S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Google Glass v2

Archív NXT
0

Keď sme v júni 2013 uviedli prvý veľký článok o Google Glass, boli sme sami zvedaví, ako sa toto „wearable" zariadenie kategórie AR OHMD (pozri box Technické parametre na vysvetlenie) presadí vo svete. Za pol roka sa však prekvapivo nič dramatické nestalo, aspoň nie u nás v Európe. No na výstave CES 2014 v Las Vegas začiatkom januára sme pochopili, že trh v USA je radikálne iný a tu boli okuliare Google Glass bežne používané desiatkami testerov.

A zatiaľ čo v Európe je stále raritou aj prvá generácia Google Glass, americkým testerom dal Google možnosť vyskúšať už novú generáciu Google Glass v2 of XE (Explorer Edition). Na projekte Glass pracuje Google od roku 2011, stále však platí, že novodobé okuliare s vlastným procesorom či displejom v prizme v bežnom predaji nezoženiete. Je k dispozícii iba na pozvánky. Výhodné však je, že pri výmene ponúkol Google testerom možnosť pozvať do testovania trojnásobne väčšie množstvo používateľov. Kedy príde Google Glass v ostrej verzii do prevádzky, to si netrúfa nikto odhadnúť, aj keď neoficiálne informácie hovoria práve o roku 2014. Aký je teda Google Glass v2 of XE?

Štýlové logo Google Glass môžu nájsť na balíku testeri zo Spojených štátov. Google neumožňuje testovanie mimo USA, pravdepodobne z dôvodu sledovania zariadení a tamojších zákonov

Dve škatuľky a v nich 25-palcový displej

Nová generácia Google Glass dorazila testerom v dvoch škatuľkách. V jednej sú okuliare (Google Glass), v druhej násadec ako slnečná clona. Bez tejto násady vyzerajú okuliare Glass skôr ako experimentálny doplnok z nejakého sci-fi filmu, so slnečnými okuliarmi sa nám vcelku pozdávajú. A ako ukryl Google do dvoch malých škatuliek 25-palcový displej? Glass používa maličkú prizmu na vytvorenie obrazu pred pravým okom, ktorá vytvára pred zrakom používateľa obraz veľkosťou porovnateľný s 25-palcovou obrazovkou, na ktorú by sa pozeral zo vzdialenosti 2,4 m.

Glass ukrýva v sebe prakticky celý miniatúrny počítač - procesor, pamäť RAM, displej, batériu, zaujímavú konektivitu, množstvo senzorov a vlastný operačný systém. Ten v prípade Googlu nemôže byť nič iné ako Android vo verzii 4.0.4, samozrejme špeciálne upravenej. Aby ste správne mohli využívať prepojenie so smartfónom, stačí vám akýkoľvek smartfón s podporou technológie Bluetooth a operačný systém v telefóne Android 4.0.3 a vyšší alebo iOS 7. V základe ponúka operačný systém Glass tieto funkcie: hlasové ovládanie, zaznamenávanie fotografií, videa, navigáciu, posielanie speech-to-text správ či konzekutívne tlmočenie.

Google-Glass-2-1.jpg

A takto vyzerá Google Glass v2 už aj s monoslúchadlom

V čom je verzia v2 of XE iná?

Dizajnový rozdiel v porovnaní s úplne prvou verziou je minimálny. Mierne sa zmenil nosný podstavec, súčasťou balenia sú dve verzie nosných úchytiek. Aktuálne by sa Glass mal dať lepšie použiť so slnečnými aj dioptrickými okuliarmi. Hlavná zmena, ktorú vidno na prvý pohľad, je monoslúchadlo, ktoré sa pripája cez konektor microUSB priamo do okuliarov a značne tak zlepšuje zvukový prejav. Práve na ten sa testeri v hlučnom prostredí sťažovali, prakticky nebolo nič počuť.

wink for picture.png

Pri novom spôsobe zaznamenania fotografie stačí žmurknúť a fotografia sa okamžite uloží

Hlasitosť zvuku sa automaticky upravuje podľa hluku okolitého prostredia. Keďže ani z hardvérového hľadiska sa toho veľa nezmenilo, predpokladá sa, že Google implementoval do novej verzie okuliarov lepšie monitorovacie funkcie, takže v niektorých fórach sa odporúča prvú verziu Glass nevracať. Nová vývojová funkcia je spôsob zachytávania obrázkov Wink for picture - ak si ju aktivujete, stačí vám žmurknúť a nasnímate obrázok. Glass má podľa všetkého veľmi dobre spracovaný algoritmus na rozpoznanie bežného a úmyselného žmurknutia. wink for picture Navyše táto funkcia môže byť zapnutá aj pri vypnutom displeji, takže môžete fotiť doslova inkognito.

glass1.png

Tak čo na ne poviete? Páčia sa vám?

Otázkou zostáva, čo na to právna úprava, pokiaľ ide o ochranu súkromia či neoprávnený záznam fotografií a videí na mieste, kde to nemusí byť povolené - kiná, múzeá, výstavy, divadlá atď. Toto bude azda najväčší problém mnohých zariadení z oblasti wearables. V USA už niektoré štáty prijali zákony, ktoré zakazujú s Glass vstupovať do kín či šoférovať. Uvidíme, ako sa časom k tomuto problému postaví EÚ. Keby ste Google Glass chceli vlastniť, ste rezidentom v USA (aspoň s adresou trvalého pobytu) a máte voľných 1500 dolárov, môžete sa o to pokúsiť na google.com/glass, prípadne na fóre Google Glass. Držíme vám palce...

glass2.png

Technické parametre Google Glass

  • Typ zariadenia: AR (Augmented Reality) OHMD (Optical Head-Mounted Display)
  • Operačný systém: Android 4.0.4
  • CPU: OMAP 4430 SoC, dvojjadrový
  • Pamäť RAM: 1 GB RAM
  • Displej: projektor typu prism, 640 × 360 pixelov
  • Batéria: Li-Poly 2,1 Wh
  • Snímač: 5 Mpix, video 720p
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth, microUSD
  • Senzory: akcelerometer, gyroskop, magnetometer, senzor osvetlenia, proximity senzor
  • Hmotnosť: 50 gramov
  • Cena: cca 1500 USD
  • Výrobca: Foxconn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať