S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Na rovnakej vlnovej dĺžke

Archív NXT
0

Generálnym riaditeľom IBM Slovensko je od 1. januára 2014. Predtým zastával pozíciu obchodného riaditeľa. Martin Murgáč v IBM Slovensko pôsobí od roku 2002. V rokoch 2007 až 2011 bol riaditeľom konzultačnej divízie IBM na Slovensku. Je absolventom Fakulty manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave. Je ženatý a má dve deti.

Ako ste sa dostali k IT?

Mal som rozbehnutú vlastnú firmu, ale zároveň ma lákal svet veľkých korporácií, aj keď som vtedy vôbec netušil, čo ma vlastne čaká. Nakoniec som sa rozhodol pre veľkú spoločnosť a „zadarilo sa". Vo „Veľkej modrej" som už dvanásty rok.

Čím sú pre vás IT zaujimavé?

Informačné technológie predstavujú veľmi rýchle a dynamické odvetvie, plné inovácií. Práve IT dnes v najväčšej miere prinášajú na trh nové inovatívne technológie, ktoré posúvajú biznis dopredu, umožňujú firmám šetrenie nákladov, prípadne prinášajú nové príjmy. Je super, že v IT máme možnosť prichádzať do styku s vizionárskymi technológiami. Dobrý príklad je IBM Watson, inteligentný samoučiaci sa systém, ktorý sa začína postupne aktívne využívať v rôznych oblastiach biznisu a života.

V akej inej oblasti by ste chceli pracovať?

Pre mňa je dôležité pracovať s dobrým a kvalitným tímom, s ľuďmi, ktorým dôverujem a na ktorých sa môžem vždy spoľahnúť. Samozrejme, že je dôležité, aby bola práca pre človeka zábavou, ale som presvedčený, že keď má dobrý tím na rovnakej vlnovej dĺžke, a ja teraz v takom tíme pôsobím, dokáže sa presadiť takmer v akomkoľvek odvetví.

Ktoré oblasti IT sú pre budúcnosť podľa vás najperspektívnejšie?

Jednoznačne cloud a analytika. Pre biznis sú stále veľmi dôležité témy ako zlacňovanie prevádzky, zefektívňovanie procesov. Pri analytických nástrojoch a riešeniach sa stále viac dostáva do popredia práca s neštruktúrovanými dátami, snaha lepšie poznať, prípadne predikovať správanie zákazníkov, byť rýchlejší a inovatívnejší v porovnaní s konkurenciou. Do toho prirodzene zapadajú aj mobilné technológie spojené so sociálnymi sieťami a, samozrejme, bezpečnosť. A ak je reč o vzdialenej budúcnosti, budú čoraz dôležitejšie kognitívne a samoučiace sa systémy, ako je už spomenutý IBM Watson.

Koľko času denne strávite za počítačom, tabletom a smartfónom?

Za počítačom dnes už trávim minimum času. Na druhej strane mám pocit, že môj smartfón používam niekedy až pričasto, či už na bežnú komunikáciu, maily, rôzne aplikácie, ale aj jednoduché prehliadanie stránok na internete.

Ktoré sú vaše najobľúbenejšie a najpoužívanejšie mobilné aplikácie?

Relatívne často používam četovacie aplikácie na rýchlu a efektívnu výmenu informácií. Ako zdroj relevantných informácií používam najmä Business Insider, HNonline a Trend. A moje obľúbené aplikácie sú aj športové „apky" okolo taekwon-do či rôzne aplikácie na meranie výkonnosti pri športe.

Aké máte záujmy, koníčky?

Na prvom mieste je to jednoznačne rodina a s ňou sú spojené aj moje koníčky. Ja a obe moje deti sa venujeme bojovým športom. Celá moja rodina je športovo založená, či už ide o fitnes, lyžovanie, alebo už spomenuté bojové športy.

Čo považujete za váš najväčší doterajší pracovný úspech?

Že mám okolo seba skvelý tím. Je to tím ľudí, ktorý pri mne stojí v dobrom aj v zlom, tím ľudí, s ktorými ťaháme za jeden povraz a jedným smerom. V takom prostredí oveľa ľahšie čelíte novým výzvam, niekedy aj neúspechom, a o to lepšie a radostnejšie sa oslavujú úspechy.

Ako vidíte budúcnosť IBM o 5 či 10 rokov?

Pevne verím, že si udržíme pozíciu najväčšieho IT zamestnávateľa na Slovensku. Z pohľadu biznisu sa budeme stále viac presadzovať v implementačných projektoch, najmä s využitím nášho softvérového portfólia, ktoré prináša väčšiu pridanú hodnotu aj pre podnikanie našich zákazníkov. Z pohľadu inovácií verím, že budú pokračovať investície do vedy a výskumu a využívania nových technológií a systémov vo viacerých odvetviach, ako napríklad v štátnej správe, zdravotníctve, vzdelávaní alebo v komerčných sektoroch, ako je bankovníctvo, energetika či telekomunikácie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať