ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Nádejný objav hlboko v zemskej kôre by mohol byť kľúčom k neobmedzenej energii

0

Doteraz sa vedci domnievali, že nie je možné využiť teplo v superhorúcich horninách uložených veľmi hlboko pod povrchom Zeme. Aby sa z nich dala získať geotermálna energia, musela by voda prechádzať „zlomami“, aby dosiahla nadkritický stav viac ako 400 stupňov Celzia. Horniny v takejto hĺbke sú už pod obrovským tlakom a veľmi horúce, a tak sú tvárnejšie alebo flexibilnejšie.

Z tohto dôvodu boli výskumníci skeptickí k tomu, že by sa v skalách mohli vytvárať alebo udržiavať zlomy, v ktorých by sa voda mohla pohybovať. Teraz zistenia tímu Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), publikované v časopise Nature Communications, potvrdili, že zlomy v týchto superhlbokých a superhorúcich horninách sú možné.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Navyše táto energia by bola veľmi hojná, podľa vedcov by išlo o „približne päť až desaťkrát viac energie, než je energia produkovaná dnešnými komerčnými geotermálnymi vrtmi“. „Ukázali sme, že prechod z krehkého stavu na tvárny nie je prekážkou pre cirkuláciu kvapalín v kôre, čo je sľubné pre využívanie hlbokých geotermálnych rezervoárov,“ povedala vedúca výskumu Marie Violay, vedúca laboratória experimentálnej mechaniky hornín EPFL.

Na financovaní štúdie sa podieľala aj spoločnosť Quaise Energy, spinoff Massachusettskej technickej univerzity, ktorá patrí medzi firmy investujúce do geotermálnych riešení, pričom jej gyrotrónové vŕtačky možno poskytnú spôsob, ako získať dostatok obnoviteľnej energii vo viac ako 90 % sveta.

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať