S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Herný monitor AOC C3583FQ

0

» Kľúčová vlastnosť monitora je zakrivená obrazovka s uhlopriečkou 35 palcov a pomerom strán 21 : 9, ktorá vás zatiahne do deja hry, prípadne filmu. Cena napovedá, že niekde sa ­urobil mierny kompromis, v tomto prípade v rozlíšení.

Dizajn a konštrukcia

Telo monitora je z plastu, povrchová úprava po obvode pripomína brúsený kov, zadná strana je lesklá čierna. Väčšina elektroniky je zrejme v podstavci monitora, ktorá má na zadnej strane všetky potrebné konektory a vpredu dotykové ovládanie. Konektory v podstavci eliminujú káble visiace z telesa displeja a ovládanie je poruke, nemusíte nahmatávať tlačidlá a joy­sticky na zadnej stene alebo spodnej hrane monitora. Jedinú pripomienku máme k menu OSD, ktoré mohli tvorcovia firmvéru premiestniť z dolnej časti obrazovky do stredu zorného poľa. Zdroj je konštruovaný ako samostatný blok, takže jeho stratové teplo sa vyžaruje mimo monitora. Konektorová výbava zahrnuje dvojicu konektorov HDMI a DisplayPort, takže pripojíte akékoľvek zariadenia.

Obrazovka

Vysoká obnovovacia frekvencia 160 Hz a podpora pre adaptívnu synchronizáciu kompatibilnú s FreeSync určujú typické použitie monitora na hry. Tam pomerne nízke rozlíšenie 2560 × 1080 pixelov, čo pri uhlopriečke 89 cm predstavuje len 79 ppi, vôbec neprekáža, dokonca je na prospech. Aj slabšie grafické karty stíhajú generovať obraz s dostatočným počtom snímok za sekundu. ­Intenzita podsvietenia sa smerom k okrajom znižuje iba o 9 percent, čo je vzhľadom na logaritmickú citlivosť oka takmer nepostrehnuteľné a navyše okrajové časti sú už čiastočne v oblasti periférneho videnia. Pri meraní sme si všimli, že v pomyselných zvislých pruhoch je podsvietenie prakticky konštantné. Pochváliť musíme aj široké pozorovacie uhly takmer bez farebného posunu.

Praktické skúsenosti

Pri vybaľovaní netreba nič montovať, stačí pripojiť napájanie, zdroj obrazového signálu a možno začať pracovať, pardon, vzhľadom na určenie monitora skôr hrať. Monitor sme používali viac než týždeň, a to nielen na hranie, ale aj na bežnú prácu s dokumentmi, editovanie obrázkov a videa a pozreli sme si niekoľko filmov. V súvislosti s filmami musíme pochváliť pomerne dobrý zvuk z reproduktorov na zadnej stene. Na rozdiel od väčšiny reproduktorov vstavaných v monitoroch hrajú dostatočne hlasno, aj keď v oblasti nižších tónov neexcelujú. Dynamika obrazu bola pri nami testovaných hrách vynikajúca, pohybujúce sa objekty boli dokonale ostré.

Pri bežnej práci, ak je používateľ od monitora vzdialený približne na šírku pracovného stola, je zobrazovaná plocha napriek zakriveniu dosť široká, no prišli sme na jeden trik. Monitor sme umiestnili a natočili tak, aby ľavá hrana obrazovky bola tam, kde by bola ľavá hrana monitora s normálnou šírkou, takže pri pohľade na dokument pripnutý k ľavej strane obrazovky sa pravá strana dostane na hranicu zorného poľa. Na ľavú stranu sme potom umiestňovali webový prehliadač, klienta elektronickej pošty a podobne, čiže aplikácie, do ktorých sme pri tvorbe dokumentu potrebovali občas nahliadnuť. Už teraz je to vysoko návykové, no k dispozícii je ešte funkcia jasný rámik, ktorá umožní pre plochu s definovanou veľkosťou a polohou nastaviť iné parametre jasu a kontrastu. Stiahli sme teda celkový jas monitora, nastavili rámik vo veľkosti polovice obrazovky ako jasný a plocha mimo zorného poľa s pomocnými aplikáciami už vôbec nerušila. Škoda, že sa takto nedá nastaviť plocha ekvivalentná rozlíšeniu full HD monitora.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať