Elektrinu je možné získať aj pomocou polystyrénu a vetra
Polystyrén, bežne považovaný za hlavnú znečisťujúcu látku, je prekvapivým zdrojom obnoviteľnej energie. Vedci z univerzity RMIT objavili spôsob, ako z neho vyrobiť elektrinu. Zachytávanú statickú elektrinu, ktorú vytvára polystyrén, keď je vystavený prúdiacemu vzduchu, premenili na využiteľnú energiu.
Projekt je založený na využití prirodzenej schopnosti polystyrénu generovať statickú elektrinu. Tím RMIT vyvinul záplaty z polystyrénovej peny, ktoré vytvárajú stabilné prúdy statickej elektriny, keď ich zasiahne vánok. Celý proces vytvárania elektriny z polystyrénu je založený na triboelektrickom efekte, pri ktorom určité materiály pri trení získavajú alebo strácajú elektróny.
Tento elektrický náboj je vo všeobecnosti neškodný a väčšina ľudí si ho v každodennom živote nevšimne. Výskumníci z RMIT však videli príležitosť, ako ho využiť na výrobu lacnej elektrickej energie s nízkymi nákladmi. Záplaty z penového polystyrénu umiestnili v oblastiach, kde prirodzene prúdi vzduch, ako napríklad vo ventilačných a klimatizačných systémoch, v ktorých cirkuluje vzduch.
Tu môžu záplaty premeniť prúdenie vzduchu na nepretržitý prúd malých elektrických prúdov, čím pomáhajú kompenzovať energetické nároky samotných klimatizačných jednotiek. Polystyrén je jeden z materiálov najnáročnejších na likvidáciu. Je odolný a jeho rozklad môže trvať až 500 rokov.
Technológia RMIT pomáha nielen riešiť problém s polystyrénovým odpadom, ale ponúka aj novú metódu výroby obnoviteľnej energie, ktorá sa nespolieha na tradičné zdroje ani zložitú infraštruktúru. Hoci je táto technológia stále vo vývoji, tím RMIT si už teraz vie predstaviť potenciálne komerčné využitie v budúcnosti.
Zdroj: bgr.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.