Recenzie: Philips 49PUS6561/12: Smart TV s OS Android a Ambilight
Philips vo svojich televízoroch stavil na OS Android rovnako ako Sony. V minulosti s týmto systémom v A/V zariadeniach bolo viac problémov ako úžitku, preto sme boli zvedaví, ako sa mu bude dariť v podaní Philipsu. Philips 49PUS6561 je najmenší Ultra HD televízor v rade 6000. Prichádza s veľmi slušnou výbavou, čiastočne danou aj použitím OS Android. Ten je inštalovaný vo verzii 5.1, výrobca však sľubuje jeho update na verziu 6. Android umožňuje jednoduchú inštaláciu množstva aplikácií aj hier, veľa ich je predinštalovaných. Prvé, čo nás zaujalo a čo hodnotíme veľmi kladne, je ovládanie TV. Na rozdiel od modelov Sony, kde na vás všade vykúkajú všakovaké okná s aplikáciami a jednoduché prepnutie videovstupu je hra na nervy, Philips zvolil inú stratégiu. Menu je koncipované viac klasicky, základné ovládacie skupiny sa dajú priamo vyvolať tlačidlom, a ak chcete aplikácie a ďalšie funkcie, stačí tlačidlo Domov a ste tam. Vcelku je ovládanie príjemné a intuitívne.
Dodávaný ovládač je prehľadný a obojstranný, s alfanumerickou klávesnicou na druhej strane. Android je výhodný aj pri prehrávaní súborov. Televízor podporuje, samozrejme, aj kodek H.265/HEVC, no ak nájdete video, ktoré nedokážete prehrať, zväčša stačí stiahnuť iný prehrávač. Na výber ich je pomerne veľa vrátane známych Kodi alebo VLC. Počas nášho testovania televízor prehral väčšinu štandardných testovacích videí vrátane Ultra HD 4K videí v kodekoch H.264 aj H.265. Problémy mu robili iba streamy z videokamier s veľkými dátovými tokmi, ale takéto súbory bežný používateľ neprehráva. V ponuke, samozrejme, nájdete aj všetky možné videoslužby, ako napr. YouTube, Vimeo, Netflix a veľa ďalších. Prehrávanie z nich funguje bez problémov vrátane 4K obsahu. Úzkym hrdlom v tomto prípade môže byť iba vaše internetové pripojenie. Najväčšia konkurenčná výhoda televízorov Philips je použitý systém Ambilight. Ten slúži na podsvietenie pozadia za televízorom podľa obsahu na obrazovke. Systém možno pomerne rozsiahlo konfigurovať a určovať, či bude zmena svetiel podľa videa, zvuku alebo farieb, možno nastavovať jas, sýtosť aj podanie farieb a mnoho ďalších parametrov. Ambilight je patentovaná technológia Philipsu a používa sa v troch verziách – ako dvojstranná s osvetlením na ľavej a pravej strane, trojstranná pridáva osvetlenie hore a štvorstranná aj dole. Testovaný prístroj mal trojstrannú verziu. Použitie Ambilight opticky rozširuje zobrazovanú plochu, na stenu za televízor sa premietajú farebné stopy, akoby obraz pokračoval ďalej mimo obrazovky. Je to veľmi efektné a navyše sa tým výrazne znižuje zaťaženie zraku pri pozeraní v zatemnenej miestnosti. Keďže Ambilight osvetľuje pozadie, nevytvára obrazovka taký kontrast v tme. V najnovšej verzii môže Ambilight blikať dokonca podľa zvuku. Teoreticky by sme si to vedeli predstaviť na nejaký divoký večierok, ale ináč nám zmysel tohto efektu akosi uniká. Je to veľmi rušivé. Výhodné je, že ak nechcete, aby vám farby pri sledovaní blikali, môžete si nastaviť stálu atmosféru. Televízor vie ovládať aj svietidlá systému Philips Hue.
Hardvérovo je prijímač takisto vybavený zaujímavo. Panel používa priame podsvietenie so systémom lokálneho stmievania Micro dimming. To je podstatne kvalitnejšie ako Edge LED, ale prejavuje sa to na spotrebe, ktorá v špičke dosahuje vyše 160 W. Obraz zlepšuje aj technológia Natural motion, ktorá je užitočná hlavne pri sledovaní materiálu so snímkovými rýchlosťami 24p a 25p. Občas to však preženie a v obraze sa vyskytujú kompresné artefakty a mydlový efekt. Color Enhancement odporúčame vypnúť. Na kvalitný vstup ho nepotrebujete a nekvalitný nezlepší, skôr zvýrazní chyby.
Pri našich testoch sme vykonali sériu štandardných meraní, pri ktorých zisťujeme rozsah reprodukovaných farieb, farebnú odchýlku, hodnoty jasu a statického kontrastu. Okrem toho posudzujeme subjektívny dojem z obrazu, kvalitu zvuku a kvalitu zobrazenia pomocou testovacích videí a obrazcov. Televízor príliš nevyniká v presnosti farieb. Subjektívne je však obraz ostrý, dobre prekreslený, s výraznými farbami. Umožňuje sledovanie signálu v HDR, ale nespĺňa podmienky špecifikácie Ultra HD Premium. Nepáčilo sa nám, že pri prepínaní vstupov ani pri reprodukovaní nijako nezistíte, v akom režime práve pracuje. Zvuková časť je ako pri väčšine súčasných TV určená iba na nenáročné sledovanie bežných programov. Zvuku chýbajú nižšie basy. Ak si budete chcieť vychutnávať filmy s priestorovým zvukom, najlepšie bude siahnuť po externom riešení. Vcelku sme s prístrojom boli spokojní, kvalita obrazu je subjektívne veľmi dobrá a veľký prínos je Ambilight. Uhlopriečka 49" je však akceptovateľná iba v prípade, že počítate hlavne so sledovaním full HD materiálu. Ak je však vašou prioritou 4K, prvá použiteľná uhlopriečka je 55", v bežnom byte by sme volili skôr 65". Pri sledovaní obrazu v 4K rozlíšení platí, že pozorovacia vzdialenosť by nemala byť väčšia ako uhlopriečka TV, čo je v našom prípade 1,2 m. Vo väčšej vzdialenosti už totiž nepoznáte rozdiel medzi 4K a full HD rozlíšením.
Parametre:
• Obrazovka: 48,5" (123 cm) IPS 3840 × 2160 s priamym podsvietením, procesor: 4 jadrá, 2× ARM Cortex A17, 2× ARM Cortex A7, OS Android 5.1, úložisko 16 GB, tuner: DVB-T/T2/C, DVB-S/S2, porty: 2× HDMI 2.0 (ARC, CEC, MHL) s HDCP 2.2, 2× HDMI 1.4a, 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× SCART, 1× A/V In, 1× Component In, S/PDIF, CI+ 1.3
• Cena: 699 EUR
Hodnotenie/merania:
• Pokrytie farebného priestoru: sRGB 98 %, Adobe RGB 73 %, max. jas: 338 cd/m2, statický kontrast: 810:1, priemerná odchýlka farieb δE = 4, spotreba stand-by: 0,5 W, prevádzková: 150 W
PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborná kvalita obrazu v 4K aj full HD, množstvo doplnkových funkcií, jednoduché ovládanie
- Malá uhlopriečka na 4K, horší zvuk, nespĺňa špecifikácie Ultra HD Premium
HODNOTENIE:
Merania: 80 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %