S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: Huawei Watch2 – robustné a elegantné hodinky s nevtieravým dizajnom

0

Inteligentné hodinky druhej generácie od Huawei by sa robustným dizajnom a hlavne účelom dali zaradiť skôr medzi športové než spoločenské, no dobre pristanú aj k obleku. Pri pohľade zboku vyzerajú veľmi hrubé, cez stred som posuvným meradlom nameral až 14,36 mm. Odhadujem, že ohľadne hrúbky hodiniek bol v Huawei poriadne hlučný brain­storming medzi konštruktérmi a dizajnérmi. Konštruktéri správne presadili, že kruhový segment s optickými senzormi na meranie tlaku na zadnej stene, ktorý má priemer asi 2 cm, má trochu vyčnievať, aby pri nosení boli senzory pritlačené k pokožke aj pri voľnejšie zapnutom remienku. A hodinky  v tomto skutočne prekonávajú konkurenciu, kde pri nedoliehaní senzor len bezmocne bliká a nemeria. A po týždni používania konštatujem, že správne rozhodnutie bolo aj nechať obvod rozety vyčnievať asi milimeter nad sklíčko. Keby sa ten milimeter ušetril a sklíčko by lícovalo s rozetou, hoci je typu  ­Corning Gorilla Glass, časom by sa poškriabalo. Remienok má štandardné 22 mm uchytenie, takže ho môžete vymeniť za akýkoľvek iný. V hodinárstve si v takom prípade budete musieť kúpiť aj 22 mm tŕne, pretože originálne na hodinkách majú háčiky na lepšie sťahovanie a na remienkoch sú zárezy.

K dispozícii som mal verziu 4G. Slot na kartu nano SIM je tam, kde sa pripája časť remienka s prackou. Pred vytiahnutím slotu treba remienok odobrať. Po vložení SIM karty môže používateľ telefonovať a využívať mobilné dátové pripojenie aj bez smartfónu, napríklad počas športových aktivít. Niektorí mobilní operátori umožňujú službu one-number-multi-SIM na zdieľanie jedného telefónneho čísla v rámci dvoch SIM kariet. Ak nie, stačí vyriešiť presmerovanie prichádzajúcich hovorov na SIM kartu v hodinkách. Možnosť telefonovania sa hodí, ak si napríklad chcete po behu v prírode zavolať Uber.

Bohatá je aj senzorová výbava. Hodinky Huawei Watch2 majú vo svojom arzenáli 6-osový akcelerometer a gyroskop, 3-osový kompas, barometer, snímač tepu, snímač intenzity osvetlenia a kapacitný snímač. Všetky verzie majú podporu GPS a Glonass. Hodinky zbierajú údaje spojené s aktivitami používateľa, ako napríklad prejdenú vzdialenosť, trasu, rýchlosť, počet krokov, srdcový tep a jeho rozsah, spálené kalórie a ďalšie. Inteligentná tréningová aplikácia asistuje pri fitnes a športových aktivitách, napríklad pomôže udržiavať rýchlosť aeróbneho tréningu pri optimálnej tepovej frekvencii. Hodinky vypočítajú aj VO2max čiže maximálnu spotrebu kyslíka a generujú report, ktorý obsahuje nielen informácie o priebehu tréningu, ale aj rady týkajúce sa doby regenerácie.

Pristavím sa pri údaji o odolnosti proti vode a prachu IP68. Číslica 6 znamená najvyšší stupeň odolnosti proti prachu, ktorý sa nedostane do prístroja za žiadnych okolností. Druhá číslica 8 je ochrana proti vode pri potopení. Hodinky by mali vydržať ponorenie do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Lenže označovanie vodotesnosti pri hodinkách bolo vždy zdanlivo trochu zavádzajúce. Označenie 30 m znamenalo odolnosť proti mierne striekajúcej vode alebo dažďu, WR 50 m by už mali zniesť aj striekajúcu vodu pri sprchovaní, no až označenie WR 100 m dovoľuje s hodinkami plávať. A napočudovanie táto prax nevychádza z marketingového preháňania v označení vodotesnosti, ale zo zákonitostí hydrodynamiky. Každý pláva iným štýlom a inou rýchlosťou. Pri pohybe ruky s hodinkami pod hladinou vody môže tlak vody vyvolaný pohybom prekročiť normový tlak a hodinky by sa mohli poškodiť. Takže pri IP68 na plávanie s hodinkami zabudnite.

Pri inteligentných hodinkách je veľmi dôležitá aj výdrž na batériu. V bežnom režime, keď sú na displeji OLED stále zobrazené ručičky a ciferník a človek hodinky používa ako notifikačné zariadenie k smartfónu, vydržia dva dni s asi 9-percentnou rezervou. V úspornom režime Watch Mode, keď hodinky len ukazujú čas a merajú počet prejdených krokov, by mali vydržať až 21 dní. Doba nabíjania je len asi 50 minút.

Softvérová výbava, v tomto prípade Android Wear 2, navodzuje dojem štandardu, no hodiniek s týmto systémom na trhu veľa nie je. Pri úvodnej konfigurácii budete márne hľadať češtinu či slovenčinu. Vzhľad ciferníka možno prispôsobiť, no ponuka nie je dizajnovo veľmi pestrá. Na ovládanie slúži dotykový displej a dve hardvérové tlačidlá. Rozeta je pevná a pri ovládaní nemá žiadnu funkciu. Pre tento operačný systém je v ponuke dostatok zaujímavých aplikácií, napríklad Spotify.

Parametre:

• Procesor: Qualcomm Snapdragon 2100 (MSM8909W); pamäť 768 MB RAM a 4 GB úložného priestoru; displej 1,2-palcový ­AMOLED, 390 × 390 px (326 PPI); konektivita LTE, Wi-Fi: 2,4 GHz 802.11b/g/n, buetooth 4.1 LE, NFC; operačný systém Android Wear 2; hmotnosť 40 g

• Cena: 379 EUR vo verzii 4G (324 EUR iba s bluetooth)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Always-on displej, dvojdňová výdrž na batériu
- Potešila by vodotesnosť umožňujúca plávanie

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ 79 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 89 %

Celkovo.: 84 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať