Existuje čoraz viac dôkazov, že žijeme v obrovskej vesmírnej prázdnote
Nová štúdia odporuje základnému predpokladu, že máme vo vesmíre zvláštne miesto. Naznačuje, že sa nachádzame v tom, čo by mohla byť najväčšia známa prázdnota (void) vo vesmíre.
Už dávnejšie sa zistilo, že hmota vo vesmíre nie je rozložená rovnomerne. Hoci v škále väčšej ako 250 miliónov svetelných rokov by sa rozloženie mohlo zdať relatívne rovnomerné, v určitom bode náš vesmír začne pripomínať ementál.
Diery (alebo prázdne miesta) v rozložení hmoty môžu existovať v rôznych mierkach – od medzier, kde by sme očakávali hviezdy uprostred galaxie, až po voidy s priemerom okolo 2 mld. svetelných rokov.
S konceptom temnej hmoty teraz obraz vesmíru pripomína zhluk galaxií spojených dlhými neviditeľnými vláknami, medzi ktorými sú bubliny obsahujúce menej hmoty.
S myšlienkou, že Mliečna dráha je umiestnená ako akési kozmické centrum uprostred gigantického voidu, prišli v roku 2012 astronómovia Ryan Keenan, Amy Barger a Lennox Cowie. Práve podľa nich sa táto prázdnota označuje ako void KBC.
...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH