CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Inteligentné hodinky na vzostupe

0

Vrece s inteligentnými hodinkami sa roztrhlo. Aj na Slovensko dorazili modely, ktoré sú už lacnejšie a aj dlhšie vydržia na batériu. Vo všeobecnosti sú to zaujímavé zariadenia, ktoré dokážu slúžiť ako predĺžená ruka vášho smartfónu.

GoClever Chronos ECO Smartwatch

Toto sú hodinky dosť výrazne odlišné od všetkých súčasných. Predovšetkým je to dané ovládacím softvérom. Nie je to Android Wear, ale vlastný systém, ktorý je kompatibilný s väčšinou súčasných smartfónov (podporuje Android od verzie 4.0). Ďalej výrobca udáva výdrž až na úrovni 3 týždňov, čo je tak trochu rekord v oblasti inteligentných náramkov so skutočným ukazovateľom stavu. A je to aj pravda, hodinky naozaj vydržia takto dlho.

GoClever.jpg

Hodinky GoClever Chronos ECO vyzerajú možno trochu nudne, ale v skutočnosti je to šikovné rozšírenie smartfónu, ktoré vydrží na batériu neuveriteľne dlho

Hodinky sú vyhotovené z bežných materiálov, nie je to žiadny luxus, ale na zobrazovanie informácií postačia. Výrobca v špecifikácii neuvádza žiadne údaje o stupni krytia. Počas testovania sme ich neodkladali pri umývaní, síce sme ich nedávali trvalo pod vodu, ale zažili aj sprchovanie. Nezaznamenali sme v tomto prípade zníženie funkčnosti. Súdiac podľa vyhotovenia, dalo by sa s nimi aj plávať. Na nabíjanie potrebujete špecializovaný kábel, ktorý je súčasťou dodávky, ale jeho strata vás bude mrzieť.

GoClever-2.jpg

Na hodinkách sú štyri tlačidlá, tri na jednej strane a jedno na druhej strane. Ako fungujú, na to prídete rýchlo, je to jednoduché. Dá sa takto dostať do menu, tu sú položky na vyvolanie notifikácií, hudobného prehrávača, vzdialeného fotografovania, meranie počtu prejdených krokov, zadanie informácie o spánku a nastavenia. Podstatná záležitosť je ovládací program, ktorý nájdete v Google Play pod názvom GoClever Chronos ECO. Spojenie s hodinkami sa uskutočňuje cez Bluetooth a po spojení máte k dispozícii prehľadné hodnotenie. Predovšetkým je to počet prejdených krokov, ktoré sa dajú zobraziť aj v týždennom prehľade v podobe stĺpcových grafov. Ďalej pred tým, ako pôjdete spať, oznámite buď v aplikácii, alebo cez hodinky túto skutočnosť a hodinky si ponecháte na ruke. Takto sa bude monitorovať priebeh vášho spánku. Nielen dĺžka, ale aj kvalita (hlboký, plytký spánok a etapy, keď sa zobudíte). A funguje to fakt presne. Aj doby spánku sa dajú prezrieť v týždenných stĺpcových grafoch.

Spanok.jpg

Takto sa monitoruje aj kvalita spánku, hodinky však vtedy musíte mať na ruke celú noc

Súčasťou systému hodiniek GoClever je aj vlastná sociálna sieť. Funguje ako každá iná takáto sieť, vyberiete si zo zverejneného zoznamu aktívnych majiteľov hodiniek svojich známych a požiadate ich o priateľstvo. Potom môžete napr. súťažiť v počte prejdených krokov a mať z plnenia úloh zábavu. Systém vám aj v predvolenom čase oznámi, ako ste si počas dňa počínali, a vyhodnotí vaše správanie.

Kroky.jpg

O vykonaných krokoch máte evidenciu aj pri prehľade týždňa

Okrem toho sú dôležitou časťou notifikácie. Máte prehľad o tom, kto vám volá, aké SMS ste dostali, vidíte e-maily, a ak to chcete, aj notifikácie z Facebooku. Môžete si zmeniť ciferníky, na internete ich nájdete viacero, do hodiniek sa naraz dajú dať tri, medzi ktorými môžete kedykoľvek prepínať.

Displej s uhlopriečkou 1,26 palca a rozlíšením 144 × 168 bodov vychádza zo špeciálnej zobrazovacej technológie Sharp Memory LCD, je monochromatický a informácie sú na ňom zobrazené nepretržite. Výhodná je rekordne dlhá výdrž na batériu. Počas denného svetla je to vcelku fajn, no v šere musíte použiť podsvietenie. To môže byť trvalé (to však výrazne skráti výdrž na batériu), vypnuté alebo automatické, keď reaguje na rýchly pohyb rukou. Dá sa na to zvyknúť, ale Super AMOLED displej to určite nie je. Jeho výhodou je však to, že je odolný proti poškriabaniu.

Naozaj si hodinkami môžete na diaľku spustiť hudobný prehrávač na mobile a zadať povel na fotenie, ale na diaľku. To by sa dalo využiť pri fotografiách selfie. Hodinkami sa dá spustiť aj proces nahrávania videa. Hodinky majú hmotnosť 36 gramov, batéria má 1100 mAh a nabíja sa 3 hodiny. Ovládací softvér je čiastočne lokalizovaný do slovenčiny, občas sa vyskytne aj anglické hlásenie. Výrobca však sľubuje časté aktualizácie a veľmi výhodná je predajná cena. Nejde o módny doplnok, ale je to šikovné a praktické príslušenstvo k androidovým telefónom.

Cena: 68,52 EUR
Zapožičal: Agem Computers

Najkrajšie smart hodinky s Android Wear

Je to tak, Moto 360 sú inteligentné hodinky, kde dizajn určite nebol na poslednom mieste. Z hodiniek so systémom Android Wear, ktoré sme mali zatiaľ v redakcii, sú určite najkrajšie. Vyplýva to z osvedčeného kruhového ciferníka z poctivého kovu, pričom digitálne podoby ukazovateľov času vyzerajú veľmi moderne. Páčilo sa nám, že hodinky majú aj mechanické tlačidlo, ktorým sa zapínajú a vypínajú. Na test sme mali čiernu verziu, ale existuje aj strieborné a zlaté vyhotovenie, ktoré vyzerá ešte atraktívnejšie. Remienok je zhotovený zo špeciálnej kože, hodinky aj vďaka nízkej hmotnosti na ruke takmer necítite. Okrem koženého remienka existuje aj kovový, ten je štandardom pri luxusnejšej verzii.

Moto360.jpg

Inteligentné hodinky Moto 360 vyzerajú veľmi efektne, sú celokovové a majú príjemný remienok

Hardvérový základ týchto hodiniek je procesor od Texas Instruments OMAP 3 a 4 GB eMMC/512 MB RAM. Vynikajúci displej IPS má rozlíšenie 320 × 290 bodov, jeho uhlopriečka je 1,65 palca, vonkajší priemer hodiniek je 46 mm. Displej je aktuálne asi najväčší spomedzi smart hodiniek. Kapacita batérie je len 320 mAh, čo určite nie je veľa. Na prepojene s androidovými smartfónmi (4.3 a vyššie) využíva Bluetooth 4.0 LE. Hodinky majú vysoký stupeň krytia IP 67. Sú vybavené dvoma mikrofónmi, vibračným motorčekom, gyroskopom, meračom zrýchlenia, kompasom, meračom vykonaných krokov a optickým snímačom tlaku krvi.

To všetko dáva solídny základ pre tieto inteligentné hodinky. Používajú systém Android Wear, ktorý je ich najväčšou slabinou. Oproti minulosti sa v ňom už veľa zlepšilo, ale ešte stále je čo zdokonaľovať. Systém sa dosť spolieha na hlasové povely vyslovené v angličtine. To môže byť pre používateľa na Slovensku vcelku problém, veľakrát sa stane, že angličtinou so slovenskou výslovnosťou sa namiesto povelov dostanete k vyhľadaniu podobných slov napr. na Wikipédii. Z dlhodobého hľadiska je preto lepšie zadávať povely výberom prstom, ale to je v teréne menej pohodlné.

SluzbyMotorola.png

S aplikáciou Služby Motorola si hodinky detailne nastavíte

Špeciálna časť je nabíjačka, ktorá je v prípade Moto 360 bezdrôtová, kompatibilná so systémom QI. Hodinky položíte na nabíjačku a tie vám ukazujú jednak čas, ako aj kapacitu batérie. To je veľmi efektné. Výhodné je, že hodinky nabijete za trochu viac ako hodinu. Horšie je to, že batéria v hodinkách nám vystačila asi na 30 hodín a pri intenzívnom používaní to nemusí byť ani celý deň. Na cesty preto nevyhnutne musíte nosiť nabíjačku, alebo sa spoľahnúť na to, že nájdete niekde podobnú nabíjačku QI. Tá originálna je pritom rozmerná a zaberie vám dosť miesta v batožine.

Moto360Nabijanie.jpg

Takto sa nabíja Moto 360, pričom prepojenie medzi hodinkami a základňou je bezdrôtové

V podstate je tu všetko, čo potrebujete. Máte informáciu o volaniach, SMS, e-mailoch, hodinky sa dajú využiť na navigáciu, vidíte svoje letenky a pod. Môžete si nastaviť budíky, časovače, zapísať poznámky, pripomenutia a pod.

Vcelku ide o veľmi efektné hodinky, ktoré je radosť niekomu ukazovať. Bojovať budete s nabíjaním, čo je každodenná záležitosť. Nosia sa veľmi pohodlne, ale na druhej strane by sme si priali zlepšenie systému Android Wear. Uvidíme, ako to bude pri spolupráci so zariadeniami s Androidom 5.0, ale v tomto prípade veríme, že softvér sa bude zdokonaľovať.

Cena: od 250 USD
Zapožičal: Google

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať