CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Tretia generácia smartfónov ASUS

0

Okrem základného modelu ZenFone3 patria do rozvetvenej produktovej rodiny aj modely s prívlastkom Max, Zoom, Laser, Deluxe a AR, aj keď v súčasnosti nie všetky sú dostupné na našom trhu.

ZenFone 3

K dispozícii sú dve verzie s rozlíšením full HD, ktoré sa líšia len uhlopriečkou obrazovky 5,2 (ZE520KL), resp. 5,5 palca (ZE552KL). Kombinácia odolného skla Corning Gorilla Glass a kovového rámu navodzuje dojem luxusu a kvality. Sklo je vynikajúci materiál z hľadiska prístupu signálu k anténe aj odolnosti proti poškriabaniu, to všetko za cenu menej spoľahlivého držania. Vyčnievajúce štvorcové teleso fotoaparátu so zaoblenými rohmi však zabezpečí, že telefón sa na mierne šikmej podložke nešmýka. Pod objektívom je snímač odtlačkov prstov, ktorý je podlhovastý a orientovaný na výšku.  Funguje spoľahlivo a dostatočne rýchlo, hoci sa zdá, že vývojári možno obetovali nejakú desatinku sekundy v prospech spoľahlivosti. Tlačidlá na pravom boku majú typický asusovský zenový reliéf sústredných kružníc. Telefón podporuje dual SIM, pričom do druhého slotu môžete vložiť buď druhú SIM kartu, alebo pamäťovú kartu micro­SD. Dátové pripojenie 4G, prípadne 3G zvládne len primárna SIM karta, ale v konfiguračnom menu môžete nastaviť, ktorá zo SIM kariet sa bude považovať za primárnu.

Hrany displeja aj zadnej sklenej steny sú príjemne zaoblené v trende nazývanom 2,5 D. Vďaka tomu sa telefón dá spoľahlivo uchopiť a napriek hladkej zadnej stene aj držať. Systémové tlačidlá Androidu sú na dotykových plochách pod displejom, takže mu neuberajú z rozlíšenia, žiaľ, nie sú podsvietené. 

Displej má dostatočný rozsah pozorovacích uhlov aj intenzitu podsvietenia. Citeľný je posun do modrastých odtieňov, takže prezerané obrázky pôsobia mierne chladným dojmom. Trochu pomôže softvérová kompenzácia, ale subjektívne vnímaný posun do modra úplne neodstráni. Reproduktor na spodnej strane je, naopak, v tejto kategórii nadpriemerný. Osemjadro Snapdragon 625 od Qualcommu síce nepatrí medzi absolútnu výkonovú špičku, je to skôr úsporný pracant, ale na väčšinu aplikácií vrátane stredne náročných hier postačí. Kapacita pamäte RAM aj vnútorného úložného priestoru radí tento smartfón do elitnej kategórie. Príslušnosť do technicky vyspelejšej kategórie dokumentuje aj nový port USB Type-C s podporou rýchleho nabíjania. S dodávanou nabí­jačkou (5 V, 2 A) sa batéria dá nabiť za 2,5 hodiny. Kapacita batérie je dostatočná na deň intenzívneho používania s 20-30-percentnou rezervou.

Objektív hlavného fotoaparátu má 4-osovú optickú stabilizáciu a rýchle laserové zaostrovanie s dobou reakcie 0,03 sekundy. Pri nakrúcaní videa optický stabilizátor supluje 3-osovú elektronickú stabilizáciu, ale len do 1080p. ZenFone 3 však dokáže snímať aj video v rozlíšení 4K pri 30 fps. Fotografie v dobrých svetelných podmienkach sú vynikajúce, pri pološere sa automatika spolieha na ISO (bežné sú hodnoty v rozsahu 2000 – 4000), ako aj na optickú stabilizáciu, nebojí sa znižovať expozičný čas až na 1/8 či dlhší. Ak záber nerozhýbete, bude šum väčšinou na prijateľnej úrovni. Niekedy však zvýši ISO tak, že šum je badateľný, ba až rušivý. Manuálny režim podobne ako pri všetkých mobilných fotoaparátoch spomenieme len pre úplnosť, je to vyvažovanie rovnováhy expozičného času a ISO v limitoch, ktoré dáva fixná clona f/2.0.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 625, takt 2 GHz, GPU Adreno 506; pamäť: 4 GB RAM, 64 GB eMCP, karta microSD do 2 TB; ­displej 5,2" FHD IPS, 16 M farieb, 1080 × 1920 px; konektivita: podpora LTE, 802.11b/g/n/ac, bluetooth 4.2; operačný systém: Android 6.0 s nadstavbou ZenUI 3.0; fotoaparát: hlavný 16 Mpx, f/2.0, predný 8 Mpx, f/2.0; batéria 2650 mAh; rozmery: 146,87 × 73,98 × 7,69; hmotnosť: 144 g; ­AnTuTu Benchmark: skóre 62 375

• Cena: 369 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výkon, výdrž na batériu, dobrý fotoaparát
- Studený nádych farieb displeja 

HODNOTENIE:

Dizajn: 100 %
Výkon: 90 %
Funkcionalita: 80 %
Celkovo: 90 %

ZenFone 3 Max

Prívlastok Max v tomto prípade znamená najväčšiu výdrž na ba­tériu. Zaradenie telefónu do nižšej strednej triedy prezradí len cenovka a technické parametre. Dizajn, použité materiály a snímač odtlačkov prstov, rovnaké naprieč celým radom ZenFone 3, evokujú veľmi pozitívny dojem, takže podľa týchto kritérií by ste ho zaradili minimálne o jednu kvalitatívnu triedu vyššie. Konštrukcia na prvý navodzuje dojem celokovového tela, no absencia štrbín, ktorými by dovnútra telefónu prenikal signál, a odlišná tepelná vodivosť hornej a spodnej časti prezradia, že tieto diely sú z plastu s metalízovou povrchovou úpravou. Sklo je odolný typ Corning Gorilla Glass. Snímač odtlačkov prstov na zadnej stene pod objektívom fotoaparátu má na tomto modeli kruhový tvar a funguje veľmi spoľahlivo. Pod malým otvorom nad objektívom je pomocný mikrofón, ktorý sníma rušivé zvuky okolia a v protifáze ich pridáva do reprodukovaného zvuku, čím sa hluk okolia čiastočne eliminuje. V dolnej časti zadnej steny je mriežka otvorov reproduktora na hlasité počúvanie. Podobne ako základný model aj Max podporuje dual SIM, pričom do druhého slotu môžete vložiť buď kartu microSD, alebo nanoSIM. Dátové pripojenie 3G WCDMA/4G LTE zvládnu obidve karty, v konfiguračnom menu môžete nastaviť, ktorá z dvojice SIM kariet sa bude považovať za primárnu s dátovým pripo­jením.

Aby sa výrobca zmestil do stanoveného cenového limitu, niekde musel ubrať, v tomto prípade na rozlíšení displeja. Ten má pri uhlopriečke 5,2" rozlíšenie HD (720 × 1280 ­pixelov), čo predstavuje hustotu obrazových bodov 282 ppi. Nižšie rozlíšenie sa priaznivo podpísalo aj na spotrebe a bolo možné použiť menej výkonný, ale úspornejší grafický procesor Mali T720. Pochváliť treba vysoký maximálne nastaviteľný jas, takže telefón je čitateľný aj na priamom slnečnom svetle a živé farby sú takisto trochu posunuté do modra. Procesor MediaTek 6737 má štyri úsporné jadrá Cortex-A53, napriek tomu v kombinácii len s 2 GB RAM zvládne väčšinu bežných aplikácií vrátane menej náročných hier. Pri náročnejších aplikáciách sme občas postrehli mierne zaváhanie, ale operačný systém vždy zostal stabilný. Kapacita úložného priestoru 32 GB je výsadou skôr vyššej cenovej triedy. Kvalita zvuku z reproduktora na zadnej stene zodpovedá cenovej triede telefónu. 

Rozlíšenie snímača 13 Mpx sa v technických údajoch dobre vyníma, možnosti a kvalita ­fotoaparátu vás nesklamú, no ani nenadchnú, plne zodpovedajú cenovej kategórii telefónu. K dispozícii je režim snímania pri nízkej úrovni osvetlenia, nočný režim, HDR, dokonca aj vir­tuálny režim vysokého rozlíšenia PixelMaster Super Resolutions s rozšíreným dynamickým rozsahom. Video môžete nakrúcať len v rozlíšení HD 720p pri 30 fps.

Batéria s kapacitou 4100 mAh zabezpečí dva dni intenzívnej a takmer tri dni bežnej pre­vádzky telefónu. V balení nájdete aj kábel OTG so zásuvkou USB a zástrčkou micro USB, ktorý sa dá použiť nielen na prenos súborov, ale aj na nabíjanie iných zariadení, napríklad telefónov. Vtedy ZenFone 3 Max funguje aj ako powerbank. Po pripojení kábla OTG si budete môcť ­vybrať, či budete prenášať údaje a nabíjať menším prúdom, alebo funkcia OTG bude vypnutá a pripojené zariadenie sa bude iba nabíjať, no väčším prúdom, takže nabíjanie bude rýchlejšie.  

Parametre:

• Procesor: štvorjadrový MediaTek MT6737 (4× Cortex-A53, 1 GHz, 28 nm); GPU Mali-T720 MP2; pamäť: 2 GB RAM, úložný priestor: 32 GB, karta microSD do 32 GB; displej 5,2", IPS HD 720 × 1280 px, 282 ppi; konektivita: podpora LTE, 802.11 b/g/n; bluetooth 4.0; operačný systém: Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou ZENUI 3.0; fotoaparát: hlavný 13 Mpx, f1/2.2, predný 5 Mpx, f/2.0; batéria 4100 mAh; rozmery: 149,5 × 73,7 × 8,6 mm; hmotnosť: 148 g; AnTuTu Benchmark: skóre 29 714

• Cena: 199 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výdrž na batériu, dizajn, kovové telo,  čítačka odtlačkov, reverzné nabíjanie
- Studený nádych farieb displeja, nižší výkon, neprehľadné prostredie a veľa predinštalovaných aplikácií, video iba v HD

Hodnotenie:

Dizajn: 100 %
Výkon: 70 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 87 %

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
ZenFone Asus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať