S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

HP ENVY Phoenix 860-002nc

0

»  Dizajn tohto stroja je jeho veľká devíza. Rozmery sú vzhľadom na vnútorné komponenty minimalizované, a tak PC nezaberie priveľa miesta. Predný panel tvorí sivý leštený kov. Výrobca to nazýva pištoľový kovový dizajn. Dva vertikálne svetelné pásy v jeho strede pripomínajú hovoriace auto zo seriálu Knight Rider. Neustále pulzujú a menia farby, takže tzv. efekt wow sa tu dostaví už pri prvom pohľade. Medzi svietiacimi pásmi je zaujímavo umiestnená, či skôr ukrytá, mechanika DVD, ktorá pracuje vo vertikálnej polohe a jej podávač je veľmi štíhly. Je to originálny dizajnový prvok, ktorý udržiava čistotu línií skrinky. Porty USB, jack a čítačka pamäťových kariet našli svoje miesto v hornej časti skrinky a sú orientované smerom dozadu tak, že pri pohľade zvrchu ich nevidno.

Dizajnéri si zaslúžia pochvalu aj za vnútorné uloženie komponentov, ktoré je veľmi precízne vymyslené, o čom svedčí napríklad použitie vodného chladenia hlavného procesora v pomerne stiesnených podmienkach spodnej časti skrinky, kam by sa klasický veľký chladič nevošiel. Jedinú výhradu máme k portom USB na pripojenie myši a klávesnice, ktoré sú umiestnené v spodnom rohu zadnej časti skrinky a sú doslova natlačené jeden na druhom a aj na porte na eternetový kábel.

Po stlačení tlačidla napájania štartuje BIOS desať sekúnd a Windows 10 Home ďalších 5 sekúnd. To je výsledok, ktorý by mal uspokojiť každého používateľa. Pochvalu si zaslúži aj zvukový subsystém, ktorý je od spoločnosti Bang & Olufsen. Jeho ovládacia utilita ponúka funkcie, ktoré možno vidieť aj u konkurencie, napríklad 10-pásmový ekvalizér. Rozdiel je však vo vyššej kvalite zvuku, ktorá je počuteľná. Zvuk je sýty, dynamický, s jemnou dávkou priestorovosti aj bez použitia ekvalizéra, bez efektov a bez ­zapojenia viacerých reproduktorov. Podpora surroundu a zapojenia v konfigurácii reproduktorov 5.1 alebo 7.1 je čerešnička na torte.

» Pohľad na porty zhora zozadu

Pri konfigurovaní výrobca nerobil kompromisy a použil komponenty, ktoré zabezpečia výkonnostnú rezervu nielen v hernej sfére. Voľba padla na obľúbený štvorjadrový procesor Intel Core i7-6700, ktorý sa frekvenčne pohybuje medzi 3,4 a 4 GHz. O dostatok pamäte sa starajú moduly DDR4 s kapacitou 16 GB.

Dôsledkom použitia menšej skrinky sú mierne vyššie teploty komponentov, no nejde o problém. Grafická karta sa v záťaži zahrievala na 83 až 85 °C a jadrá CPU sa nedostali vyššie ako na 64 °C. Hlučnosť chladenia systému je primeraná výkonu zostavy. Takisto úložný priestor môžeme nazvať v tejto triede štandardným. Tvorí ho tandem 250 GB SSD a 2 TB HDD.

Herná sféra

Konfigurácia aj výsledky syntetických benchmarkov naznačujú, že ide o vysoko výkonné PC, ktorému hry nielenže nebudú robiť problém, ale ich zvládne s rezervou. Úpravy detailov sme preto nerobili a všetky hry sme testovali vo full HD s maximálnymi možnými grafickými detailmi.

V hre Zaklínač 3: Divoký hon, ktorá je asi najväčšou výzvou z použitých testovacích hier, bolo všetko úplne plynulé. Maximá zobrazených snímok za sekundu sa pohybovali podľa náročnosti scény medzi 56 až 88 FPS. Priemerné hodnoty oscilovali medzi 47 a 56 FPS. Poklesy na minimum sme okom nepostrehli a podľa bench­marku sa väčšinou pohybovali medzi 43 a 49 FPS, z čoho vyplýva, že grafická karta podáva veľmi stabilné výkony. Nahrávacie obrazovky boli veľmi rýchle, čo vzhľadom na použité komponenty asi nikoho neprekvapí.

Fallout 4 je z trojice hier najmenej hardvérovo náročný kúsok a tomu zodpovedajú aj nami namerané hodnoty zobrazovacích frekvencií. Maximá boli na hodnotách 182 až 205 FPS, priemerne sa zobrazovalo 95 až 114 snímok za sekundu a minimá neklesli pod plynulých 61 – 65 FPS ani v najnáročnejších scénach. Znamená to, že PC si s hrou poradilo hravo, s naozaj veľkou výkonnostnou rezervou, hranie je plynulé, bez framedropov.

Najnovší diel Far Cry s názvom Primal bol takisto zdolaný bez akýchkoľvek problémov. Opäť treba oceniť stabilitu výkonnosti, ktorá je používateľovi ponúknutá. Maximá nameraných hodnôt sa pohybovali medzi 127 až 150 FPS. Priemerne sa nám zobrazovalo 104 až 110 FPS a minimálne hodnoty neklesli pod 87 FPS, väčšinou sa skôr pohybovali na úrovni vyše 90 FPS. Opäť možno konštatovať úplnú plynulosť herného zážitku bez akýchkoľvek rušivých momentov.

Prebytok herného výkonu jasne naznačuje, že počítač je plno pripravený na využitie v multimonitorovom zapojení a nezľakne sa rozlíšení 2K ani 4K. Používateľovi, ktorý by plánoval prechod do sveta virtuálnej reality, tento desktop jedno­značne odporúčame nielen z pohľadu veľkej ­hrubej výpočtovej sily, ale aj pre stabilitu obnovovacích frekvencií grafickej karty. Takáto stabilita je totiž pri headsetoch na VR veľmi dôležitá na elimináciu potenciálnych nevoľností.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať