S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Goodram IRDM M.2 (1 TB) / Lacné a pritom rýchle SSD

2

Historicky boli SSD už i lacnejšie a za posledné obdobie o pár percent zdraželi. To sa však akoby netýkalo SSD Goodram IRDM (IR-SSDPR-P34B-01T-80), ktoré sa dá v kapacite jeden terabajt kúpiť zhruba za 120 eur. Veľa lacnejších vo formáte M.2 a s rozhraním PCI Express 3.0 so štvorlinkovým pripojením nenájdete. Toto SSD ako mnohé výkonné modely stavia na osemkanálovom radiči Phison E12.  

Na PCB sú osadené štyri pamäťové moduly (z každej strany dva), 96-vrstvové NAND Micron typu TLC. Vo všeobecnosti ide o priemerné pamäte, ale v tejto cene majú konkurenčné SSD obvykle menej trvácne QLC. SSD má aj vlastný DRAM buffer (DDR4) Hynix, ktorý na lacnejších SSD často chýba (a nahrádza ho systémová pamäť). Vždy je však lepšie, keď je táto pamäť súčasťou návrhu SSD, prístupové časy sú tak kratšie.

Goodram v parametroch neuvádza, aké rýchlosti SSD dosahuje, a nenájdete tu ani žiadne informácie o IOPS. O to zaujímavejšie sú však namerané výsledky. Pri maximálnom výkone sa sekvenčné čítanie pohybuje na úrovni 2950 MB/s a sekvenčný zápis zase približne na 2700 MB/s. Takéto hodnoty namerala aplikácia AS SSD s knižnicou nastavenou na 1 GB. V praxi sú rýchlosti tradične nižšie.


DRAM buffer SK Hynix je z jednej i z druhej strany SSD

Z RAM disku na SSD je to 1324 MB/s (sekvenčný zápis) a opačne (sekvenčné čítanie) 1248 MB/s. Tieto rýchlosti zodpovedajú práci s veľkými 1 – 2 GB súbormi, s ktorými SSD typicky dosahujú maximálny výkon. Výkon si SSD drží pomerne stabilne i pri intenzívnejšom zápise väčších adresárov. Chvályhodné je, že SSD si drží celkom slušný výkon aj pri intenzívnom zápise väčších adresárov, rádovo v stovkách gigabajtov. Rýchlosť síce z maximálnej mierne klesá, ale nikdy nie pod 850 MB/s, čo je veľmi slušné.

Niektoré SSD sa po prečerpaní pSLC buffera trápia pri tretinových rýchlostiach v porovnaní s týmito. Napríklad Silicon Power Xpower XD80 z testov predošlého čísla padá až na 730 MB/s, hoci z trochu vyšších rýchlostí. Goodram IRDM však toto SSD výrazne predbieha v náhodnom čítaní veľmi malých súborov. To až s takmer trojnásobnými IOPS. Tento parameter je kľúčový pre aplikačný výkon, respektíve to, ako rýchlo sa inicializujú programy vrátane operačného systému. 

Testované SSD Goodram je i veľmi efektívne, spotreba pri maximálnom výkone výrazne nepresahuje 5 W a obavy tak nemusíte mať ani o zahrievanie.

 „Cenovo výhodné, svižné a aj pomerne úsporné úložisko.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušný výkon sekvenčného čítania a zápisu, rýchly zápis aj mimo pSLC, vysoký aplikačný výkon, nízka spotreba v záťaži i mimo nej, prijateľná cena
- Nižší maximálny výkon (v porovnaní s ostatnými SSD PCIe 3.0 ×4)

Hodnotenie: 8/10

Cena: 120 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

2 komentáre

a aká je stredná doba života zápisu? reakcia na: Goodram IRDM M.2 (1 TB) / Lacné a pritom rýchle SSD

13.7.2021 13:07
a koľko vydrží tento disk žiť?
Reagovať

RE: a aká je stredná doba života zápisu? reakcia na: a aká je stredná doba života zápisu?

20.7.2021 23:07
MTBF sa pri SSD obvykle neuvádza, ale TBW, teda garantovaný zápis je pri testovanom kapacitnom variante (1 TB) 600 TB.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať