CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Sony Cyber-shot DSC - RX10 III: Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

0

Sony Cyber-shot DSC - RX10 III je tretie pokračovanie legendárnej 1" bridge kamery zameranej na video. Treba pripomenúť, že jeho prvý predchodca túto kategóriu vlastne založil. RX10 má dnes konkurentov takmer u každého výrobcu, pravda, ani jeden z nich sa mu plne nevyrovná. V druhej generácii sa v Sony sústredili na zlepšenie snímača a možností snímania. Vďaka novému 1" snímaču Exmor RS bolo pridané natáčanie v 4K a vysokorýchlostné natáčanie rýchlosťou až 1000 sn./s. Prístroju zostal vynikajúci objektív 24 – 200 mm s konštantnou svetelnosťou F1:2,8. V tretej generácii znamená najväčšiu zmenu nový objektív s úctyhodným rozsahom 24 – 600 mm a so svetelnosťou F1:2,4-4. Pravdaže, konštantná svetelnosť by bola lepšia, ale aj tak sú hodnoty vzhľadom na rozsah ohniskových vzdialeností vynikajúce. Pre zástavbu väčšieho tubusu objektívu sa o niečo zväčšili aj rozmery celého prístroja, takže je zase o niečo menej „kompaktný“, oplátkou však ponúka parametre, ktoré v tejto kategórii neposkytne žiadny iný prístroj. Nepríjemné je to, že práve pre zástavbu objektívu už nezostalo miesto na filter ND, ktorým boli predchádzajúce generácie vybavené.

Keď hovoríme o väčších rozmeroch, treba podotknúť, že vzhľadom na rozsah objektívu sme čakali ešte väčšie rozmery. Výrobcovi sa ho však podarilo vtesnať až do prekvapivo malých rozmerov, takže prístroj sa veľkostne radí k menším zrkadlovkám. Jeho hlavnou výhodou zostáva naďalej univerzálnosť. Nosíte so sebou všetko, čo potrebujete na natáčanie kvalitného videa aj na fotenie. Vďaka veľkému rozsahu zoomu teraz môžete robiť úchvatné zábery prírody, na ktoré je práve 4K video najvhodnejšie. Parametre fotenia a videa sa v podstate zachovali z modelu RX10 II, rovnako aj displej a hľadáčik. Telo je vyhotovené z horčíkovej zliatiny a je odolné proti prachu a vlhkosti. Je osadené nevymeniteľným objektívom s rozsahom ohnísk (ekvivalent 35 mm) 24 – 600 mm. Objektív Vario Sonnar s antireflexnou úpravou T* je vybavený po novom trojicou ovládacích krúžkov, ktoré slúžia na ovládanie zaostrenia, zoomu a nastavenie clony. Posledný menovaný má rovnako ako v starších modeloch možnosť prepnutia na plynulý tichý chod alebo na skokové prepínanie s aretáciou. Táto vychytávka je tu na natáčanie videa, aby nedochádzalo k prenosu rušivých zvukov. Rovnako ako pri RX10 II je aj tu nastaviteľné zoomovanie v dvoch rýchlostiach – rýchle a normálne. Pri použití normálneho sa zvuk zoomovania neprenáša do videa. Prístroj je vybavený vstavaným bleskom aj sánkami na inteligentné príslušenstvo štandardnej veľkosti. Na ľavej strane pod krytkami sú umiestnené konektory micro HDMI, micro USB (Multi-interface), vstup na mikrofón a výstup na slúchadlá (2× stereo jack). Trojpalcový výklopný displej LCD má matricu RGBW, to znamená, že k bodom RGB je pridaný ešte biely W, ktorý pomáha zvýšiť jas. Ako je pri Sony zvykom, displej nie je dotykový, čo je však skôr pozitívum. Hľadáčik je rovnako ako v 2. generácii typu OLED s rozlíšením 2,35 Mpx.

Na vrchnej strane je umiestnený aj informačný LCD displej, ktorý poskytuje základné informácie rovnako ako pri zrkadlovkách, možno ho podsvietiť oranžovým svetlom. Použitie 1" snímača Exmor RS vďaka použitiu pamäte DDRAM priamo v snímači umožňuje 5× rýchlejšie odčítanie obrazových dát. To má významný dosah na veľké množstvo vlastností a funkcií. Rozsah expozičných časov je až do 1/32 000 s, do 1/2000 s mechanickou uzávierkou. Funkcia HFR (High Frame Rate) umožňuje snímanie spomalených záberov pri 250, 500 alebo 1000 snímkach za sekundu, môžete si pri nej nastaviť prioritu kvality (2 s záznamu) alebo dĺžky (4 s záznamu). Rozdiel bude vo vstupnom rozlíšení videa, ktoré sa upsampluje na 1080p. Rýchlosť kontinuálneho snímania zostala rovnaká – 14 sn./s. Vďaka veľkému bufferu v tomto režime možno vyfotiť až 44 JPEG (Extra Fine) alebo 21 snímok RAW. RX10 III nahráva video v rozlíšení 4Kp25 (2160p25) vo formáte XAVC-S s dátovými tokmi 60 Mb/s alebo 100 Mb/s. V režime full HD XAVC-S umožňuje záznam 1080p50, 1080p25 s dátovým tokom 50 Mb/s. Umožňuje aj vysokorýchlostný záznam 1080p100 s dátovým tokom 60 Mb/s, resp. 100 Mb/s s celosnímačovým odpočtom.

Na rozdiel od režimu HFR, ktorý je obmedzený na 2, re­spektíve 4 s, sa tento záznam dá používať rovnako ako bežné video a je vhodný hlavne na akčné zábery. Na rozdiel od HFR sa video ukladá v natívnej snímkovej rýchlosti 100p, takže pri prehrávaní ho vidíte v pôvodnej rýchlosti, pri postprocese ho však môžete bez problémov spomaliť bez toho, aby hrozilo sekanie pohybov. S vyššími dátovými tokmi súvisia aj vyššie požiadavky na pamäťové karty. Zatiaľ čo pri zavedení formátu XAVC-S s 50 Mb/s bolo nevyhnutné prezbrojiť na karty SDXC UHS-I U1 minimálne triedy 10, ak chcete používať záznamové rýchlosti 100 Mb/s v 4K alebo full HD 100p, treba prejsť na karty SDXC UHS-I U3. V opačnom prípade kamera záznam odmietne. Pri nákupe karty odporúčame jej vyskúšanie v prístroji, kamery Sony sú na typ kariet dosť citlivé. Prístroj má široké možnosti nastavení a personalizácie. Svoje nastavenia si môžete ukladať do troch používateľských pamätí. Keby sme to chceli zhrnúť, oproti predchodcovi sa tu nekonala veľká revolúcia. Najväčšie zmeny sú nový objektív a chýbajúci filter ND. Hlavne pre tvorcov videa sú tu však dve zásadné nevýhody.

Chýbajúci filter ND v príliš svetelných scénach neumožňuje využitie dlhších časov pri nižšej clone. Takže ak to potrebujete, nezostáva nič iné iba použiť prídavný filter. No viac bude prekážať premenlivá svetelnosť. Práve tá predstavovala najväčší benefit objektívu na predchádzajúcich modeloch, ktoré majú svetelnosť F1:2,8 v celom rozsahu zoomu. Na objektíve s takým veľkým rozsahom to už asi bol problém. Teda niečo za niečo, je však pravda, že rozsah 24 – 600 mm je naozaj impozantný. Objektív má navyše v celom rozsahu veľmi dobrú kresbu, iba na najdlhšom konci je pri lepšom skúmaní pozorovateľná snaha procesora o kamuflovanie optických chýb, ktoré vnáša jemné rozostrenie. Je to však úloha pre cvičené oko. Ináč je obraz v celom rozsahu vynikajúci. Oproti starším verziám je priebeh transfokácie oveľa plynulejší, bez rušivého trhania. Prístroj využíva starý známy kontrastný zaostrovací systém s 25 zónami, ktorý pracuje spoľahlivo. V niektorých extrémnych situáciách sa však občas hľadá. Je to spôsobené práve podstatne širším rozsahom zaostrovacích vzdialeností, ktoré musí automatika obslúžiť. Pri bežnom natáčaní zostáva verná dobrej povesti predchodcov, a keď je raz zaostrené, nehrozí, že by vám len tak skusmo uprostred záberu preostrila, ako to nie je výnimkou u konkurencie. RX 10 III je dokonale prispôsobený na prácu v úlohe videokamery. Umožňuje kompletné ovládanie všetkých režimov vrátane plne manuálneho. Na špeciálne využitie sú vhodné režimy HFR na snímanie rýchlych dejov.

Tu treba upozorniť, že ak chcete zachovať maximálnu kvalitu záznamu, preferujte používanie 250 sn./s a prioritu kvality. V tomto režime je záznam upscalovaný z rozlíšenia 1824 × 1026 a rozdiel medzi bežným full HD videom nepostrehnete. Nezanedbateľná je aj možnosť ručného nastavenia úrovne zvuku s ukazateľmi úrovne priamo na displeji. Ku kamere možno takisto pripojiť viacero druhov externých mikrofónov vrátane profesionálneho nadstavca do inteligentných sánok s ovládaním mikrofónov so vstupmi XLR. Nahrávanie zvuku z interných mikrofónov je kvalitné, ak nepoužívate vyššiu rýchlosť zoomu, žiadne pazvuky sa do záznamu neprenášajú. Za to si Sony zaslúži naozaj pochvalu. Zo skúsenosti odporúčame upraviť ručne úroveň nahrávania pri bežných situáciách v rozmedzí 18 – 20 dielikov. V tichých prostrediach skôr menej, počas zoomovania sa totiž zapína zvukový filter, ktorý odfiltruje frekvencie hluku motora, v takýchto situáciách to môže pôsobiť rušivo. Pri bežnej hladine zvuku to nepočuť. Veľmi zaujímavá funkcia, prebraná z najvyššieho radu Alpha 7, sú obrazové profily zahŕňajúce S-Log2 gamma, ktoré umožňujú detailné nastavenie parametrov obrazu od farebného gamutu cez nastavenia gama krivky, úrovne čiernej, sýtosti, režimu, fázy a hĺbky farieb a ďalších parametrov. K dispozícii je 7 prednastavených pamätí, každá voľne upraviteľná. Pod voľbou PP7 sa ukrýva prednastavený profil S-Log2 gamma, ktorý narovnaním gama krivky umožňuje natáčanie videa s vysokým dynamickým rozsahom. Takéto video musí pri postprodukcii prejsť farebnou gradáciou, aby získalo späť pôvodné farby. Keďže takto natáčané video je šedivé a má veľmi malý kontrast, umožňuje prístroj zapnúť zobrazovanie displeja v reálnych farbách, ako bude video vyzerať po gradácii. Pri použití v produkcii možno využiť aj nekomprimovaný signál z výstupu HDMI a nahrávať na niektorý z externých rekordérov.

Kvalita fotografií je výborná, na maximálne využitie vynikajúcich vlastností a veľkého dynamického rozsahu snímača určite odporúčame fotiť do RAW. V kvalite a možnostiach záznamu full HD videa RX10 III exceluje rovnako ako jeho predchodca. 4K video zostáva pri snímkovej rýchlosti 25p, 50p sa možno dočkáme až v ďalšej generácii. Vzhľadom na väčší snímač má kamera väčšie sklony k rolling shutteru, teda ohýbaniu zvislých línií pri panorámovaní. Najmarkantnejšie je to pri 4K vzhľadom na nízku snímkovú frekvenciu. Čiastočne sa dá rolling shutter potlačiť používaním kratších časov, minimálne dvojnásobku snímkovej frekvencie (1/50s pri 25, 1/100s pri 50p) alebo vo full HD natáčaním v 100p.

Otázka, či sa oplatí prejsť z RX10 alebo RX10 II na ich nasledovníka, nemá jednoduchú odpoveď. Ak používate RX10 II, jediné, čo je tu navyše, je objektív s rozsahom 24 – 600 mm. Ak je to vaša preferencia, tak áno. Ináč sú kamery v podstate zhodné. Viac získate pri prechode z RX10. Za novší model hovorí lepší hľadáčik, rýchlejší snímač, ostrenie, zápis, nové videorežimy, podpora 4K videa, nové obrazové režimy S-Log2, prepracovanejšie ovládanie cez Wi-Fi, umožňujúce na rozdiel od predchodcu ovládanie aj vo videorežime, ako aj nová aplikácia Remote Control pre PC a Mac, umožňujúca kompletné ovládanie fotenia cez USB a ukladanie snímok priamo do PC. Pri prvom nákupe ide hlavne o vaše preferencie, zaujímavé je, že tak ako pri kompaktnom modeli RX100 aj pri RX10 sú na trhu stále všetky tri generácie.

Parametre:

• Sony Cyber-Shot DSC-RX10 III , 20,2 Mpx CMOS Exmor RS senzor s 1" uhlopriečkou, rozsah citlivosti ISO 100 – 12 800 (rozšíriteľný až na ISO 64 – 25 600), fotografie v nekomprimovanom RAW, procesor BIONZ X, objektív Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 24-600mm F1:2.4-4, kontinuálne fotografovanie 14 obr./s, výklopný 3" displej Xtra Fine TFT LCD RGBW s rozlíšením 1 228 800 bodov, elektronický hľadáčik OLED s rozlíšením 2 359 296 bodov, kompatibilné karty SD/SDHC/SDXC/MS Duo/MS Pro Duo/MS Pro-HGDuo, video 4K (3840 × 2160/25p), full HD (1920 × 1080/100p/50p/25p), Li-Ion batéria NP-FW50 až na 400 záberov (CIPA)/200 min. videa, hmotnosť 1095 g s kartou a batériou

• Cena: 1806 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkové video, široké možnosti nastavení, presné ostrenie, HFR, najdlhší objektív s 1" snímačom
- Obchod s aplikáciami neprístupný pre náš región

HODNOTENIE:

Foto: 90 %
Video:  100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 97 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
sony Cyber-shot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať