S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Exkurzia do vývojového centra Oracle

Archív NXT
0

Predstavitelia globálnych firiem prirovnávajú Krakov k európskemu Silikónovému údoliu a Bostonu zároveň. V meste má výskumné centrá mnoho významných IT firiem, napríklad Oracle, Google, IBM, Samsung, Motorola, Eset. Sídli tu takisto niekoľko inkubátorov pre startupy. A prirovnanie k Bostonu - Krakov je študentské mesto s 200 000 študentmi a vďaka podpore firiem je kvalita absolventov krakovských univerzít veľmi vysoká.

Využili sme možnosť navštíviť výskumné a vývojové centrum Oracle v Krakove, kde pracuje viac než 100 výskumníkov, prevažne inžinierov a doktorandov. Centrum je zamerané Human Capital Management (HCM). Je to preferovaná oblasť, a preto do výskumu a vývoja v oblasti HCM Oracle ročne investuje viac než 5 miliárd USD.

Fred Radier, viceprezident HCM Cloud development Service Centric Economy, vysvetlil pohľad Oraclu na oblasť ľudských zdrojov v ére digitálnej ekonomiky, ktorá má prívlastky personalizovaná, prepojená, mobilná, zabezpečená.


Fred Radier, viceprezident HCM Cloud development Service Centric Economy

Nie každú zmenu možno považovať za revolúciu, no o revolúcii pôsobenej digitalizáciou ekonomiky azda už nikto nepochybuje, obzvlášť ak umožňuje zmeniť filozofiu podnikania. Fred Radier to vysvetlil na analógii taxislužby, čo je podnikanie staré minimálne 300 rokov. Spočiatku sa zmenili len prostriedky - kočiare ťahané koňmi nahradili automobily, no filozofia poskytovania služby zostala zachovaná, až kým neprišiel Uber.

Táto myšlienka a s ňou súvisiaci obchodný model úplne zmenili filozofiu poskytovania taxislužby. A práve talentovaní ľudia schopní vymyslieť a zrealizovať podobné myšlienky sú spomínaným katalyzátorom zmien. Problém je, ako ich nájsť, získať a udržať. A to je práve oblasť pôsobnosti HCM.

Situácia ohľadne ľudských zdrojov v Európe je neuspokojivá. Až 600 000 odborníkov vo všetkých oblastiach prekračuje vek 65 rokov a to sa nezmení prinajlepšom do roku 2018. Odhady analytikov signalizujú 53 percent chýbajúcich talentov na pracovných trhoch. Pritom viac než 80 percent CEO a CFO považuje ľudské zdroje za kľúčový pilier strategického plánovania. To len podčiarkuje potrebu kvalitných nástrojov pre personalistov a personálne agentúry.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať