Recenzia: Fujifilm X-T2 - prezlečená „zrkadlovka“
Novinka od Fujifilmu sa už pri svojom predstavení na Photokine 2016 v Kolíne tešila veľkej pozornosti, preto sme očakávali, kedy sa k nám dostane na test. Fujifilm X-T2 je pokračovaním svojho predchodcu X-T1, ale preberá viacero prvkov z vyššieho modelu X-Pro2, ktorého recenziu ste si mohli prečítať v PC REVUE č. 6/2016. Fujifilm stavil na kvalitu, o čom svedčí robustné telo z horčíkovej zliatiny, ktoré je mrazuvzdorné do -10°, prachotesné a odolné proti stekajúcej vode, takže mu neprekáža, ak zmokne.
Zachovaný zostal vynikajúci systém priameho ovládania expozičných hodnôt trojicou masívnych otočných prepínačov na vrchnej strane prístroja. Ovládate tu ISO, expozičný čas a korekciu expozície. Oproti starším modelom sú v strede voličov nové poistky proti otočeniu, ak ich zatlačíte, je zaistené, ak nie, voľne otáčate. Oproti pôvodnému riešeniu veľmi praktické. Pod prepínačmi ISO a času sú sústredne uložené prepínač režimov, kde teraz pribudla nová pozícia na video, a prepínač merania expozície, kde pribudlo zónové meranie. Z modelu X-Pro2 sa prevzal ovládací joystick na zadnej strane. To je veľmi vítaný a praktický upgrade. V hornej časti sú spredu aj zozadu dva otočné voliče, ktoré sú navyše stlačiteľné. Slúžia na prehliadanie fotiek a ich zväčšovanie. Zadný teraz nahradzuje tlačidlo FA na zväčšenie zaostrovanej oblasti, otáčaním môžete mieru zväčšenia meniť. Netradične je riešené vyklápanie displeja. Okrem tradičného +90° až -45° umožňuje aj vyklopenie na stranu, vľavo na rámiku displeja je poistka, po jej odistení môžete displej vyklopiť asi o 45°. Umožňuje to fotenie na výšku z podhľadu či nadhľadu. Hľadáčik s rozlíšením 2,36 Mpx poskytuje veľmi kvalitný a jasný obraz. Pracuje s frekvenciou 60 fps, ale v takzvanom Boost mode prejde až na 100 fps. Vďaka vysokej frekvencii boli oproti staršiemu modelu dramaticky skrátené časy výpadku obrazu počas sériového fotenia, takže máte lepší prehľad o scéne. Prístroj využíva modernizovaný snímač APS-C X-Trans CMOS III s rozlíšením 24,3 Mpx, primárnym farebným filtrom a ultrazvukovým čistením. O spracovanie obrazu sa stará nový procesor X-Processor Pro. Nový je aj systém zaostrovania využívajúci dovedna 325 bodov, z toho až 91 krížových bodov fázovej detekcie. Pri fotení sa nám viac osvedčilo používanie malej skupiny bodov alebo bodové zaostrovanie.
Fotoaparát si slušne poradí aj v slabších svetelných podmienkach, hoci by sme si to vedeli predstaviť aj lepšie. Párkrát sa nám stalo, že sme fotoaparát nevedeli presvedčiť, že nemá zaostrené, museli sme nechať preostriť inam a potom sa vrátiť. Predpokladáme však, že je to iba softvérová záležitosť, ktorú výrobca čoskoro dorieši. Zaujímavé sú nové režimy kontinuálneho zaostrovania, ktoré sú plne konfigurovateľné a využívajú predikciu pohybu. Prednastavených je 6 režimov podľa vzorových situácií, ale môžete si ľubovoľne vytvoriť vlastný. Uzávierka bola prevzatá z X-Pro2 a umožňuje najkratší čas 1/8000 s, k dispozícii je však aj elektronická uzávierka s 1/32 000 s. Sériové snímanie je možné v dvoch profiloch. Pri pomalom si nastavujete 3 – 5 sn./s, v rýchlom je možností viac.
S mechanickou uzávierkou dosiahnete 8 sn./s, s elektronickou pri prepnutí do režimu boost až 14 sn./s. V tejto súvislosti je zaujímavý nový battery grip vyvinutý špeciálne pre X-T2. Okrem toho, že umožňuje fotenie na výšku, takže obsahuje zdvojené ovládače spúšte, otočné ovládače, joystick a tlačidlá AE-L a AF-L, umožňuje aj použitie až dvoch štandardných akumulátorov, takže ich so sebou máte spolu tri. V ľavej časti je aj ovládač normal-boost. Po jeho prepnutí do boost sa zvýši rýchlosť sériového snímania s mechanickou uzávierkou na 11 sn./s. Fotoaparát s gripom naberie na rozmeroch aj hmotnosti. Odmenou za to bude možnosť nafotenia až 1000 snímok s trojicou akumulátorov. Ak sa vám s ním nebude chcieť ťahať, môžete ho jednoducho dať dole. Na ľavej strane nad dvierkami batérií sú umiestnené konektory slúchadiel a napájania. Dajú sa vďaka tomu nabíjať aj batérie v gripe. Prídavný grip rovnako ako aj ten na fotoaparáte má veľmi dobrý úchop a dobre sadne do ruky. Prítomnosť výstupu na slúchadlá na gripe nenápadne naznačuje, že by ste ho pri natáčaní videa mali používať. Je to dobrá rada, pretože prístroj hlavne v režime 4K video potrebuje slušnú dávku energie.
Na ukladanie záznamov slúži dvojica slotov na karty SD, v ktorým môžete využívať klasické karty SDXC UHS-I, ale aj najnovšie rýchle verzie s rozhraním UHS-II. Vo výbave nájdete aj Wi-Fi umožňujúce ovládanie a prenos súborov a port USB 3.0. Čo sa týka videa, Fujifilm sa, žiaľ, vydal cestou zrkadloviek, takže niečo, čo sa na video nehodí, obložíme príslušenstvom, aby sa dalo natáčať ako bežnou kamerou. Áno, skutočnosť, že na rozdiel od zrkadloviek je tu kvalitný hľadáčik, ktorý by sa dal využiť aj pri reportážnom natáčaní, je znegovaná tým, že prístroj nemá stabilizátor obrazu. Tie, čo sú v objektívoch, sú skôr na fotenie ako na video. Videu nie je prispôsobená ani expozičná automatika, ktorá reaguje skokovo, a zaostrovacia automatika sa tiež občas „zadýcha“, takže je v podstate nepoužiteľná. Je to veľká škoda, pretože pri manuálnom nastavení sú zábery v 4K úchvatné, krásne prekreslené a až s rozprávkovou farebnosťou. Pri zázname sa používa dátový tok 100 Mb/s. Ak túto kvalitu chcete využiť, budete si musieť priplatiť za ďalšie príslušenstvo.
Na nočné fotografovanie možno využiť časy do 30 s a voľby T a Bulb. V nastaveniach prístroj využíva namiesto nič nehovoriacich režimov priamo simuláciu filmového materiálu, k dispozícii je niekoľko typov farebných a čiernobielych aj s rôznymi druhmi filtrov. Čo sa týka kvality fotografií, tu budeme kopiť iba chválu. Vďaka spomínaným emuláciám filmových materiálov sú aj výstupy v JPEG špičkové, v RAW však máte k dispozícii 14-bitové spracovanie. Fotoaparát má fantastické podanie pleťových tónov a nádherné farby pri fotení v prírode. Ak nepoužívate blesk, pokojne si môžete dovoliť ISO 12 800 a fotky sú stále perfektné aj keď samozrejme už so šumom. Ten má však pravidelnú štruktúru, takže nepôsobí tak rušivo. Spracovanie farieb je v prípade Fujifilmu legendárne, obdivovali sme ho už pri testovaní X-Pro2 a vidieť, že novinka rozhodne nie je horšia. S X-T2 dostanete do rúk profesionálnu bezzrkadlovku, ktorá nerobí kompromisy a bez problémov sa môže postaviť do súboja s ktoroukoľvek zrkadlovkou APS-C. Nám sa na nej najviac páčilo priame ovládanie všetkých podstatných funkcií na mechanických prvkoch. Pri fotení nemusíte šmátrať niekde v menu, všetko máte hneď poruke.
Parametre:
• Model: FUJIFILM X-T2, snímač: 23,6 mm × 15,6 mm (APS-C) X-Trans CMOS III s primárnym farebným filtrom, ultrazvukové čistenie, 24,3 Mpx, podpora kariet: SDHC/SDXC do 256 GB, UHS-I, UHS-II (oba sloty), formát súborov: foto - JPEG (Exif Ver.2.3), RAW: 14-bit. RAW (RAF), RAW + JPEG, video – MOV, MPEG-4 AVC / H.264, 3840 × 2160p25, audio: LPCM / stereo 48 kHz, max. rozmer foto: L: (3: 2) 6000 × 4000 / (16: 9), 6000 × 3376 / (1: 1) 4000 × 4000, bajonet: FUJIFILM X mount, citlivosť: ISO 200 až 12 800 (1/3 kroku), rozšírená 51 200 ISO, zaostrovanie 325 bodov, z toho 169 fázových, z toho 91 krížových bodov fázovej detekcie, expozícia TTL 256 zón merania, kompenzácia expozície: -5.0 EV až + 5.0 EV, krok 1/3 EV, rýchlosť uzávierky: mechanická Bulb (až do 60 min), 30 s - 1/8000 s, elektronická uzávierka: 1 s - 1/32 000 s, sériové fotografovanie 8 až 14 sn./s
• Cena: 1699 EUR (telo)
PLUSY, MÍNUSY:
+ Vynikajúci obraz, jednoduchá obsluha, kvalitná konštrukcia
- Nedotiahnuté video
HODNOTENIE:
Foto: 90 %
Video: 50 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %