ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Iiyama ProLite X4071UHSU-B1: 4K obor za výbornú cenu

0

Už niekoľko rokov nás výrobcovia televízorov zahŕňajú novými a ešte úžasnejšími 4K televízormi, pri ktorých sa stáva štandardom uhlopriečka 65" a väčšia. Výrobcovia monitorov však akoby zaspali dobu a pokúšajú sa nás presvedčiť, že potrebujeme 4K či 5K monitory s uhlopriečkou 24 alebo prinajlepšom 27". ­Myslíme si, že nepotrebujeme. Na takej malej ploche displeja nadmieru stačí 2K rozlíšenie napriek tomu, že marketingoví guru vám budú tvrdiť niečo iné.

Nám sa tentoraz dostal na test monitor s naozaj grandióznou uhlopriečkou 40". Niekomu by sa mohla zdať priveľká, na margo toho si iba stačí spomenúť, aký ohlas svojho času spôsobil phablet Samsung Galaxy Note 1 so svojím 5,3" displejom.  A kde je dnes 5,3" ?

Iiyama ProLite X4071UHSU-B1 je však trochu v inej pozícii. Nejde o prvý 4K monitor na trhu, už v minulom roku sa objavil u nás model Philips BDM4065UC, ktorý sa však veľmi nezohrial. Na internete sa dá nájsť viacero 40" monitorov, no Iiyama je v súčasnosti jediný model dostupný u nás.

My hneď na úvod musíme konštatovať, že takýto veľký monitor je na 4K rozlíšenie tá správna veľkosť. Zatiaľ čo uhlopriečka 32" je dobrý základ, až na 40" plne využijete potenciál takéhoto veľkého rozlíšenia. Treba si uvedomiť, že na ploche displeja môžete umiestniť 4 okná aplikácií vo full HD rozlíšení bez toho, aby ste sa v každej z nich museli nejako obmedzovať. Je to, akoby ste pracovali na štvorici 20" monitorov. V strihovom programe vidíte náhľadové okno vo full HD rozlíšení. Neoceniteľná je takáto plocha pre grafikov, projektantov, konštruktérov či na spracovanie fotografií, nehovoriac už o hráčoch, ktorým ponúka latenciu 3 ms.

Iiyama ProLite X4071UHSU-B1 je vybavený panelom MVA (Multi-Domain Vertical Alignment) s natívnym rozlíšením 3840 × 2160 bodov. V portovej výbave nájdete trojicu HDMI a jeden DisplayPort. Jeden z  portov HDMI je verzie 2.0 a umožňuje tak pripojenie signálu 2160p60 rovnako ako DisplayPort verzie 1.2. Tu musíme upozorniť, že pri počiatočnej konfigurácii treba nastavenie portov skontrolovať, vo východiskovom nastavení sú totiž aj tieto dva nastavené na verziu HDMI 1.4 a DP 1.1, takže umožnia pripojenie iba 2160p30. Monitor obsahuje aj dvojportový hub USB 3.0 a audiovstup aj výstup. Vstavaná je dvojica reproduktorov s výkonom 2× 6 W. Konštrukcia monitora je celoplastová s pomerne tenkým, iba 12 mm orámovaním displeja. Trochu pripomína lacnejšie TV. Ako podstavec je použitá dvojica televíznych nožičiek, ktoré sa jednoducho zasunú do otvorov a zaistia krídlovými skrutkami. Monitor má prednastavený mierny sklon dopredu pod uhlom asi 2-3°. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Použité riešenie, pochopiteľne, neumožňuje nastavovanie polohy, monitor však má vzadu štandardné úchyty VESA s rozstupom 200 × 200 mm na uchytenie na stojan. Optimálna sledovacia vzdialenosť je asi 75 – 90 cm, čo pri bežnom pracovnom stole bez problémov dosiahnete. Ovládanie je zverené pätici tlačidiel na spodnej strane vpravo dole. Tlačidlá pomerne výrazne vystupujú, takže sa pri nahmatávaní nemôžete pomýliť. K prístroju sa dodáva aj diaľkový ovládač, ktorý umožňuje kompletné ovládanie. Trochu sa nám nepáčili jeho oneskorené reakcie v niektorých situáciách. Ináč je ovládanie jednoduché, monitor má veľa možností nastavenia a optimalizácie obrazu. K dispozícii je viacero prednastavených režimov, režim X-res na zvýšenie ostrosti, potlačenie modrého svetla a veľa ďalších. V ponuke nájdete aj režimy PiP a PaP na ­zobrazenie obrazu z akýchkoľvek dvoch zdrojov, môžete si tak počas práce v rohu pozerať napr. program zo satelitného prijímača a podobne. Vstup zvuku sa prepína samostatne. Zvuk z HDMI možno zvoliť iba v režime PiP a PaP, ináč môžete zvuk prepínať iba z aktuálneho HDMI alebo linkového audiovstupu. Hráčske technológie ako G-Sync či FreeSync tu vzhľadom na cenovú triedu nenájdete, pre monitor je maximum 2160p60. Príjemný je však USB hub s dvoma výstupmi, ktorý môžete využiť na pripojenie USB flash, externého HDD či iných zariadení. Pre hráčov je pripravený na ľavej strane aj výstup na slúchadlá a vľavo hore vysúvací vešiak na ne.

Monitor však nesklamal ani v objektívnych meraniach. Veľmi dobré výsledky dosiahol v tónovej reakcii, sledovaní gama krivky, rovnomernosti farieb a jasu. Výborný bol aj výsledok v presnosti farieb s priemernou farebnou ­odchýlkou δE = 1. Maximálny jas sme namerali 278 cd/m2. Zvuková časť neohromí, na bežnú prácu však postačuje. Vďaka dostatočnému priestoru má lepší zvuk ako väčšina malých monitorov. Jedinou chybičkou na kráse zostáva regulácia PWM podsvietenia, ktorá podľa našich meraní pracuje na 160 Hz. Vzhľadom na vynikajúcu cenu sa mu to však dá odpustiť.

Parametre:

• Typ LCD panela: MVA, natívne rozlíšenie: 3840 × 2160 bodov, uhlopriečka: 39,5"; 100,3 cm, formát obrazu: 16: 9, latencia: 3 ms, jas: 350 cd/m2, kontrast: 5000: 1 typický, pozorovacie uhly: 178°/178°, vstupy: USB (UP 1× USB 3.0 / DOWN 2× USB 3.0), 1× HDMI 1.4, 1× HDMI 1.4/MHL, 1× HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, reproduktory: áno (2× 6 W stereo), výstup na slúchadlá: áno, VESA: áno

• Cena: 586 EUR

Hodnotenie/výsledky meraní

• Spotreba stand-by/typická/max.: 0,5 W/49 W/58 W, maximálny jas: 278 cd/m2, statický kontrast: 8910:1, priemerná odchýlka farieb δE = 1.00, farebné pokrytie: 100 % sRGB, 89 % Adobe RGB

PLUSY, MÍNUSY:

+ Veľká zobrazovacia plocha, široké možnosti nastavení, diaľkové ovládanie, presné farby
- Regulácia PWM podsvietenia, nemožnosť polohovania        

Merania: 80 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 86 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Iiyama 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať