S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Gigabyte Z270N-Gaming 5: Malý pretekár

0

Táto základná doska sa ponúka ako jedno z riešení do tuningových počítačov s procesormi Intel Kaby Lake, kde sa okrem výkonu berie ohľad i na minimalistický dizajn. Ide totiž o formát Mini-ITX. Socket má masívne osemfázové napájanie, živené 8-pinovým konektorom. V praxi vám teda doska nekladie žiadne obmedzenia pri taktovaní CPU. Skôr narazíte na horší kus kremíka a limitujúci bude sám procesor, rovnako ako ten, ktorý som mal k dispozícii ja. Podstatný je však fakt, že skvelo dimenzovanú napájaciu ­kaskádu dopĺňa primeraný návrh jej chladenia. Teplo z MOSFET-ov a čipovej súpravy je odvádzané ukážkovo do dvoch účinných pasívov, spojených na rýchlejšiu výmenu tepla jednou trubicou heatpipe. Najvyššie teploty, ale zďaleka nie vysoké či kritické, som nameral na puzdre fáz (max. 67 °C).

Ďalej chválim perfektné možnosti pretaktovania RAM, čo rozhodne nie je štandard. Vďaka špičkovým modulom od G.Skill – Flare X som mal možnosť preveriť hranice tejto dosky a musím konštatovať, že bez problémov a úplne stabilne zvláda 4133 MHz (efektívne).

Interná výbava konektorov už až tak nenadchne, je priemerná. Štvorkolíkových na ventilátory by som si prial viac než tri, po pripojení pumpy a ventilátorov zostáva na systémové chladenie už iba jeden konektor, ak potrebujete dva, už musíte siahnuť po redukcii. Header na USB 3.0 je jeden a z on-board vecí stojí za zmienku ešte osvedčený a bežne používaný čip ALC1220 od Realteku.

Slot PCIe ×16 je od stredu pätice vzdialený 92 mm, čo je dosť na to, aby ste ku gra­fickej karte pohodlne nainštalovali aj široký chladič na procesor. Nemusíte mať obavy ani o slot M.2, ten je zo spodnej strany PCB, ale až príliš blízko k montážnym dieram na chladič a SSD môže potenciálne kolidovať s plošnejším backplatom. Konektorov USB je na zadnom paneli šesť, z toho štyri sú štandardu 3.0 a z vlastného radiča sú potom vyvedené ešte dva expresné, 3.1 gen. 2 – jeden konektor typu C a druhý typu A. Z videovýstupov oproti predošlej generácii chýba DVI, k dispozícii je HDMI a DisplayPort. V rámci úspor ubudlo aj pozlátenie niektorých konektorov. To zostalo iba na závitoch na ­antény Wi-Fi. Bezdrôtová sieť je dvojpásmová a podporuje širokú škálu štandardov 802.11 (a/b/g/n/ac). Eternetový port na pevné pripojenie zostáva aj v tomto prípade osamotený.

Osvetlenie RGB vyriešil Gigabyte pomerne decentne, jedna LED je nad a druhá pod fázami a tri sú popod slot PCI Express. Tradičné režimy svietenia dopĺňa tzv. inteligentný, ktorý mení farbu podľa vami nastaveného kritéria, naprí­klad podľa vyťaženia procesora.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúce možnosti pretaktovania procesora i pamätí, výborné chladenie, elegantný systém RGB LED
- Iba priemerná konektorová výbava, eventuálna kolízia SSD v M.2 s backplatom chladiča CPU

HODNOTENIE:

 Konektivita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %
 Pretaktovanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
 Chladenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
 Cena/hodnota: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 90 %

Cena:  173  eur

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Gigabyte

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať