CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

RECENZIE: Full HD monitor Philips 276E6ADS / Quantum Dot po prvýkrát v monitore

0

» Displeje s technológiou kvantových bodov sa v špičkových modeloch televízorov začali objavovať pred viac ako dvoma rokmi. Ich použitie v displejoch monitorov bolo preto iba otázkou času.

Hardvér

Kvantové body alebo nanokryštály slúžia v prvom rade na tvorbu farieb. Pri ich podsvietení fialovým svetlom vydávajú presne špecifikovanú farbu, ktorá je závislá od ich veľkosti. Menšie generujú modrú, väčšie červenú a podobne. Tento princíp využíva práve testovaný Philips 276E. Panel má rozlíšenie full HD, teda 1920 × 1080 bodov pri uhlopriečke 27". Využíva technológiu PLS s veľkými pozorovacími uhlami 176°/170°. Z prípojných miest tu nájdete D-Sub, DVI a HDMI. Ovládanie je dotykové a je umiestnené na pravej strane dole mimo bežného zorného poľa. Telo monitora je z pololesklého bieleho plastu a vyzerá veľmi efektne. Podstavec je kovový, umožňuje iba sklon panela. Uvedenie monitora do prevádzky je vec okamihu. Vstavané reproduktory majú výkon 2 × 2 W.

Skúsenosti z testovania a meranie

Ihneď pri prvom zapnutí vidíte, že máte do činenia s niečím iným, než ste boli zvyknutí. Až tu si uvedomíte, aké mdlé a nevýrazné farby má väčšina súčasných LCD monitorov s LED podsvietením, pri ktorom prevažuje modrá zložka svetla. Tú potom musí výrobca rôznymi trikmi potláčať a odfiltrovať. Pri tomto modeli na vás priam žiaria sýte a výrazné farby. To sa výrazne podpisuje aj na farebnom gamute (rozsahu ­zobraziteľných farieb). Prístroj je aj podľa našich meraní veľmi vysoko nad bežnými LCD a v tomto parametri sa dá porovnávať iba s profesionálnymi monitormi Eizo. Už pri štartovacom logu Philips vidíte, že modrá je nejaká iná, výraznejšia, sýtejšia, žiarivejšia. Monitor je v základe nastavený na žiarivé farby, čo vyhovuje pri pozeraní filmov alebo hraní hier, ale na prácu ho treba skalibrovať. Trošku nás sklamalo na túto uhlopriečku pomerne nízke rozlíšenie, vedeli by sme si predstaviť skôr 2K. Ako sme už predostreli, monitor obsiahne 100 % farebného priestoru sRGB a 99 % Adobe RGB. Odchýlka gama krivky dosiahla iba 0,1. Ak chcete mať farby presné, musíte sa pohrať s kalibráciou. Po ska­librovaní sme však namerali priemernú odchýlku farieb δE = 0, čo je výsledok, ktorý dosahujú iba profesionálne monitory. Maximálny jas sme namerali na hodnote 334,2 cd/m2, čo sa ­nemusí zdať veľa, ale na bežné používanie sme nevyužili viac ako 60 % nastavenie jasu. Jedna vec, ktorá sa nám na monitore nepáčila, je ovládanie. Dotykové tlačidlá sú ukryté v dizajnovom vykrojení na spodnej strane monitora. Ich nápisy ani umiestnenie z normálnej polohy nevidíte, museli sme monitor nakloniť celkom dozadu. Tlačidlá sú navyše veľmi citlivé, takže ovládanie prostredníctvom nich  je veľká skúška trpezlivosti.  Našťastie s ovládaním nemusíte manipulovať často.

PARAMETRE

Model: Philips 276E6ADS
Panel: TFT LCD, 23,6"
Pomer strán: 16:9
Pozorovacie uhly: 176° (H) / 170 ° (V)
Jas: 300 cd/m²
SmartContrast: 25 000:1
Latencia (typická): 5 ms
Natívne rozlíšenie: 1920 × 1080 @ 60 Hz
Spracovanie farieb: 8-bitové (16,7 milióna farieb)
Spotreba stand-by/50 %/100 % podsv.: 0,5 W, 22 W, 34 W
Zdroj vstavaný: 100 – 240 VAC, 50/60 Hz
Cena: 256 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Výborný obraz, veľký farebný rozsah, presné farby
- Malé rozlíšenie, zle vyriešené ovládanie

HODNOTENIE

Gamut: 100 %
Tónová reakcia: 60 %
Jednotnosť farby: 80 %
Odchýlky farieb: 100 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 50 %
Vyhotovenie: 90 %
CELKOVO: 80 %

VERDIKT

Napriek určitým výhradám k ovládaniu je monitor v každom prípade zaujímavý kúsok hardvéru, ktorý výrobcom umožňuje posunúť možnosti LCD panelov zase do iných sfér. My by sme jeho cieľovú skupinu najviac hľadali medzi fanúšikmi zábavy a hier, ktorí ocenia efektné a žiarivé farby, vzhľadom na výsledky našich meraní však nie je problém ani pracovné nasadenie, ak bude postačovať rozlíšenie. Na hranie je navyše full HD rozlíšenie na 27" uhlopriečke zaujímavé i preto, že ho zvládne aj slabší, a teda lacnejší hardvér. 

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať