ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Recenzia: Honor 8 Pro: Štýlová vlajková loď s veľkým displejom

0

Značka Honor patriaca Huawei sa snaží osloviť predovšetkým mladých dynamických ľudí. Cena novej vlajkovej lode síce atakuje 600 eur, ale vzhľadom na použité materiály, výkonný hardvér a výbavu je primeraná.

Dizajn a konštrukcia

Veľké hliníkové telo, ktorého rozmery určuje displej s uhlopriečkou 5,7 palca, umožnilo rozmiestniť hardvérové komponenty tak, aby sa dosiahla čo najmenšia hrúbka. Veľa pozornosti konštruktéri venovali návrhu zaoblenia bočných hrán, aby sa smartfón napriek rozmerom držal čo najpohodlnejšie. Pri pozornejšom pohľade zistíte, že displej je do kovového puzdra vsadený cez tenkú plastovú obrubu, ktorá prispieva k plynulosti prechodu kov – sklo a hlavne absorbuje prípadné rázy. Z hľadiska inovatívnosti dizajnu môžeme pochváliť modrú povrchovú úpravu variantu, ktorý sme mali na testovanie, inak sú línie dizajnu elegantné, pripomínajúce iPhone. Či sa nám to páči, alebo nie, dizajn väčšiny smartfónov je trochu stereotypný – okrem niekoľkých výnimiek, medzi ktoré však Honor 8 Pro nepatrí. Niekoľko zaujímavých funkcií však objavíte, napríklad infračervenú diódu na hornej strane, umožňujúcu pomocou vhodných aplikácií diaľkovo ovládať domáce spotrebiče. V ére nástupu systémov typu inteligentnej domácnosti sa to môže hodiť. Slot umožňuje zasunúť buď dve SIM karty, alebo tandem SIM + pamäťová karta microSD. Snímač odtlačkov prstov je umiestnený na zadnej stene pod objektívom fotoaparátu, dá sa ľahko nahmatať a hlavne funguje presne a veľmi rýchlo.

Výkonný hardvér

Srdcom Honoru 8 Pro je osemjadrový procesor Kirin 960 s 6 GB kapacitou operačnej ­pamäte. Takýto tandem zvládne aj náročné aplikácie v multitaskingu a ten bude vzhľadom na veľký displej s vysokým rozlíšením častým scenárom používania. Smartfón v pohode zvládol aj niekoľko súčasne otvorených graficky a multimediálne náročných webových stránok. Čo najvyššia kapacita pamäte sa možno v blízkej budúcnosti stane nevyhnutnosťou, pretože mnohé mobilné aplikácie začínajú kopírovať necnosti klasických aplikácií a čoraz viac „nafukujú“ svoj objem. Výrobca nešetril ani na úložnom priestore, 64 GB je dosť aj na slušnú zásobu filmov na cesty, takže väčšina používateľov zrejme uprednostní v kombinovanom slote druhú SIM pred pamäťovou kartou, aj keď jeden dôvod by tu bol. Na nabíjanie a prenos údajov slúži moderný port USB-C, dátový prenos je však pomalší, podľa štandardu USB 2.0, takže 64 GB multimédiá skôr prekopírujete v dobrej čítačke na pamäťovú kartu než cez kábel do vnútornej pamäte smartfónu. Batéria vydrží dva dni intenzívnejšieho používania a originálnou nabíjačkou sa nabije približne za dve hodiny.


Nastavenie virtuálnej clony pri fotografovaní

Duálny fotoaparát

Hlavný fotoaparát na zadnej stene má dva objektívy, obidva majú svetelnosť f/2,2. Takáto konfigurácia má dva dôvody. Jeden fotoaparát sníma farebne, druhý, ktorý je z princípu citlivejší na svetlo, sníma čiernobielo. Obrazový procesor zlúči informácie z obidvoch senzorov a použije jasovú zložku z monochromatického a farebné zložky z klasického senzora RGB. Každý pixel „farebného“ senzora je principiálne monochromatický a to, akú farebnú zložku sníma, je dané mriežkovým filtrom, ktorý časť svetla pohltí. Monochromatický senzor je preto asi trikrát citlivejší ako farebný. Dynamika jasu je tak vyššia, no nie trojnásobne, lebo citlivosť oka nie je lineárna, ale logaritmická. Na rozdiel od modelu P10, ktorý má takisto rovnaké objektívy, no rôzne rozlíšenia snímačov, obidva snímače Honor 8 Pro majú rozlíšenie 12 Mpx.

Objektívy dokážu zachytiť ostrejšie detaily, rýchle momentky a viac svetla v zhoršených svetelných podmienkach. Vynikajúco je zvládnutá kompresia obrazu, čo sa týka zachovania detailov. Dva objektívy vedľa seba umožnia určiť priestorové dispozície sním-ky, čo sa využije na rýchle zaostrovanie, ale hlavne na vytvorenie umelého rozostrenia objektov, ktoré sú mimo roviny záberu. Nielen počas snímania, ale aj v procese spracovania môžete určiť, v akej vzdialenosti majú byť objekty ostré a v akej neostré. Stupeň rozostrenia si volíte pomocou hodnoty virtuálnej clony, ktorej hodnota sa začína na f/0,95. Za objektív s takouto svetelnosťou by ste sa nedoplatili, no na druhej strane umelá neostrosť nemôže konkurovať prirodzenej.

Softvér

Samozrejmosť je Android vo verzii 7.0 Nougat, doplnený o nadstavbu EMUI 5.1, ktorá je používateľsky príjemná a neobsahuje zbytočné predinštalované aplikácie ani demá hier. Ikony aplikácií sa ukladajú na domovskú obrazovku. Prehľadná je aj ponuka možností nastavenia.

Praktické skúsenosti

Veľká plocha 5,7-palcového displeja s vynikajúcim rozlíšením 1440 × 2560 pixelov je perfektná na prezeranie obsahu, no z hľadiska ergonómie ovládania je najlepší scenár držania v ľavej ruke a ovládanie palcom pravej ruky. Displej je dobre čitateľný aj počas slnečného dňa, podanie farieb je verné a príjemné a rozsah pozorovacích uhlov dostatočný. Rozpoznávanie odtlačkov prstov je rýchle a presné. Dotyková plocha snímača má aj niekoľko ďalších funkcií. Dotykom môžete prijať hovor, prípadne aktivovať spúšť fotoaparátu, gestom zvislého posunutia môžete zobraziť notifikačné okno alebo rolovať pri prehliadaní fotografií. Spokojní sme boli aj s fotoaparátom, hoci pri nižšej úrovni osvetlenia napriek samostatnému monochromatickému senzoru by sa našlo niekoľko smartfónov s jedným senzorom, ktoré by Honor 8 Pro prekonali. Trochu váhavé bolo preostrovanie pri nakrúcaní videa, ale dalo sa na to zvyknúť. Treba nakrúcanie rozdeliť na viac záberov a prípadné neostré sekvencie vystrihnúť.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Kirin 960 (4× Cortex-A73 2,4 GHz + 4× Cortex-A53 1,8 GHz), grafika: Mali-G71 MP8; pamäť: 6 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD; displej: 5,7" IPS LCD, 1440 × 2560 px (515 ppi); fotoaparát: zadný duálny 2 × 12 Mpx, f/2.2, predný 8 Mpx (f/2.0); sieť: LTE Cat12; konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5 GHz), bluetooth 4.2, USB Type-C; batéria: 4000 mAh používateľsky nevymeniteľná; operačný systém: Android 7.0 Nougat, nadstavba EMUI 5.1; rozmery: 157 × 77,5 × 7 mm; hmotnosť: 184 g; benchmark AnTuTu: 126 943

• Cena: 590 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľký displej, kvalitný duálny fotoaparát, rýchly snímač odtlačkov prstov, dual SIM
- Druhá SIM alternuje kartu microSD

HODNOTENIE:

Dizajn: 80 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 80 %
Celkovo: 86 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať