CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Honor 9 Lite: Prémiový dizajn za dobrú cenu

0

Displej s pomerom strán 18:9 a duálny fotoaparát, to boli ešte pred rokom výsostné vymoženosti vlajkových lodí. Inovačný cyklus implementácie najmodernejších komponentov do strednej triedy sa neuveriteľne skracuje, takže spomínané prvky sú dostupné už aj v cenovej kategórii 250+ eur. A nielen to, Honor 9 Lite má dokonca dva duálne fotoaparáty – vpredu aj vzadu. Značka Honor patrí spoločnosti Huawei a je zacielená na spotrebiteľský segment mladých ľudí. Nielen extrémne širokouhlý displej, ale aj kombinácia sklenej zadnej strany a kovového rámu navodzuje dojem prístroja z vyššej cenovej triedy.

Smartfón je k dispozícii v troch farebných vyhotoveniach: antracitovo čiernom, sýtejšom zafírovo modrom s väčším podielom farebných pigmentov a v odtieni ľadovej sivej. Ten pôsobí čistým a luxusným dojmom. Na zadnej stene s efektom odleskov je v úctivej vzdialenosti od objektívov zadného fotoaparátu okrúhla ­plocha na snímanie odtlačkov prstov. Prihlasovanie pomocou otlačkov je rýchle a spoľahlivé. Na rozdiel od konkurenčných modelov, ktoré majú čítačku pod objektívom, nehrozí jeho ­zašpinenie, ak prstom netrafíte snímač. Snímač je multifunkčný, pridržaním môžete zosnímať fotografiu, prijať hovor alebo vypnúť budík. ­Posunom prsta môžete zobraziť notifikačnú lištu alebo listovať v galérii fotografií.

 Zaoblenie predného a zadného krycieho skla plynule nadväzuje na zaoblenie rámu, takže prístroj sa dobre drží v ruke. Kovový rám je lakovaný, a tak aj hmatový dojem je konzistentný. Výrobca neudáva typ krycieho skla displeja, keby išlo o Gorilla Glass, určite by sa tým pochválil. Máte na výber, či v hybridnom slote použijete druhú SIM kartu, alebo pamäťovú kartu.

Podanie farieb je dané technológiou IPS a, samozrejme, nemôže konkurovať displejom AMOLED, ale to je iná cenová kategória. Farby sú jednoducho menej výrazné. Naproti tomu jas podsvietenia je dostatočný aj na pozeranie počas slnečného dňa. Rámiky pozdĺž dlhších strán sú hrubé približne milimeter, užšie okraje by už mohli byť problematické a spôsobovať falošné dotyky pri úchope.

Procesor Kirin 659 je z internej produkcie Huawei a rovnaký čip využíva napríklad Mate 10 Lite. K štyrom úsporným jadrám Cortex A53 na bežné úlohy sa v prípade požiadavky na vyšší výkon pridajú ďalšie štyri jadrá rovnakého typu, ale s vyššou frekvenciou. Grafický čip má pri vysokom rozlíšení displeja čo robiť, napriek tomu sú efekty v bežných aplikáciách plynulé. Na najnovšie graficky náročné hry však treba telefón z inej výkonnostnej (a samozrejme aj cenovej) kategórie. Reproduktor na spodnej hrane poskytuje priemerný, trochu „plechový“ zvuk, hlasitosť je dostatočná a ani pri vyššej úrovni nenastáva výrazné skreslenie.

Smartfón beží na najnovšom Androide 8.0 Oreo s nadstavbou používateľského rozhrania EMUI 8.0. Batéria s kapacitou 3000 mAh vydrží jeden a pol dňa bežnej prevádzky. Na nabíjanie je použitý starší konektor micro USB, no vzhľadom na cenovú triedu je to pochopiteľné. Nabitie na plnú kapacitu trvá dve a pol hodiny. Honor 9 Lite disponuje predným aj zadným duálnym fotoaparátom, každý z nich má kombináciu snímačov 13 + 2 Mpx. Dvojmegapixelový druhý snímač je pomocný, slúži na získanie informácií o vzdialenostiach objektov nachádzajúcich sa v zábere. Na základe týchto informácií možno či už v okamihu snímania, alebo dodatočne ovplyvniť hĺbku ostrosti tak, aby sa zvýraznil kľúčový objekt snímanej scény. V dobrých svetelných podmienkach, napríklad počas jasného slnečného dňa, sú fotografie pomerne kvalitné. Samozrejme, musíte počítať s nižším kontrastom a brilantnosťou. Ak sa vám budú zdať farby menej výrazné a živé, doladíte ich vo vhodnej mobilnej aplikácii na úpravu fotografií. Pozor na to, že displej má málo výrazné podanie farieb, tak to s ich saturáciou pri úpravách v telefóne nepreháňajte, aby fotka nebola krikľavá pri zobrazení na PC alebo displeji AMOLED, ak ju niekomu pošlete.

Ak idete fotiť v šere alebo pri pouličnom osvetlení, spomeňte si na cenu smartfónu. V tomto prípade platí, že za málo peňazí sú fotky za šera menej kvalitné. Problém je aj vo vernosti podania bielej farby. Efekt „širokej clony“ funguje v rozsahu clonových čísel 0,95 – 16. Väčšinou je vzdialenosť objektov určená správne, ale približne jeden z piatich záberov sa v tomto ohľade nevydarí. Ak je na fotke niečo zaujímavé, žiadny problém. Nastavením clony 16 bude celý záber ostrý. Asi ste si všimli, že nerozlišujeme predný a zadný fotoaparát, je to preto, že obidva majú rovnaké vlastnosti. Optickú stabilizáciu v tejto triede očakávať nemôžete, takže musíte smartfón pri fotení a filmovaní stabilne držať alebo o niečo oprieť.

Ohľadne verzie Androidu Honor nerobí žiadne kompromisy ani v nižšej strednej triede. Predinštalovaná je verzia 8.0 Oreo. Používateľská nadstavba EMUI 8.0 je optimálne zoštíhlená, ale výrobca mal na zreteli vekovú kategóriu budúcich používateľov a pribalil aj niekoľko hier.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový HiSilicon Kirin 659, jadrá: 4× Cortex-A53 2,36 GHz + 4× Cortex-A53 1,7 GHz, grafika: Mali T830 MP2; 3 GB RAM, úložný priestor 32 GB; displej: IPS 5,65 palca, rozlíšenie 1080 × 2160 px (428 ppi), kapacita úložného priestoru: 32 GB, fotoaparát: hlavný, duálny 13 Mpx + 2 Mpx, predná duálna kamera 13 Mpx + 2 Mpx, komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, bluetooth 4.3 LE, NFC, operačný systém Android 8.0 Oreo, rozmery 151 × 71,9 × 7,6 mm, hmotnosť 149 g, AnTuTu Benchmark skóre: 88 324

• Cena: 249 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prémiový dizajn, širokouhlý displej, duálne fotoaparáty
- Starší port micro USB, chýba podpora rýchleho nabíjania, nevýrazné farby na displeji aj na fotografiách

HODNOTENIE:

Dizajn: 93 %
Výkon:  76 %
Funkcionalita: 86 %
Celkovo: 85 %

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Honor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať