HP Omen X 2S 15-DG0102NC / Dva displeje a špičkový výkon
Notebooky koncepčne dlho stagnovali. Isteže, postupnou evolúciou sa vo všetkých výkonnostných kategóriách zmenšila ich hrúbka, no do rozloženia základných prvkov nikto príliš nezasahoval. Zmeny v tomto smere sa dejú až v poslednom čase.
Začínajúci trend je presunutie klávesnice zvrchu základne dolu a vytesnenie touchpadu na jej pravý bok. Po takýchto úpravách sa zrazu vytvára veľa priestoru na nové možnosti. Ten výrobcovia uchopujú rôzne a firma HP ho ako prvá zo všetkých využila na umiestenie sekundárneho displeja.
Nevšedný tu i tam
Telo Omenu X 2S sa zaužívaných konvencií príliš nedrží. Odlišovať sa chce už na prvý pohľad. Zo strán zošikmenými rámčekmi pod displejom a v rovnakom uhle skoseným zadkom základne. S tým súvisí aj to, že pánty sú bližšie pri sebe, ale zostávajú v dostatočnej vzdialenosti na to, aby nedochádzalo k nadmernému krúteniu. Pánty sú pre takýto dizajn primerane zosilnené.
Situovanie klávesnice naspodok v hernom notebooku kvitujem. Hlavne keď sa k takému riešeniu dodáva gumená opierka pod zápästia. K notebooku sa voľne prikladá a polohovať si ju môžete podľa potreby. Pohodlná je i membránová klávesnica, ktorá sa nikde neprehýba. Stisk klávesov má spoľahlivý a rýchly, záber majú iba 1,5 mm. Podsvietenie klávesov si inak môžete individuálne prispôsobiť v spektre RGB.
Touchpad je malý, obyčajný, tu sa počíta, že si každý pripojí vlastnú myš. Núdzové sú i reproduktory. Pýšia sa síce značkou Bang & Olufsen, basy sú slušné (nadpriemerné) a slabá nie je ani hlasitosť, no vyššie frekvencie začínajúce sa už na úrovni hovoreného slova chrčia a vlastnému headsetu sa najskôr nevyhnete.
Vzhľadom na výbavu sa dá hovoriť o tom, že je notebook i s 2370 g vcelku ľahký. Hrúbka v najširšom bode 23,5 mm (+ 3 mm nožičky) je takisto príjemná, keďže konfigurácie s podobným výkonom sú obyčajne hrubšie a tie užšie ho zase neschladia.
Omen X 2S je vzhľadom na osadenie výkonnými komponentmi a ich vysoký konečný výkon nadmieru tenký
Jeden (displej) lepší ako druhý
Charakteristickou črtou notebooku je jednoznačne druhý displej. Ten má rovnaké rozlíšenie 1920 × 1080 px ako ten hlavný 15,6-palcový, ibaže na menšej uhlopriečke (5,98"). Na rozdiel od notebooku ASUS Zenbook Pro Duo, ktorý má druhý displej extra širokouhlý, je zachovaný pomer strán 16:9. Omen X má iné ambície ako Zenbook. Zatiaľ čo Pro Duo je určené najmä pre grafikov, 3D modelárov a strihačov videa, ktorí si na spodný displej môžu dať napríklad iba časovú os, model HP je vhodný na iné účely.
Malú samostatnú obrazovku ocenia najmä hráči. Označiť a vyextrahovať sa dá na ňu ľubovoľná časť z hry, ktorá môže byť zväčšená. Typicky minimapa, HUD, priebežné skóre a podobne. Optimalizovaná je predovšetkým na centrum príkazov Omen, cez ktoré môžete okrem iného počas hry sledovať i základné životné funkcie notebooku (zahrievanie a vyťaženie CPU/GPU), ako i momentálnu sieťovú aktivitu. Tento displej je navyše dotykový a prekvapivo má i bohatšie farby než ten primárny. Pre nižší kontrast a výraznú odchýlku bielej (ΔE 20,3) však nepôsobí lepším dojmom.
Priestor nad klávesnicou osedláva šikovný šesťpalcový dotykový displej
Hlavný panel je jeden z najlepších (ak nie vôbec najlepší), aký si môže náročný hráč v notebooku priať. Základom je G-Sync a extrémna obnovovacia frekvencia až do 240 Hz. A i napriek tomu ide o panel IPS (a nie TN, ktorý je pri takýchto rýchlych monitoroch častejší). Všetky pozorovacie uhly sú tak výborné. Vysoký je i maximálny jas (do 300 nitov) a v kombinácii s matným povrchom pripadá do úvahy aj hranie vonku či vo svetlejších priestoroch. Mimochodom, farebné pokrytie zodpovedá štandardu sRGB s veľmi malou priemernou nepresnosťou ΔE 3,1.
Hlučný, ale výkon si drží
Vnútri tepe druhá najvýkonnejšia mobilná grafika súčasnosti – RTX 2080 Max-Q s reálnymi frekvenciami (~ 1485 MHz) ale na úrovni plnohodnotnej RTX 2080. To vďaka nízkemu zahrievaniu okolo 60 °C.
Procesor je takisto jeden z najvýkonnejších, aké sa do notebookov dávajú, osemjadrový Intel Core i9-9880H. S jeho zahrievaním je to už horšie, v plnej záťaži dosahuje 95 °C. Napriek tomu sa už systém chladenia oveľa lepšie urobiť nedal.
Zahrievanie povrchu šasi je do 50 °C
Na čipoch je aplikovaný tekutý kov namiesto bežnej termopasty a teplo je mohutnými trubicami odvádzané do masívnych pasívov, prefukovaných dvoma ventilátormi. Kovové pláty sú i na napájacích obvodoch.
Interiér je chladiacim materiálom naozaj prešpikovaný do prasknutia. Napriek tomu je hlučnosť z pol metra až 52,8 dBA. Typický hráč so slúchadlami na ušiach však preto notebook zrejme vracať nebude. Dôležité je, že i za takýchto tropických podmienok procesor v hrách dosahuje plnú frekvenciu boostu 4,8 GHz a frekvencia všetkých jadier je 2,6 GHz, teda bezpečne nad základnou (2,3 GHz).
Ku všetkým komponentom sa dostane rýchlo a jednoducho – demontážou krytu
Pochvalu si výrobca zaslúži aj za použitie nadštandardne rýchlych pamätí s 3200 MHz (bežne vídať aj v konfiguráciách s rovnakým procesorom 2666 MHz). Konfigurácia SSD (WD SN730) v RAID 0 je už diskutabilná, no tak či onak tu vidieť ťah na čo najvyšší výkon.
Na notebooku si tak s raytracingovou grafikou zahráte plynulo všetky aktuálne tituly vrátane Controlu, Metra Exodus či Shadow of the Tomb Raider. S týmto hrami sme notebook testovali a plynulosť pod 60 fps neklesala ani pri najvyššej možnej kvalite. Okrem herného použitia ponúka Omen X aj mimoriadne vysoký výpočtový výkon. Má totiž certifikáciu RTX studio s podporou API NVIDIA Optix. Toto rozhranie využíva na výpočtové úlohy okrem shaderov (jadier CUDA) i nové hardvérové prostriedky, ktoré aktuálna generácia GPU NVIDIA Turing priniesla – jadrá RT a tensor. V Blenderi render populárnej scény BMW prešiel tesne pod 50 sekúnd. Schválne skúste, koľko bude trvať na vašej zostave.
„Má nejaké svoje muchy, ale i tak je to skvelo navrhnutý extrémny notebook s peknou pridanou hodnotou.“
Parametre:
• Displej 15,6", IPS (8-bit.), procesor Intel Core i9-9880H (TDP 45 W), 32 GB DDR4, grafika GeForce RTX 2080 Max-Q, 2 TB SSD, 6-článková batéria (73 Wh), rozmery 362 × 262 × 23,5 mm, uhol rozovretia 145°, konektivita 1× HDMI 2.0b, 3× USB 3.2 gen. 1 typ A, 1× USB 3.2 gen. 2 typ C (Thunderbolt 3), 1× zdieľaný 3,5 mm jack, 1× RJ-45 (1 Gb/s), Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
• Cena: 4250 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Mimoriadne vysoký výkon CPU i GPU, kompaktnejšie rozmery a prijateľná hmotnosť i na časté prenášanie, druhý displej, obzvlášť verné farby, robustný dizajn chladenia
- Vysoká hlučnosť, slabší pomer cena/výkon, nepresvedčivý zvuk reproduktorov
HODNOTENIE:
Výkon: 100 %
Prev. vlastnosti: 75 %
Vyhotovenie: 95 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 90 %
Zobrazit Galériu