Elektromobily by mohli vďaka novým polovodičovým batériám výrazne zlacnieť
Čínski vedci vytvorili cenovo dostupnú polovodičovú lítiovú batériu, ktorá by mohla priniesť revolúciu na trhu s elektrickými vozidlami. Nová batéria, ktorú vyvinuli výskumníci z Čínskej univerzity vedy a techniky, stojí menej ako 10 % ceny iných batérií novej generácie, ale vyrovná sa ich výkonu. Polovodičové batérie sa považujú za budúcnosť technológie nabíjateľných batérií vďaka ich rýchlejšiemu nabíjaniu, lepšiemu výkonu a vyššej bezpečnosti.
Výzvou bolo nájsť dostatočne vodivý pevný materiál pre veľké batérie. Táto batéria využíva ako elektrolyt pevný materiál, čím sa znižuje objem, hmotnosť a riziko požiaru. Výskumný tím vyvinul nový pevný elektrolyt s názvom LPSO. Podľa článku publikovaného v časopise nemeckej chemickej spoločnosti Angewandte Chemie sa LPSO syntetizuje z dvoch lacných zlúčenín, a tak výroba stojí len 14,42 dolára za kilogram.
To je menej ako 8 % nákladov na suroviny iných sulfidových pevných elektrolytov, ktoré zvyčajne presahujú 195 USD za kilogram. Batéria vyrobená s LPSO a kovovým lítiom môže pri izbovej teplote fungovať viac ako 4200 hodín. Tento prelomový objav posúva Čínu dopredu v pretekoch o komercializáciu polovodičových batérií. Vývoj lacných polovodičových batérií by mohol sprístupniť elektromobily širšej verejnosti.
Zdroj: techtimes.com.
Foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu