rozlišujú použitým ventilátorom, pričom druhý menovaný model obsahuje deväť modrých LED diód generujúcich kruhovité osvetlenie lopatiek ventilátora.

Minimalistické rozmery pasívu len 134 × 92 × 50 mm umožňujú použitie ventilátora veľkého maximálne 92 mm, ktorého pracovné otáčky možno meniť vďaka regulácii PWM v rozsahu 800 až 2800 ot./min. Napriek pomerne vysokým pracovným otáčkam je prietok vzduchu relatívne malý, čo v kombinácii s malou plochou pasívu limituje výkonnostný potenciál chladiča. Slabší výkon jedného ventilátora sa dá aspoň čiastočne eliminovať pridaním druhého ventilátora na opačnú stranu chladiča.

ETS-N30_HE.jpg

ETS-N30_TAA.jpg

Chladiče Enermax ETS-N30-HE a ETS-N30-TAA sa rozlišujú v použitom ventilátore, kde model TAA obsahuje 9 modrých LED diód

Chladiaci blok tvorí 42 hliníkových rebier s poniklovanou povrchovou úpravou, ktoré majú v strednej časti vylisovanú štvoricu špeciálne tvarovaných otvorov. Táto perforácia je pomenovaná Stack Effect Flow a pomáha pri výmene zohriateho a chladného vzduchu v chladiči. Ďalšia nemenej zaujímavá technológia je aj Vacuum Effect Flow, ktorá je založená na jednoduchom princípe vzniku podtlaku v okolí prúdiaceho vzduchu, čo má za následok dodatočné nasávanie studeného vzduchu z otvorených bočníc rebier pasívu.

Cez základňu chladiča prechádza trojica trubičiek heatpipe s priamym dotykom k procesoru. Keďže trojica 6 mm širokých trubičiek nedokáže pokryť celú aktívnu plochu procesora, zvyšný priestor medzi trubičkami je rovnako ako v prípade chladiča Lepa vyplnený hliníkom s horšími tepelnými vlastnosťami. Pomocou dodávanej univerzálnej spony možno chladič upevniť na takmer všetky súčasné platformy z dielne Intelu a aj AMD s výnimkou serverového socketu LGA2011.

ETS-N30_base.jpg

Trojica trubičiek heatpipe nepokrýva celú plochu základne, ktorá musí byť rozšírená použitím hliníka s menšou tepelnou vodivosťou

Testujeme

Chladiče sme testovali na našom referenčnom procesore Intel i5 2500K, ktorý aj po miernom pretaktovaní dokázal potrápiť obidva modely. Výkonnejší chladič Lepa LPALV12-BK nemal problém schladiť výkon 120 W a v extrémnych prípadoch je krátkodobo prevádzkovateľný aj pri výkone 150 W. Akékoľvek dodatočné zvýšenie tepelného výkonu spôsobilo prehriatie základne a predčasné ukončenie testu.

chladice.jpg

Menší chladič Enermax ETS-N30-HE už tak úspešný nebol a v každom teste zaostával približne o 5 °C s maximálnym výkonom na hranici 120 W. V prípade obidvoch chladičov bol rozdiel teplôt pri zmene otáčok ventilátora merateľný, ale takmer zanedbateľný. Z tohto dôvodu odporúčame limitovať maximálne otáčky na hodnotu 1800 ot./min, resp. 2000 ot./min pri menšom ventilátore. Pri týchto otáčkach je už hlučnosť na hranici 40 dBA prijateľná a strata výkonu je minimálna. Malé rozdiely v teplotách sú spôsobené nedostatočným prenosom tepla zo základne na pasívnu časť, ktorá bola aj pri najnáročnejších testoch len vlažná.

chladice 2.jpg

Verdikt PC REVUE

Na chladiči Lepa LPALV12-BK oceňujeme skvelý dizajn a vydarenú povrchovú úpravu, ktorá v kombinácii s futuristickým ventilátorom prinesie vietor do plachiet nejednej zošedivenej skrinke. Pozor však na maximálny chladiaci výkon, ktorý síce nie je hlavným hodnotiacim kritériom tohto typu chladičov, ale môže nepríjemne zaskočiť pri snahe o serióznejšie pretaktovanie. Menší Enermax ETS-N30-HE je z dôvodu svojich minimalistických rozmerov vhodný najmä do skriniek ITX, kde chladiaci výkon pri úsporných procesoroch nehrá hlavnú úlohu.

Cena: ETS-N30-HE: 24,99 EUR; ETS-N30-TAA : 26,99 EUR ; LPALV12-B: 36,90 EUR

Zapožičal: Enermax

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať