Google I/O 2013 – nové Google+ a mapy
V polovici mája sa v San Franciscu uskutočnila konferencia pre vývojárov Google I/O. Zúčastniť sa na nej mohlo 6000 účastníkov, po lístkoch sa zaprášilo v priebehu pol hodiny. Podľa tradície ani tentoraz vývojári z konferencie neodchádzali s prázdnymi rukami a tento rok si odnášali luxusný notebook Chromebook Pixel.
Na konferenciu nadväzovali aj lokálne akcie Google I/O Extended, ktoré sa konali po celom svete. Kľúčová prezentácia otvárajúca celú akciu trvala viac ako 3 hodiny, niektoré očakávané novinky však neuzreli svetlo sveta (napr. Android 5.0). Na rozdiel od minulého roka bolo oveľa menej hardvérových predstavení a konferencia bola orientovaná viac na vývojárov. Úvod patril všeobecnému porovnaniu operačných systémov, Android sa hodnotil ako najpopulárnejší operačný systém pre smartfóny.
Do mája 2013 bol Android aktivovaný na viac ako 900 miliónoch zariadení, pred rokom to bolo 400 miliónov aktivácií. Z hardvérových predstavení treba spomenúť smartfón Samsung Galaxy S4 s čistým Androidom 4.2, teda bez nadstavby od Samsungu, pritom však odomknutý na kompletnú správu. Navyše prichádza s garanciou aktualizácie na každú novú verziu Androidu, ktorá bude uvedená (podobne to je pri zariadeniach Nexus). Takto upravený smartfón bude v predaji priamo cez Google Play vo vybraných krajinách, pre USA platí cena 649 USD.
Google si na I/O 2013 vybral najväčšiu konferenčnú budovu v San Franciscu Moscone Center
Práve pre vývojárov Google zlepšil nástroj Android Studio a novinky sú aj v Google Play. Na mapách Google teraz možno napr. rozpoznať pohyb používateľa, a to aj bez signálu GPS. Služba Google Cloud Messaging (GCM) zaistí synchronizáciu notifikácií naprieč rôznymi androidovými zariadeniami. Android Studio prináša nové možnosti interakcie s naprogramovanými aplikáciami - v reálnom čase možno vidieť, ako bude vyvíjaná aplikácia vyzerať na zariadeniach s rôznymi veľkosťami displeja. Navyše ľahko sa teraz dajú ladiť farby, preklady so iných jazykov, rozloženie a pod.
Sundar Pichai, pôvodom Ind, je viceprezident Google pre Android, Chrome a aplikácie – práve on predstavil väčšinu noviniek
Spoločnosť následne oficiálne ohlásila podporu hier službou Google Play Game Services vo forme dosiahnutých výsledkov naprieč rôznymi zariadeniami, cloudového ukladania herného postupu a tabuliek najlepších hráčov. Funguje to podobne ako v prípade Apple Game Center. Google zjavne plánuje urobiť z obchodu Google Play kompletné multimediálne centrum pre mobilné zariadenia. Nový obchod ponúka aj lepší prehľad v rámci softvéru, teraz existuje aj voľba zobrazenia softvéru, ktorý je optimalizovaný špeciálne pre tablety. Pre bežných používateľov je dôležité predstavenie služby Google Play Music All Access. Používateľ si v rámci nej môže do cloudu nahrať 20 000 pesničiek bezplatne a takisto môže nakupovať hudbu z takmer nekonečného obchodu Google Play. Výška mesačného poplatku je 9,99 USD a služba je momentálne dostupná len v USA (aktuálne platí akcia 7,99 USD mesačne). Pritom nejde len o obyčajný prehrávač - poslúži aj ako rádio s možnosťami podobnými na Last.fm, ale bez obmedzení. Funkcia Listen Now sa podobá na Genius z iTunes, teda automaticky vyberie hudbu, ktorá sa vám asi bude páčiť, a to nielen z vašej súčasnej knižnice, ale aj z celej knižnice Googlu. Google Play sa dá použiť aj pri výučbe, učiteľ teraz môže kliknutím nechať nainštalovať aplikácie na tablety detí.
Dizajnových zmien sa dočkala aj sociálna sieť Google+, aktuálny dizajn sa podobá 3-stĺpcovej novinovej sadzbe, ale napr. videá zasahujú dva stĺpce. Navyše ide o responzívny dizajn - ak okno zmenšujete, správy sa preskupia do dvoch stĺpcov, pri ďalšom zmenšení len do jedného. Klasické vertikálne nastavenie sa dá nastaviť pomocou voľby Ďalšie. Google pritom posilňuje aj vlastný formát fotografií WebP, ktorý je o 30 % efektívnejší ako JPG a pritom podporuje aj animáciu. Pre video prináša nový formát VP9, ktorý je efektívnejší ako H.264 - YouTube zavedie jeho podporu počas tohto roka. Zlepšená je aj aplikácia na videokomunikáciu medzi používateľmi - Google Hangouts. Teraz je dostupná pre Android, web, ale aj iOS. Umožňuje teda skupinové videohovory medzi rôznorodými zariadeniami, pričom notifikácie sa budú synchronizovať naprieč platformami.
Najvýznamnejšia zmena je však nová fotogaléria. Pripomeňme, že ako používateľ Google+ máte k dispozícii 15 GB priestoru a fotky si môžete ukladať v plnom rozlíšení. Fotogaléria po novom dokáže zložiť sekvenčne nafotené zábery do šikovnej animácie a fotoalbum tak vyzerá oveľa dynamickejšie. Prichádza aj možnosť automatického zlepšenia fotografií (všetky alebo len individuálne). Možno zlepšiť štruktúru fotografie, odstrániť šum alebo upraviť jas. Ako sme si vyskúšali, naozaj to fotky zdokonaľuje.
Presne podľa ekologického štýlu Google - osobité parkovisko na bicykle priamo v kongresovom centre
Novinky sa objavujú aj v Google Mapách, ktoré sú k dispozícii pre Android i iOS. Nové Mapy sú prepracované do vektorového zobrazenia a ich rozhranie je minimalistické. Mapy dokážu vytvoriť trojrozmerné prehliadky pamiatok z dostupných fotografií od používateľov, v niektorých miestach zobrazia aj rozmiestnenie firiem v rozsiahlom bizniscentre. Funkcia Explore vám ponúkne vo vybranej oblasti možnosti stravovania, ubytovania, prehliadky pamiatok a pod.
Na záver trojhodinového maratónu sa na pódiu objavil aj spoluzakladateľ Googlu Larry Page, ktorý po krátkom príhovore vytrvalo odpovedal na otázky prítomných.
Lary Page mal síce choré hlasivky, ale takmer hodinu odpovedal na množstvo otázok prítomných