S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

HAL3000 Heart of Gamers Elite II

0

» Český výrobca počítačov HAL3000 nedávno obnovil svoj rad herných strojov na druhú ­generáciu. Model Heart of Gamers Elite II je ­postavený na špičkovej grafickej karte Asus Strix-GTX980Ti so 6 GB pamäte a jeho dizajn je zhodný s predošlou generáciou, čo vnímame pozitívne.

Skrinka stojí na relatívne vysokých nohách, ovládacie prvky našli svoje miesto v hornej časti a ľavá bočnica je priehľadná. Týmto spôsobom môže vyniknúť svietiaca grafická karta s pulzujúcim červeným logom Strix a dvoma bielymi LED na napájaní, ako aj základná doska Asus H170 Pro Gaming, ktorá takisto pulzuje červeným svetlom.

Pri rýchlosti dnešných komponentov už zaváži rýchlosť štartu BIOS-u, a tak sme zmerali, ako dlho počítaču trvá štart. Od stlačenia tlačidla napájania to trvalo 27 sekúnd a ďalších 7 sekúnd nabiehal OS Windows 10 Home. V porovnaní s konkurenciou je to výrazne horší výsledok, ktorý má zrejme „na svedomí“ základná doska.

Čo sa týka hlavného pohonu, výrobca nešetril a stavil na kombináciu štvorjadrovej i7 s architektúrou Skylake-S a frekvenciou od 3,4 GHz až do 4 GHz, ktorej sekunduje 16 GB RAM typu DDR4. Netreba sa preto obávať nedostatku výkonu v akejkoľvek oblasti. Úložný priestor tvorí dvojica 250 GB SSD a 2 TB HDD. Myslíme si, že nová generácia mohla v tejto cenovej hladine dostať 512 GB SSD bez príplatku a bol by jej postačil aj o čosi menší klasický disk. 250 GB je síce slušná kapacita, no požiadavky hier neustále narastajú a zaplniť ju je čoraz menší problém.

Procesor je chladený prídavným chladičom, ktorý je veľmi tichý pri miernej záťaži. Počas hrania sa chladenie systému začne mierne ozývať, no stále na prijateľnej úrovni. Za príplatok možno zmeniť chladiaci systém za vodný. Počas testu sa nám zaznamenané teploty celkom pozdávali. Grafická karta sa v záťaži vyšplhala na stabilných 77 °C. Hlavný procesor sa nedostal na jednotlivých jadrách vyššie ako na 61 °C a priemerne sa jadrá zahrievali na 40 až 44 °C. Základná doska mala priemernú teplotu 32 °C, takže teplotné ukazovatele sú skutočne príjemné. Spotreba takéhoto systému je z pochopiteľných dôvodov dosť vysoká. Hlavne grafická karta nepatrí medzi energeticky najúspornejšie a „cucne“ si od 17 W pri bežnej prevádzke až do 272 W v záťaži.

» Pohľad na grafickú kartu cez priehľadnú bočnicu

Výkon v hrách

Nikoho zrejme neprekvapí, že takáto konfigurácia nemá problémy so žiadnou hrou. Konkrétne vo Fallout 4 bol prebytok výkonu citeľný. Pri rovnakých podmienkach, ako sme testovali minule na notebookoch, teda pri rozlíšení full HD a maximálnych možných detailoch sú čísla impozantné. Maximum, ktoré sme dosiahli, bolo až 214 snímok za sekundu, pričom priemer sa pohyboval podľa náročnosti scény medzi 134 a 181 FPS. Minimálny počet, na ktorý sme sa dostali iba občas, bol 85 FPS, čo je ešte stále veľmi slušný údaj.

Zaklínač 3: Divoký hon je predsa len graficky náročnejší, takže pri maximálnych detailoch vrátane nVidia Hairworks sme sa dostali na najvyššiu hodnotu 75 snímok za sekundu a priemer sa pohyboval okolo 60 – 65 FPS. Ako minimum, ktoré na tejto zostave nebolo postrehnuteľné, nám benchmark označil 56 FPS. Len zo zvedavosti sme znížili detaily na najnižšie a dosiahnuté maximum bolo 170 FPS. Za zmienku stojí, že nahrávacie obrazovky hry sú na Elite II výrazne kratšie ako na slabších zostavách.

Aby bol repertoár širší, vyskúšali sme aj nový Far Cry Primal. Grafika hry určite nepatrí medzi nenáročné a napriek tomu dokáže Elite II dosiahnuť maximálnu obnovovaciu frekvenciu 151 FPS, pričom priemer sa pohyboval medzi 84 a 110 FPS. Benchmark zaznamenal minimum 28 FPS, no my sme si takýto pokles reálne nevšimli, hra sa zdala úplne plynulá a framedrop bol pravdepodobne spôsobený softvérovým bugom, a nie nedostatkom výkonu.

Z uvedených čísiel vyplýva, že v hernej sfére má zostava nielen dostatok výkonu, ale dokonca až jeho výrazný prebytok. Multimonitorové zapojenie nebude žiadny problém a nebude treba pridávať ďalšiu grafickú kartu ani v prípade, že má hráč ambíciu prevádzkovať hry bez kompromisov v rozlíšení 2K či 4K. Takýto výkon jednoznačne postačí aj v prípade, že sa chystáte zakúpiť headset na virtuálnu realitu.

Dostatok operačnej pamäte poteší tých, ktorí radi robia viacero výkonnostne náročných úkonov naraz. Takisto dostatok pamäte grafickej karty sa zrkadlí v najnáročnejších hrách, ktoré vedia takúto kapacitu využiť, ako napr. GTA V. K zvukovému subsystému nemáme v oblasti kvality zvuku výhrady.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať