S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

AGEM Intelligence X6960

0

» Počítač na prvý pohľad zaujme agresívnym dizajnom skrinky Enermax Thorex. Vzhľadom naznačuje, že nejde o kancelárske PC, a predná kovová mriežka slúži okrem dotvorenia estetiky aj na chladenie celej zostavy. V hornej časti skrinky sa nachádza otvor na 12 cm ventilátor, ktorý by bol umiestnený presne nad chladičom procesora, takže fanúšik pretaktovania má dvere otvorené.

Páči sa nám umiestnenie portov USB a jack v hornej časti predného panela, aj keď modrá LED indikujúca aktívne napájanie svieti veľmi výrazne a pri nočnom hraní je to nepríjemné, ak máte počítač v zornom uhle. Tlačidlo napájania je dostatočne veľké a dokonca tu možno nájsť aj rovnako veľké resetovacie tlačidlo, ktoré sa zo skriniek časom vytráca, no sú výnimočné situácie, keď ho predsa len využijeme aj v súčasnosti. Majiteľov škatuľových variantov hier poteší prítomnosť mechaniky DVD. Priehľadná bočnica je súčasťou skrinky. Základná doska po okrajoch pulzuje tenkým oranžovým svetelným pásikom a vidno aj medené rúrky na grafickej karte a prídavný chladič hlavného procesora. Či to na ohurovanie kamarátov stačí, posúďte sami.

Konfigurácia tohto PC by mohla byť označená ako rozumné minimum pre každého, kto to s hrami myslí vážne a nehrá iba príležitostne. Štvorjadrový procesor radu i5 a 8 GB RAM sú správne zvolená dvojica, rovnako aj grafická karta radu GTX960 s 2 GB pamäte (ak vám niekto bude tvrdiť, že nižší rad na hry úplne stačí, neverte mu). Výkonu by možno trochu pomohla pamäť DDR4 alebo DDR3 s vyššou taktovacou frekvenciou ako 1600 MHz, no moduly DDR3 zatiaľ stále nepatria do starého železa.

Zvukový výstup je klasický, s čipom od Realteku. Ovládacia utilita ponúka štandardné možnosti s 10-pásmovým ekvalizérom, a tak je kvalita výstupu bežná. Použitý OS je Windows 10 Home, ktorý sa v tejto kategórii PC stáva už bežným štandardom, a zo zabehnutých konfiguračných zvykov nevybočuje ani úložný priestor v kombinácii 250 GB SSD a 1 TB HDD. Štart celej mašinérie trvá od zatlačenia napájacieho tlačidla 15 sekúnd. Z toho 10 sekúnd štartuje BIOS a 5 sekúnd operačný systém. Je to veľmi dobrý výsledok a spolu so svižným chodom softvéru znamená, že počítač výkonnostne nesklame a dokáže byť rýchlo k dispozícii.

O tom, že tepelný manažment má zostava dobre zvládnutý, svedčí aj teplota grafickej karty s chladiacim systémom Windforce. Jej ­teplota sa pohybuje v priemere na 44 °C a ani v najvyššej záťaži neprekročí 66 °C. V tej zvýši svoju spotrebu energie na 116 W oproti 11 W pri práci mimo herného režimu. Hlavný procesor si tiež nemôže na chladenie sťažovať, keďže sa teplota jeho jadier nedostáva nikdy vyššie ako na 46 °C.

» Tlačidlo napájania a príslušná LED

Ako si poradí s hrami

V tomto prípade sme nemali k dispozícii prebytok výkonu, a tak sme zaexperimentovali s nastaveniami detailov. V hre Fallout 4 sme boli pri rozlíšení full HD a maximálnych možných detailoch spokojní. Maximá sa pohybovali okolo 78 – 98 FPS v exteriéroch, v interiéroch až do 120 FPS. Priemerná obnovovacia frekvencia bola dosť závislá od typu prostredia, zobrazovaného počasia a efektov boja, preto bol rozptyl od 37 až po 78 FPS. Minimá nám neklesli pod 27 snímok za sekundu a pri väčšine meraní boli skôr na úrovni 40 FPS, takže plynulosť hrania bola bezchybná a v tomto prípade sme ešte s detailmi manipulovať neskúšali.

Pri testovaní v treťom Zaklínačovi bola situácia trochu iná. Záleží na tom, čo považuje hráč za plynulý chod. Za štandardných podmienok nášho testu, pri všetkom na maxime, bolo minimum 24 FPS, priemer 29 a maximum 35 snímok za sekundu. Nám sa to zdalo dobre hrateľné, no po vypnutí nVidia Hairworks sme získali približne 5 FPS k dobru, čo sa na plynulosti pozitívne prejaví. Funkciu sme preto nechali už len vypnutú. Ak sme znížili úroveň detailov z maximálnych na vysoké, dosiahli sme priemer okolo 40 FPS a na stredných detailoch bol priemer 54 FPS a maximum 63 FPS. Hráči, ktorí považujú 60 FPS za psychologickú hranicu plynulosti, preto budú musieť detaily znižovať, ostatní si zahrajú aj na maxime.

Do tretice sme otestovali výkon v novom Far Cry Primal. Výsledky boli podobné ako v prípade Zaklínača 3. Na maximálnych detailoch sme mali pomerne príjemný priemer 35 až 37 FPS, rovnako stabilné boli aj minimá okolo 28 až 29 FPS a maximálna obnovovacia frekvencia 43 až 46 FPS. Po zmiernení detailov na prostrednú úroveň (v hre sa tak nenazýva, no v praxi je prostredná) sa maximálna frekvencia dostala na 62 až 68 FPS s priemerom okolo 55 a minimom 50 FPS. To už určite postačí každému a dodáme, že aj na znížených detailoch hra stále vyzerá výborne.

Záver je teda taký, že táto ­zostava, ktorej kraľuje grafická karta Gigabyte GeForce GTX960, zvládne najnovšie hry v rozlíšení full HD na maximálnych detailoch a ich zmierňovanie bude nevyhnutné iba u hráčov, ktorí vyžadujú priblíženie k hranici 60 FPS. Syntetické benchmarky naznačujú, že rozlíšenie 2K by ešte stroj mohol ako-tak zvládať, ale na 4K mu dych stačiť nebude. Podľa toho k nemu treba vyberať aj primeraný monitor. Multimonitorové zapojenie by pravdepodobne počítač zvládol, ale zrejme by bolo treba upravovať úroveň detailov smerom nadol.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať