S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Inovatívne biele pelety by mohli pomôcť nahradiť uhlie a zemný plyn

2

Vedci a inžinieri sa snažia nájsť lacné spôsoby, ako prebytočnú slnečnú a veternú energiu uložiť na neskôr. Dúfajú, že napokon uložia obnoviteľnú energiu tak, aby bola dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni a za cenu, ktorá nahradí uhlie a zemný plyn. Pokúša sa o to aj startup Cache Energy, ibaže má trochu iný prístup ako väčšina ostatných. Namiesto uskladňovania energie vo forme tepla pomocou piesku alebo špeciálne vyrobených tehál ju Cache uskladňuje v chemických väzbách vo vnútri peliet vyrobených z vápna pochádzajúceho z vápenca.

„Je to nízkonákladová pevná látka, ktorá dokáže vyrábať teplo a môže využívať niektoré podobné infraštruktúry, ako boli vybudované okolo fosílnych palív,“ vysvetlil zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Arpit Dwivedi. Pelety možno skladovať na hromadách alebo v silách, presúvať ich pomocou dopravníkových pásov a prepravovať železničnými vagónmi.

Startup začína s hydroxidom vápenatým, široko dostupným materiálom, ktorý sa používa vo všetkom od výroby papiera a čistenia odpadových vôd až po morenie a nixtamalizáciu, čo je proces, ktorý mení kukuričnú múku na masu na tortilly. Hydroxid vápenatý je prášková látka, čo nie je ideálne pre proces spoločnosti Cache. Ak sú pelety primalé, môžu byť odfúknuté, preto spoločnosť prišla na to, ako prášok viazať, aby sa držal pohromade. 

Pelety však nemôžu byť ani príliš veľké, inak by zabrzdili ďalší krok procesu: reakciu, pri ktorej sa ukladá a uvoľňuje energia. Keď sa pelety Cache zahrejú, uvoľňujú vodnú paru a zanechávajú oxid vápenatý alebo nehasené vápno. To je „nabitý“ stav batérie. Na vybitie spoločnosť prevádza pelety cez ten istý gravitačný reaktor, pričom na ne pôsobí vlhkosťou, aby sa reakcia obrátila a vzniklo teplo. Celková účinnosť systému je približne 95 %, povedal Dwivedi.

Pelety Cache dokážu produkovať teplo až 550 °C, čo by pokrylo väčšinu priemyselných procesov, ako aj potreby tepla a teplej vody v komerčných a obytných budovách. Jeden prepravný kontajner peliet by podľa Dwivediho stačil na vykurovanie niekoľkých kancelárskych budov počas zimy. Spoločnosť pracuje na novej verzii, ktorá bude schopná produkovať teplo až 900 °C, čím sa rozšíri okruh priemyselných odvetví, ktorým sa môže predávať.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Startup má jeden pilotný reaktor, ktorý je v súčasnosti u zákazníka, a Dwivedi uviedol, že budúce finančné prostriedky pôjdu na dodávku ďalších reaktorov zákazníkom. Cieľom spoločnosti je udržať náklady na svoje zariadenia a materiály na čo najnižšej úrovni. Používa čo najviac hotových súčiastok a aj pri súčasnej hodinovej produkcii približne 500 kilowatthodín stoja pelety len približne 20 až 40 centov za kilowatthodinu. To, či bude technológia Cache konkurencieschopná s fosílnymi palivami, závisí vo veľkej miere od toho, koľko bude stáť elektrická energia.

Tam, kde je dostatok veternej a solárnej energie, by sa pelety mohli nabíjať lacno. Ak pelety spoločnosti Cache vydržia náročné podmienky reálneho používania, možno si predstaviť, že sa budú nabíjať v regiónoch, kde je dostatok slnečnej a veternej energie, a následne prepravovať po celej krajine, aby pomohli prevádzkovať priemyselné zariadenia alebo vykurovať kancelárske budovy. Mohlo by to výrazne prispieť k dekarbonizácii tepla, jednej z posledných bášt fosílnych palív.

Zdroj: techcrunch.com.

Zdroj Foto: Cache Energy, freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

chyba v mysleni reakcia na: Inovatívne biele pelety by mohli pomôcť nahradiť uhlie a zemný plyn

3.9.2024 08:09
pisete "možno si predstaviť, že sa budú nabíjať v regiónoch, kde je dostatok slnečnej a veternej energie, a následne prepravovať po celej krajine" .. a sme zase doma .. doprava cez pol zemegule. Straca sa prvotna myslienka ekologie.
Reagovať

RE: chyba v mysleni reakcia na: chyba v mysleni

3.9.2024 12:09
v podstate máš pravdu, ale bolo by potrebné to prerátať napr. na CO2, ktorý sa vyprodukuje prepravou peliet a ktoý sa vyprodukuje spaľovaním fosílnych palív.
možno by to vyšlo naozaj v prospech peliet.
mne sa táto myšlienka páči, minimálne by sa dala používať v regiónoch s vyšším slnečným svitom, ktorého mimochodom, začína pribúdať aj na Slovensku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať