Hightech fólia umožní aj bežné okuliare použiť na nočné videnie
Vedci z Austrálskej národnej univerzity (ANU) vyvinuli nový typ technológie nočného videnia, ktorá je prvou svojho druhu. Má podobu ultratenkej fólie, ktorá môže byť aplikovaná priamo na okuliare a funguje ako filter. Na premenu infračerveného svetla na obrazy, ktoré používateľ jasne vidí, je potrebný iba jednoduchý laser. Fólia je založená na technológii nanokryštálov, na ktorej vedci pracujú už niekoľko rokov.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}}
Tieto drobné častice, stokrát tenšie ako ľudský vlas, fungujú tak, že konvertujú prichádzajúce fotóny z infračerveného svetla na vysokoenergetické fotóny viditeľného spektra. Vedci teraz vytvorili prototypovú verziu tohto filmu, ktorý je podľa nich ľahký, lacný a jednoducho sa vyrába. Nevyžaduje žiadny zdroj energie, iba malý laser, aký sa nachádza aj v laserových ukazovadlách. Ten nanokryštály kombinujú s prichádzajúcim infračerveným svetlom. Fólia týmto spôsobom vytvára „viditeľné obrazy, ktoré možno vidieť v tme“.
Najzjavnejšia je apl ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH