Intel Compute Stick

0

Prototyp tohto počítača v puzdre v tvare kľúča USB sme už predstavili, vtedy ešte s Windows 8.1. Keďže ide o priekopníka v tejto kategórii zariadení, otestujeme aj finálny produkt s Windows 10.

Dizajn a konštrukcia

Teleso z lesklého čierneho plastu s vyčnievajúcim konektorom HDMI tvarom pripomína kľúč USB, no rozmery by sa dali prirovnať skôr k diktafónu. Vnútri je štvorjadrový procesor Intel Atom Z3735F s 2 GB RAM a 32 GB úložného priestoru eMMC. Ten si používateľ môže rozšíriť pomocou karty micro SD s podporovanou kapacitou až 128 GB. Ak odmyslíme displej, hardvérová výbava sa ničím nelíši od bežného tabletu s procesorom Intel. Analógiu s tabletom použijeme aj na hodnotenie stupňa miniaturizácie. Napriek prvotnému očareniu stupňom miniaturizácie pri porovnaní objemu, ktorý má k dispozícii elektronika v tablete, kde väčšinu priestoru zaberá batéria, zistíte, že konštruktéri týchto zariadení majú k dispozícii vlastne oveľa väčší priestor.

Veľmi diskutovaná výhoda tohto typu prístrojov je prenosnosť. Síce sa zmestia do vrecka, ale aby ste ich mohli používať, potrebujete nevyhnutne externý monitor, sieťový napájací zdroj, prípadne energetickú banku, keďže napájanie je vyriešené cez port micro USB, a vo väčšine prípadov aj klávesnicu a myš. Okrem konektora HDMI má používateľ k dispozícii už len jeden port USB 2.0. Riešením na pripojenie klávesnice a myši je teda bluetooth, spoločný dongle alebo rozbočovač USB. Ak pripojíte prístroj k televízoru, zvuk sa prenáša cez HDMI. Na chladenie slúži miniatúrny ventilátor.

Praktické skúsenosti

Ako prvý krok sme realizovali upgrade na Windows 10 a nainštalovali sme aj Office 2016. Bežnú prácu s dokumentmi, surfovanie internetom či prehrávanie videa prístroj v pohode zvládne. Pri testovaní v PC Mark7 sme dosiahli skóre 2760. Následne sme sa snažili nájsť vhodné scenáre praktického využitia. Vzhľadom na absenciu displeja a batériového napájania sa dá hovoriť len o prenosnosti, nie o mobilite. Scenáre použitia preto budú založené na tom, že prístroj dokáže premeniť akýkoľvek televízor, či monitor s portom HDMI na plnohodnotný počítač. Najužitočnejší sa nám zdal scenár, keď nemáte na pracovnom stole dosť miesta, prípadne chcete vybudovať nejakú učebňu alebo chcete využiť nadbytočný monitor napríklad ako fotorámik alebo na opakovane bežiacu prezentáciu na recepcii firmy. Možno vás napadnú ďalšie scenáre: Idete na návštevu a chcete ukázať fotky a videá, prípadne si večer na dovolenke v horách plánujete prezrieť na hotelovom televízore maily či niečo vybaviť a tablet by bol do vašej batožiny priveľký a krehký. Nezabúdajte však, že budete potrebovať klávesnicu a myš, takže lepším variantom by bol smartfón a k nemu doplnok typu Chromecast.

Verdikt PC REVUE

Možnosťami a výkonom je Compute Stick porovnateľný s tabletom strednej triedy s procesorom Intel Atom. Bežná práca je úplne bez problémov, samozrejme, s ohľadom na výkon procesora a kapacitu pamäte. Veľmi zaujímavý variant by mohli byť napr. informačné tabule.

Hodnotenie: 85/100

 

Inovatívnosť a prenosnosť (nie mobilita)
Limitované možnosti použitia

 

 

Procesor:

štvorjadrový Intel Atom Z3735F

Pamäť:

2 GB DDR3

Disk:

3 GB eMMC, rozšíriteľný pomocou karty micro SD

Grafická karta:

Intel HD Graphics

Konektivita

Eternet, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 4.0, 1× USB 2.0

Batéria:

Nemá

Operačný systém:

Windows 8.1 32-bit., upgrade na Windows 10

Rozmery:

103 × 37 × 12 mm

Benchmark:

PCMark7 2760

 

 

Cena: 130 EUR

Zapožičal: Intel

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať