Huawei Mate 9: Nečakaný líder phabletov
Zaoblené hrany sú síce dizajnovo čisté, ale neprispievajú k spoľahlivému držaniu. Huawei pri tomto modeli zvolil vynikajúci kompromis – zaoblené hrany vpredu po celom obvode odolného skla, označované aj ako 2,5D, nadväzujú na zabrúsenú fazetku rámu. Rovnako príjemne sú zrazené hrany vzadu, kde nadväzujú na krivky tvarov zadnej kovovej steny. Na skle je nalepená ochranná fólia, tá však s koncepciou 2,5D príliš neladí, jej hrany sú viditeľné a nahmatateľné. Preto sme ju dali dole a spoľahli sme sa na ochranné sklo nešpecifikovaného typu. Dvojtýždňové nosenie vo vrecku často spolu s kľúčmi od auta vydržalo sklo bez akejkoľvek ujmy. V balení nájdete aj kryt zadnej steny z pružného priehľadného materiálu.
Zadnej matnej kovovej stene popri duálnom fotoaparáte dominuje okrúhly snímač odtlačkov prstov. Funguje veľmi spoľahlivo a rýchlo. Umiestnenie pod fotoaparátom v dosahu ukazováka je z ergonomického hľadiska perfektné. Ak je telefón položený na stole displejom dole, pri uchopovaní ukazovák už po niekoľkých hodinách používania automaticky smeroval na snímač, takže v okamihu zdvihnutia už bol telefón odomknutý. Kovové telo má okrem predností aj nevýhody – nedá sa využiť bezdrôtové nabíjanie. Obidve hardvérové tlačidlá (na reguláciu hlasitosti a prebudenie/uspatie) nájdete na pravej bočnej stene. Podobne ako u predchodcu Mate 8 do hybridného slotu môžete vložiť dve karty nano SIM alebo jednu kartu SIM a microSD.
Displej
Uhlopriečka displeja 5,9" je zrejme prakticky použiteľné maximum na nosenie telefónu, či v tomto prípade skôr phabletu, aj to len v kombinácii s veľmi tenkými bočnými rámikmi ako v tomto prípade. Rozlíšenie full HD bohato postačuje aj na takúto pri telefóne nezvyčajne veľkú uhlopriečku. Väčšie rozlíšenie by sa síce lepšie vynímalo v technických parametroch, no znamenalo by dvojnásobnú, prípadne aj vyššiu záťaž grafického subsystému, takže full HD rozlíšenie vnímame nie ako kompromis, ale ako dobré rozhodnutie. Jediný prípadný scenár využitia, kde sa bude použité rozlíšenie zdať nízke, je virtuálna realita.
Výkon a výdrž
Procesor HiSilicon Kirin z vlastnej produkcie Huawei využíva heterogénnu architektúru ARM big.LITTLE, ktorá kombinuje výkonné jadrá A73 s úspornými A53. Tie sú v akcii väčšinu času, keď telefón zaháľa, čiže keď si pozeráte e-maily, telefonujete, píšete SMS, takže potrebuje len nepatrný zlomok inštalovaného výkonu. Jadrá A73 sa aktivujú až pri požiadavke na vysoký výkon, napríklad v hrách či výpočtovo náročných operáciách. Dobre navrhnutý procesor + veľkokapacitná batéria – veľký displej s vyššou spotrebou. Výsledkom tejto rovnice je dvojdňová výdrž na jedno nabitie pri bežnom používaní. Navyše vďaka portu USB-C trvá nabitie na plnú kapacitu z dodávanej nabíjačky približne hodinu a pol.
Duálny fotoaparát
Prvýkrát bol tandem monochromatického a farebného fotoaparátu, vyvíjaný v spolupráci s nemeckou firmou Leica, použitý v modeli Huawei P9, uvedenom v apríli minulého roka, takže vývojári mali k dispozícii niekoľko mesiacov na jeho zlepšenie. Monochromatický snímač, na ktorý dopadá svetlo priamo, je minimálne 3× citlivejší na svetlo než farebný snímač RGB, kde je pred každým pixelom predradený mriežkový filter na rozdelenie farebných zložiek. A tento filter logicky pohltí časť svetla. Obrazový procesor využije jasovú zložku z monochromatického a farebné zložky zo senzora RGB, čo umožňuje dosiahnuť vyšší dynamický rozsah jasu. Trojnásobné zvýšenie citlivosti sústavy snímačov síce na prvý pohľad vyzerá úžasne, no treba si uvedomiť, že oko má logaritmickú citlivosť, takže vyššiu dynamiku postrehne, no nebude ju vnímať ako trojnásobne vyššiu.
Dva objektívy umiestnené blízko seba umožňujú určiť tretí rozmer, teda vzdialenosť objektov od fotoaparátu. Huawei tento údaj využíva nielen na presné zaostrenie, ale aj na funkciu takzvanej virtuálnej clony, ktorá umožňuje zaostriť na vybraný objekt, pričom objekty pred a za rovinou zaostrenia budú neostré. Na optickom princípe to pre objekty vzdialené viac než 1,5 m nie je možné, pretože pomerne širokouhlý objektív s konštantnou svetelnosťou f/2,2 má priveľkú hĺbku ostrosti. O vytvorenie umelo rozostreného pozadia sa preto musí postarať obrazový procesor. Podobne ako P9 aj Huawei Mate 9 umožňuje definovať rovinu zaostrenia nielen pri fotografovaní, ale aj pri prezeraní obrázkov v galérii. Obraz sa rozdelí na sústavu menších plôch a pre každú sa uložia metadáta o tom, ako ďaleko je objekt na tejto ploche. Keď potom používateľ určí, čo má byť ostré, budú ostré aj objekty na ostatných plochách, ktoré sú rovnako vzdialené. Ak je snímka odfotená v režime wide aperture/široká clona, má v spodnej časti ikonu clony. Keď na ňu používateľ klikne, môže dodatočne určiť miesto zaostrenia a hodnotou virtuálnej clony určí hĺbku ostrosti.
Zvuk
V spodnej časti po bokoch konektora USB-C sú dve mriežky, reproduktor je však len za pravou z nich. Napriek tomu je reprodukcia v polohe na šírku stereofónna, pretože hrá aj reproduktor, ktorý pri telefonovaní prikladáme k uchu. Hrá síce len vyššie stredy a výšky, ale práve táto časť frekvenčného spektra je smerová. Nižšie frekvencie hrá len reproduktor v spodnej časti. Samozrejme, vzhľadom na malé rozmery reproduktorov má reprodukcia fyzikálne limity, ale Mate 9 patrí v tomto ohľade medzi najlepšie znejúce telefóny.
Operačný systém
Samozrejmosť je nový Android 7.0 Nougat, ktorý priniesol skôr evolučné zmeny, no veľmi užitočné. Dotvára ho pomerne kvalitná nadstavba. Aj v Huawei si uvedomili, že menej je v tomto prípade viac, a nadstavba EMUI 5.0 už podľa nášho názoru dosiahla štádium zrelosti. Dotvára grafický dizajn, zdokonaľuje fungovanie notifikácií a umožňuje variabilné rozdelenie obrazovky medzi dve aplikácie.
Parametre:
• Procesor: osemjadrový Huawei Kirin 960 (4 × 2,4 GHz A73 + 4 × 1,8 GHz A53) + koprocesor i6, GPU Mali-G71; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor: 65 GB, karta microSD do 256 GB; displej 5,9", full HD 1920 ×1080 px, 373 ppi, 16,7 M farieb, kontrast 1500:1; konektivita: podpora LTE, 802.11a/b/g/n/ac; 2,4 GHz/ 5 GHz, bluetooth 4.2, podpora BLE, NFC; operačný systém: Android 7.0 s nadstavbou EMUI 5.9; fotoaparát: hlavný 20 Mpx, monochromatický + 12 Mpx, RGB, f1/2.2, optický stabilizátor; predný 8 Mpx AF f/1,9; batéria 4000 mAh; rozmery: 156,9 × 78,9 × 7,9 mm; hmotnosť: 190 g; AnTuTu Benchmark: skóre 141 495
• Cena: 699 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný displej, celokovové telo, dlhá výdrž na batériu, rýchle nabíjanie
- Fotoaparát v slabších svetelných podmienkach nespĺňa očakávania
Hodnotenie:
Dizajn: 90 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 90 %
Fotoaparát: 80 %
Celkovo: 91 %